Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Planeta Mars nově na fotografii s rozlišením 5,7 TPx (5.700.000 MPx)

13.4.2023, Milan Šurkala, aktualita
Planeta Mars nově na fotografii s rozlišením 5,7 TPx (5.700.000 MPx)
Objevil se nový skládaný snímek planety Mars, který má 20krát lepší rozlišení v každém rozměru než ten předchozí. Jeden pixel zde představuje plošku 5×5 metrů a celkové rozlišení snímku planety je 5,7 terapixelů.
Zajímá-li vás vesmír, jistě si rádi prohlédnete snímky planety Mars. Nyní se na internetu objevil nový skládaný snímek, který výrazně navyšuje pozorovatelné detaily. Dosavadní nejdetailnější fotografie celé planety měla rozlišení 100×100 metrů na pixel, nyní je to v každém směru 20krát lepší a jeden pixel už tvoří jen oblast 5×5 metrů (rozlišení se tedy zvýšilo 400krát). Výsledkem je, že celé panorama má dohromady 5,7 terapixelů. Pro lepší představu, je to 5.700.000 megapixelů. Kdybyste to chtěli vytisknout v rozlišení 300 dpi, pokrylo by to celý stadion Rose Bowl i s většinou přilehlého parkoviště. O skládání se postarali vědci na Caltechu a snímek je dostupný přes Bruce Murray Laboratory for Planetary Visualization.
 
Planeta Mars
 
Snímek zabírá 99,5 % povrchu planety a chybí jen oba póly planety (o 88° rovnoběžky), které v dané době nebyly dostupné v dostatečně dobrém rozlišení. O snímky se postarala kamera Context Camera (CTX) na družici Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) od NASA. K vytvoření panoramatu bylo použito 110 tisíc snímků, většina byla zarovnána automaticky. Ne všechny ale byly pořízeny s perfektní kvalitou, některé byly ovlivněny prašnými bouřemi a mraky, takže zhruba okolo 13 tisíc snímků muselo být zarovnáno ručně. Není to málo, a tak není divu, že toto manuální skládání trvalo 3 roky. Celková práce na projektu měla délku 6 let a už v roce 2018 bylo zveřejněno demo-panorama z 3960 snímků. Od té doby byla tato práce citována více než 100krát.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.