Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

PMA 2004: Co je nového u Canonu

17.2.2004, Michal Spáčil, aktualita
O některých přístrojích firmy Canon představených na PMA 2004 bylo slyšet již s předstihem a objevily se i na Digimanii, o dalších budeme podrobněji psát v nejbližších dnech. Hlavní novinky uvedené Canonem během PMA najdete shrnuté v tomto článku.
1. Canon PowerShot S410

Čtyřmegový stylový kompakt Canon PowerShot S410, jenž bude v EU a Asii prodávaný pod krycím názvem Digital IXUS 430, je důstojným následovníkem předcházejícího modelu Digital IXUS 400. Vyznačuje se celokovovým tělem, které je, jak výrobci postupně přicházejí na to, co se lidem líbí, u dražších kompaktů stále obvyklejší. Přístroj je vybaven trojnásobným optickým zoomem v rozsahu 36 - 108 mm při F2.8 - F4.9. Dále disponuje devítibodovým autofokusem, kterému vynálezcové obchodně úspěšných pojmenování dali název "Artificial Inteligence Auto Focus", tedy AF s "umělou inteligencí".




Toto označení jako by naznačovalo, že pro výběr ostřícího bodu není dostačující inteligence přirozená, kterou se vyznačuje uživatel fotoaparátu. Obecně, trend totální automatizace fotografování v přístrojích pro všechny typy uživatelů byl vůbec na PMA 2004 velmi zřetelný. Někdy si klademe otázku, zda by i pro naprosté laiky nebylo snažší používat přístroj vybavený "postaru" otočným voličem clony, času a případně manuálním ostřením ve spojení s bodovým a multisegmentovým TTL expozimetrem, než se dlouze procvakávat množstvím scénických režimů, které se navíc často chovají zcela nepředvídatelně.

Velkým skokem v technologii "vnitrofotoaparátového" zpracování obrazu je implementace čipu DIGIC, který Canon od uvedení profi zrcadlovky EOS 10D dává úplně všude. O tomto čipu jsme již několikrát psali, a to samou chválu. Ostatně, Canon by byl sám proti sobě, kdyby výsledky kvalitní optiky a sofistikovaných CCDček a CMOSek svěřil nějakému pomalému čipu se zastaralými algoritmy. Když jsme se dostali k CCD, zmiňme ještě, že jeho citlivost u S430 je od 50 do 400 ISO. O zásobení energií se stará akumulátor Li-Ion, který, jak se zdá, pomalu vytlačuje z bateriových prostorů ostatní typy akumulátorů. Předpokládaná cena přístroje je 399 dolarů v USA a 479 Euro "u nás".

2. Canon PowerShot S500, Canon PowerShot SD110 (IXUS IIs)

Tyto dva přístroje uvádíme společně, neboť je spojuje, že jsou oba variací na typ uvedený výše, tj. Canon PowerShot S410. Proto uvedeme u každého jen to, co jej od posledně jmenovaného PowerShotu odlišuje.




PowerShot S500 se odlišuje především tím, že jde o přístroj pětimegový, a také o sto dolarů dražší. Oproti S410 nabízí čtyřnásobný digitální zoom, to však je vylepšení nepříliš významné. Při sériovém snímání dokáže v režimu Continuous H vzít 14 snímků rychlostí 2.2 fps, čímž S410 trojnásobně překonává.

PowerShot SD110 je pouze třímegáč a ze všech třech "sesterských" přístrojů bude nejlevnější - 299 dolarů. Jeho optický zoom je pouze dvojnásobný v rozsahu 35 - 70 mm při světelnosti F2.8 - F3.9. Na rozdíl od svých dvou příbuzných, kteří se "krmí" kartami CompactFlash, používá PowerShot SD110 SDčka.

3. Canon PowerShot A310




Jednoduchý třímegový kompakt bez zoomu, zato s jedno- nebo pětibodovým autofokusem, ISO od 50 do 400 a...ano, není mnoho co dále o něm napsat. Tento přístroj uspokojí nenáročné uživatele, jejichž fotografické ambice nepřesahují mačkání spouště na dovolené a oslavách. Pro ně vykoná A310 bez pochyb uspokojující práci. Pevné ohnisko umožňuje vyhnout se některým kompromisům, nutných u zoomových objektivů pro kompakty. I zde je použit procesor DIGIC, a tak sváteční fotografové nebudou nijak ochuzeni ve svém právu pořizovat technicky stejně dobré digitální fotografie jako jejich pokročilejší kolegové. A310 si jistě své uživatele najde, ba co víc - na kompaktech tohoto typu nejspíš spočívá převážná část zisků výrobců fototechniky. Jeho cena bude, což je zajímavé, stejná v USA i v Evropě, a to 199, v prvním případě ovšem 199 dolarů, ve druhém 199 Euro. Pro Evropu tedy bude přístroj levnější.


4. Canon PowerShot A75



Canon PowerShot A75 jako nástupce populárního fotoaparátu A70 je kvalitním a dobře vybaveným - ve své třídě - přístrojem první volby pro ty, kteří si chtějí osahat digitální fotografii a nebude jim stačit uvedený PowerShot A310 nebo podobné jednoduché přístroje. Snímací prvek je třímegový a zoom trojnásobný. Zřejmě jako úlitbu konkurenčním kompaktům od Nikonu, které disponují nepřehledným množstvím kreativních režimů, zařadil Canon do výbavy A75 taková nastavení jako "ohňostroj", "listí" (skutečně!), "pláž", "sníh", "pod vodou" a "v interiéru". Tradiční nářek nad scénickými režimy na úkor svobody fotografické tvorby však nespouštíme, neboť A75 nabízí kromě uvedeného i časovou a clonovou prioritu a navrch i plně manuální režim. Novinka nabízí kromě AF i manuální ostření. Začínající i pokročilejší fotoamatéři si s takovým aparátem jistě vyhrají a nezbývá než vyjádřit přání, aby kompaktů tohoto druhu vznikalo co nejvíce. Cena je určena na 299 dolarů za oceánem a 329 Euro na starém kontinentu.

5. Canon PowerShot Pro1





O tomto EVF ultrazoomu v kompaktní podobě jsme již na Digimanii informovali v článku ze dne 11.2.2004. Proto jen stručně zopakujeme, že jde o přístroj se sedminásobným optickým zoomem, objektivem řady L - jak Canon označuje své objektivy určené pro profesionální použití, osmimegovým snímacím čipem a ultrasonickým zoomovacím motorem. PowerShot Pro1 narušuje zažitý stereotyp o levných kompaktech a drahých zrcadlovkách.

6. Canon PowerShot S1 IS




Tento elegantní stříbrný fotoaparát s rozlišením 3,2 Mpix dokazuje, že přístrojům s nižším rozlišením ještě zdaleka neodzvonilo. Objektiv s desetinásobným zoomem a ohniskovou vzdáleností 38 - 380 mm při světelnosti F2.8 - F3.1 nabízí i obrazový stabilizátor. Zoom je poháněn malým ultrasonickým motorkem, podobným, jakým Canon osazuje mnohem dražší SLR objektivy. Cena přístroje byla stanovena na baťovských 499 dolarů, resp. 599 Euro.



7. Canon EOS-1D Mark II



Královský kousek z dílny Canonu se blíže představil na Digimanii v článku ze dne 2. 2. 2004. Jde o osmimegovou reportážní zrcadlovku s výměnnými objektivy, určenou pro profesionály a velmi pokročilé amatéry, čemuž samozřejmě bude odpovídat i cena, za niž byste jinak pořídili starší hausbót i s posádkou. Množství vnitřních filtrů k prevenci té či oné chyby zobrazení, šumu a dalších nepříjemností, softwarových vychytávek a ergonomockých "špeků" by zaplnilo tento článek až do konce, proto zde raději odkážeme na uvedený článek s podrobnou specifikací.

8. Canon Data Verification Kit DVK-E2




Sotva jsme si zvykli na to, že digitální fotografie lze libovolně upravovat přímo ve fotoaparátu nebo v počítači, přichází Canon se způsobem, jak tomu zabránit. Přesněji řečeno, jak určit, která fotografie je autentická a která dodatečně upravovaná. Tato technologie má umožnit agenturám přesně určit, který digitální fotograf je poctivec a který šidí. Používaná karta je velikostně shodná s SD, nicméně o SD údajně nejde. Možnosti, jak takové zařízení použít, jistě budou; stejně jako někdo brzy přijde na to, jak jej ošálit.
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.