Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

PMA 2006: Novinky pěkně pohromadě...

6.3.2006, Petr Hájek, článek
Rok se nám s rokem sešel a skončil další ročník PMA, tentokrát již s pořadovým číslem 2006. Trendy pro letošní rok naznačují jen velmi mírné až kosmetické upgrady předchozích úspěšných produktových řad a předvedení několika málo řad i produktů nových, "experimetnálních" doufaje, že se na dnešním přesyceném trhu uchytí.
Zatímco u některých výrobců došlo pouze k nemastnému-neslanému upgradu o jediný megapixel při stejné velikosti čipu, jiní sáhli po inovacích razantnějších či došlo k oznámení úplně nových tříd produktů. Co mě ovšem trochu mrzí a co výrobcům rozhodně nehodlám odpustit je fakt, že se letošní akce nenesla v duchu žádných přelomových technologických inovací. Je sice milé, že se nám objevuje stabilizace obrazu u čím dále tím více aparátů, a to i nižších cenových tříd, ale ptám se kde jsou nové OLED displeje, CMOS čipy u kompaktů s ultraširokým rozsahem či superjemné EVF o kterých tu a tam prosákne na veřejnost něco málo informací? Naštěstí se "fotografické povědomí" mezi laickou veřejností stále zvyšuje a většinou je i úplnému začátečníkovi jasné, že se u vybíraného digitálu zkrátka nedá hledět jen na rozlišení, ale že je nutné zamyslet se i nad jinými parametry tak, aby se zvolený aparát přibližoval co neblíže ideálu zákazníka, podobně jako vyvážená počítačová sestava, kterou jak známo taky může úplně pokazit nešikovný výběr jediné komponenty.

Dnešní přehled sumarizuje na PMA 2006 uvedené novinky u nás běžně dostupných značek, podobně jako u recenzí se na další stránku dostanete klepnutím na odkaz nahoře či dole. Technické parametry většiny oznámených aparátů najdete v naší produktové databázi, pokud se tam žádaný přístroj náhodou nenachází, znamená to, že výrobce zatím nedal k dispozici kompletní specifikaci produktu a že tento model bude přidán v momentě, kdy se další informace objeví.

BenQ

Společnost BenQ na PMA 2006 jako novinku prezentovala digitální fotoaparát BenQ DC E600 (paramatry zde) vybavený neobvyklou rotační optikou.