Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

PMA 2006: První zrcadlovka Panasonicu!

3.3.2006, Petr Hájek, aktualita
Kromě digitálních fotoaparátů Panasonic Lumix DMC-FX01, Panasonic Lumix DMC-FZ7 a Panasonic Lumix DMC-L1 se na akci PMA 2006 Panasonic prezentoval také svojí první a navíc "tříčtvrteční" zrcadlovku Panasonic Lumix DMC-L1.
Panasonic Lumix DMC-L1

Digitální zrcadlovka Pansonic DMC-L1 je společné dítko Panasonicu a Olympusu, není proto příliš překvapujícím zjištěním, že přístroj vykazuje jisté podobnosti s nevlastním bratrem jménem Olympus E330 EVOLT. Mezi vlastnostmi zaujme na prvním místě 7,5 Mpix Live MOS senzor (podle všeho ten samý co u E-330), full-time live view (opět jako u E330), SD slot a 2,5" LCD displej rozlišení 207 kPixelů. U Live MOS snímače se ještě na chvíli zastavme - slibuje díky technologii Maicovicon široký dynamický rozsah, věrné podání barev a oproti CCD čipům také nižší spotřebu. O minimalizaci šumu a co nejvěrnější zachování kresby se stará Venus Engine III, který je oproti svému předchůdci Venus Engne II o 20 % méně energeticky náročnější. Patrně nejatraktivnější funkcí pro dosavadní ne-zrcadlovkáře je funkce Full-time Live View, znamenající, že na displeji je neustále vidět živý náhled naservírovaný přímo ze senzoru. Zatím to vypadá, že se tento model bude volitelně dodávat se setovým objektivem LEICA D VARIO-ELMARIT 14 - 50 mm/F2,8 - 3,5. Patrně není majitele, který by se aspoň někdy nesetkal u své zrcadlovky s výměnnými objektivy s problémem prachu dosedajícího na senzor. To se bude snažit tento model vyřešit implementací prachové redukce Supersonic Wave Filter, jež k odstranění prachu využívá ultrazvukových vibrací. Poměrně neobvykle obsahuje novinka pouze slot na SD/MMC karty.

A ještě základní specifikace pěkně pohromadě:
  • Kovový rámeček těla
  • 4/3 Live MOS snímač Panasonicu - 17,3 x 13 mm reálná velikost, celkový počet pixelů 7,9 milionu, celkový počet efektivních pixelů 7,5 milionu, RGB + low-pass (anti-alias) filter + Supersonic Wave Filter
  • Rychlost závěrky - Auto, 1/4000 - 30 s či Bulb
  • Clona automatická či manuální
  • 2,5" LCD rozlišení 207 kPixelů
  • Podpora SDHC karet i v kapacitách přes 2 GB


Panasonic Lumix DMC-TZ1

O digitálním fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-TZ1 jsme již psali zde.
Panasonic Lumix DMC-FZ7

Tento model je blíže popsán tady.
Panasonic Lumix DMC-FX01

Poslední "novinkový" aparát Panasonicu, 6megový model Lumix DMC-FX01, je dle vlastních slov firmy jedním z nejmenších širokoúhlých kompaktů na světě. Aparát má sice jen 3x optický zoom (v případě focení v rozlišení 3 Mpix lze "natáhnout" EX funkcí, takže to vypadá, jako bychom fotili celkově 5x optickým zoomem), jeho 28 mm a stabilizovaná MEGA O.I.S. optika (až o 3 EV v plusu oproti nestabilizované) Leica DC (7 elementů v 6 skupinách) jsou ovšem parametry nejen pro krajinkáře velmi příjemné, světelnost objektivu je F2,8 - 5,6. Aparát na jedno nabití vydrží cca 320 snímků a natočí kromě VGA videa i video širokoúhlé - 848 x 480 pixelů. Kvalitu obrázků a odstraňování šumu má na starost Venus Engine Plus LSI. Aparát obsahuje speciální rychlý AF mód pro situace, kdy by tradiční ostření bylo příliš pomalé. V High Sensitivity módu se dostaneme až na ISO 1600. Zpoždění spouště je 0,005 s a nejkratší časový interval mezi snímky je pouhých 0,7 s (nepočítaje v to čas potřebný pro AF). Náběh byl rovněž od časů DMC-FX9ky snížen o 20 %. Sekvenční snímání je dostupné ve formě 8 Normal či 6 Fine obrázků vyfocených za sebou rychlostí 3 fps. 2,5" LCD má rozlišení 207 kPixelů. Co se týče expozice, pak máme s novinkou k dispozici pracovní módy Auto, Simple, Macro a Scene (celkem 16 scénických režimů) + časy od 1/2000 do 8 vteřin. Aparát má rozměry 94,1 x 51,1 x 24,2 a váží 132 g.