reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Podzimní aktualizace ZPS X: rychlejší modul Vyvolat, AVIF i lepší video

14.9.2021, Milan Šurkala, aktualita
Přichází podzim a s ním pravidelná aktualizace softwaru Zoner Photo Studio X. Vývojáři výrazně zapracovali na rychlosti modulu Vyvolat a změn se dočkal také modul pro tvorbu videí. Podporuje i formát AVIF.
Český software Zoner Photo Studio X dostává novou podzimní aktualizaci. Ta se soustředila zejména na dva prvky, moduly Vyvolat a práci s videem. V případě modulu Vyvolat se zapracovalo na rychlosti, která má být lepší zejména při vyšším počtu úprav (dle Zoneru až 6× rychleji). Změnil se způsob zpracovávání Bílé a Černé, stejně tak je nyní citlivější úprava parametrů Světla a Stíny. Funkce má nyní získávat více detailů, aniž by docházelo k nepříjemnému blednutí barev. Přibyla možnost ovlivnit vlastnost Textura, která zvýrazňuje detaily a různé jemné vzory, vylepšena byla i Zřetelnost. Nakonec tu máme i kvalitnější Redukci šumu (to je nyní aplikováno v lehké míře i pro RAW). Dvojklik nyní resetuje posuvník na výchozí hodnotu.
 
ZPS X Vyvolat
 
V modulu Vytvořit je úprava videa, která se dočkala několika zlepšení. V reálném čase je nyní viditelné přesouvání videoklipů na časové ose, snáze se pracuje s více stopami a lze upravovat nastavení pro každou stopu zvlášť (způsob vkládání i její výšku). Rychlejší je i otočení videa bez ztráty kvality, užitečná je i možnost změny všech přechodů najednou. Nově je podporován i obrazový formát AVIF (podpora až 12 bitů, průhlednosti, ztrátové i bezeztrátové komprese). Za ním stojí např. Google, Microsoft a Netflix.
 
ZPS X Video
 
Zonerama umožňuje přehrávat videa až ve formátu 4K a jako první online galerie dle tvůrců podporuje i formát AV1. Dostalo se také na nová rozložení a úpravy odsazení, tato nastavení lze navíc jednoduše kopírovat mezi existujícími galeriemi. Chcete-li si vyzkoušet novou verzi, máte k dispozici měsíc, pokud jste ještě ZPS X nezkoušeli. Pokud ano, pak dostanete 15 dní.
 
Zdroj: zoner.cz


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama