reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Poslední Konica je do nepohody

14.10.2003, Marek Kuřina, aktualita
Přestože jsme již na Digimanii psali o prvním společném dítku velké fúze mezi společnostmi Minolta a Konica, tentokrát si přiblížíme naopak s největší pravděpodobností úplně posledního zástupce, který uvedla na trh ještě samostatně japonská Konica. Jedná se o třímegapixelový model nazvaný DG-3Z, na kterém je ovšem asi nejzajímavější jeho bytelná konstrukce s ochrannými prvky. Na cestování do drsné přírody je jako stvořený, ovšem za jeho "nerozbitnost" bude muset potencionální uživatel zaplatit docela vysokou cenu.
Novinka DG-3Z je podlouhlá na první pohled bytelná "cihlička", na jejímž designu je vidět, že nebyla stvořena právě pro krásu. Robustní gumový obal tlumí nečekané nárazy, navíc by podle výrobce mělo být samotné tělo zajištěné proti vnikání prachu, ale také by měl být model částečně odolný vodě (přímo na potápění to asi nebude). Bytelnost fotopřístroje ještě podtrhují jeho rozměry (135 x 66 x 66 milimetrů) a především hmotnost 310 gramů (bez baterií a karty). Na zadní straně modelu je umístěn 1,6 palcový TFT barevný LCD zobrazovač, který má ovšem relativně nízké rozlišení pouhých 80 tisíc pixelů.
Konica DG-3Z disponuje CCD snímačem obsahujícím přes tři miliony obrazových buněk (přesně 3,34 milionů), takže při fotografování můžete pořizovat snímky až do maximální velikosti 2048 x 1536 bodů. Využít lze i některé ze dvou nižších rozlišení: 1280 x 960 a 640 x 480 bodů. Bohužel je tak zbytečně vynecháno dvoumegapixelové rozlišení. Naopak pozitivní je možnost ukládat fotografie ve dvou kompresních poměrech (na paměťové karty typu Secure Digital nebo přímo do vnitřní 8 MB paměti) nejenom ve formátu JPEG, ale také v nekomprimovaném TIFFu (ovšem pouze v rozlišení 1280 x 960 bodů).

Co se týká optiky, tak novinka má objektiv nabízející maximálně trojnásobný optický zoom při rozsahu ohniskových vzdáleností od 5,5 do 16,5 milimetrů (v přepočtu 35 až 105 mm). Světelnost objektivu je solidní: F2,6 až F4,7. Výborný je také Makrorežim, ve kterém se dají snímat objekty již od jednoho centimetru, jinak optika normálně ostří od třiceti centimetrů.

Fotografování vám usnadní hned šest scénických režimů (například Sport, Portrét, Krajina). Expozici lze upravovat pouze korekcí v obvyklém rozsahu +- 2EV po třetinových krocích. Teplotu bílé vám pomůžou vykalibrovat čtyři přednastavené hodnoty. Nesmíme také zapomenout na rychlost závěrky, která se pohybuje v rozmezí od osmi do 1/2000 sekundy. Kromě toho, že necháte ostření na automatice fotopřístroje, je možné také manuálně ostřit.

S modelem se dá také natočit videozáznam ve formátu AVI, a to ve dvou rozlišeních 320 x 240 a 160 x 120 bodů. Až se rozhodnete přesypat snímky do počítače, použijete konektor USB 1.1. Již tento měsíc by měla být tato nová Konica k dostání v Japonsku, postupně by se měla objevit i v Evropě. Zaváděcí cena je za třímegapixel ovšem relativně vysoká: 900 dolarů. Za pořízení fotopřístroje schopného obstát i v nepříznivých podmínkách si budete muset prostě připlatit.

Specifikace

Konica DG-3Z
  • Snímač: 3,34 milionů obrazových buněk
  • Maximální velikost snímku: 2048 x 1536 bodů
  • Objektiv: 3x optický zoom
  • LCD displej: 1,6 palcový TFT barevný s rozlišením 80 tisíc bodů
  • Paměťové médium: Secure Digital nebo MultiMediaCard
  • Rozměry: 135 x 66 x 66 milimetrů Hmotnost: 310 gramů
reklama
reklama