Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Pozor na scam na Instagramu ohledně porušení copyrightu, ukradne vám účet

30.6.2020, Milan Šurkala, aktualita
Instagramem se šíří velmi nebezpečný scam. Přijde zpráva, která uživatele obviňuje z porušení copyrightu a nabídne mu obranu proti nařčení. Ta ale vede k jedinému, útočníci převezmou účet na Instagramu a mnohdy i na jiných serverech.
Pokud používáte Instagram a přijde vám v těchto dnech zpráva, která vás obviní z porušení autorských práv (Copyright Infringement Detected In Your Account), na nic neklikejte. Zpráva informuje o tom, že jste údajně měli porušit autorská práva, ale pokud si myslíte, že to není pravda, máte odeslat námitku do 24 hodin, čímž odesílatelé vyvolají časový tlak na oběti, které mohou jednat více neuváženě než obvykle. Jenže zde je zakopaný pes. Zpráva není od Instagramu a jejími autory nejsou ani správci stránky thenorthfacechile, ze které zpráva přichází. Jde o verifikovaný účet s více než 150 tisíci sledujících, který byl podle všeho ukraden hackery.
 
Instagram logo
 
Ti nyní využívají velké uživatelské základny ukradeného účtu a rozesílají tyto zprávy. Součástí vznesení námitky proti obvinění je nepřekvapivě nutnost přihlásit se ke svému účtu na Instagramu. Přihlašovací formulář na instagramhelpnotice.com je ale falešný, takže přihlašovací jméno i heslo tak putuje do rukou útočníků. Ti tak mohou převzít účet oběti na Instagramu a zprávu posílat dalším a dalším uživatelům. To však není ten hlavní problém. Spousta lidí používá stejné přihlašovací údaje (tedy včetně hesla) i na mnoha jiných stránkách, takže útočníci mohou získat přístup i do mnoha jiných účtů včetně e-mailu a odtud už pak mohou kontrolovat úplně všechno.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.