Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Přehled ultrazoomů na českém trhu

25.2.2019, Milan Šurkala, článek
Třída ultrazoomů je mezi uživateli i přes výrazný propad prodejů kompaktů stále hodně populární. Někteří výrobci ji sice už opustili, ale nabídka je u těch zbývajících nadále docela široká. Co vše se tedy na našem trhu nabízí?
Přestože prodeje kompaktních fotoaparátů hodně klesají, jsou zde i kategorie, které se ještě docela drží. Vedle profi kompaktů to jsou především některé ultrazoomy. Ty totiž stále mají ještě nějakou přidanou hodnotu vůči smartphonům, které běžné kompakty s malým zoomem doslova zdecimovaly. Takové už skoro nikdo nevyrábí a dokonce ani u ultrazoomů těch výrobců není ani zdaleka tolik, jako před několika lety.
 
Sony Cyber-shot RX10 III
 
Dnešní přehled vám tak představí dnešní nabídku ultrazoomů na českém trhu, platnou pro začátek roku 2019. V krátkosti si zhodnotíme základní schopnosti těchto ultrazoomů a přineseme jejich základní technické údaje. Pro účely tohoto článku si stanovíme hranici 12× optického zoomu pro malé kompakty a 8× zoomu pro profesionálnější kapesní i klasické ultrazoomy.
 
Ultrazoomy můžeme rozdělit na několik kategorií podle rozsahu zoomu, velikosti senzoru i přítomnosti hledáčku a jejich konstrukce obecně. Nabídka většinou začíná u kapesních ultrazoomů s 1/2,3" senzorem, nicméně ty mohou být jak jednoduché pro laické uživatele, tak i profesionálnější modely s možností manuálního nastavení expozice a někdy i podporou RAWu. V podstatě totéž najdeme i u větších ultrazoomů s tvarem podobným zrcadlovkám s větším objektivem. Interně jde ale obvykle o totéž, jen ve větším balení a s větším zoomem. Navzdory konstrukci některé levnější modely nedisponují hledáčkem.
 
Nabídka zde ale nekončí a dnes jsou dost populární profesionální ultrazoomy s větším 1,0" senzorem. Ty obvykle mají velké tělo s výraznějším gripem, velký a světelný objektiv, nechybí hledáček, RAW a manuální nastavení expozice. K dispozici jsou ale i kapesní varianty s menším zoomem, ale stále velmi dobrými schopnostmi focení. V přehledu se nicméně podíváme na ultrazoomy podle výrobců, kteří je vyrábí.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.