Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Přichází paměťové karty SDUC, SanDisk ukázal 4TB Extreme Pro

17.4.2024, Milan Šurkala, aktualita
Přichází paměťové karty SDUC, SanDisk ukázal 4TB Extreme Pro
Máme tu další nový typ paměťových karet nazvaný SDUC. Jde stále o SD karty, ale s opět vyšší kapacitou než doposud. První takovou představuje společnost SanDisk. Její Extreme Pro nabídne až 4 TB.
Paměťové karty SD (Secure Digital) existují v několika variantách. Fyzicky jsou stále v podstatě stejné s rozměry 32×24×2,1 mm pro SD a 11×15×1,0 mm pro microSD, ale mohou se přesto lišit v několika ohledech. Např. UHS-II přineslo druhou řadu pinů pro vyšší rychlosti. Také se tu lišily souborové systémy a s tím i rozsah dostupných kapacit, což je právě to, čemu se budeme věnovat dnes.
 
Původní SD podporovalo max. FAT 16 a s tím kapacity do 2 GB včetně. Standard SDHC (SD High Capacity) přinesl FAT 32 a podporu od více než 2 GB do 32 GB. Dnes už většinou používáme SDXC (SD eXtended Capacity), kde dostáváme souborový systém exFAT a kapacity od více než 32 GB až po 2 TB. To nám stačilo do dneška a asi ještě nějakou dobu stačit bude. Nyní ale přichází čtvrtý systém SDUC (SD Ultra Capacity). Tento bude nabízet karty s kapacitou vyšší než 2 TB a končit má na 128 TB. I v tomto případě se využívá systém exFAT.
 
Standardy SD karet
 
První společností, která představuje paměťovou kartu SDUC, je SanDisk v podobě karty SDUC Extreme Pro s kapacitou 4 TB. Ta splňuje rychlostní standardy UHS-I U3, Class 10, Video Class 30 (V30). Taková karta pojme i spoustu 8K videa, otázkou spíše je, zda to tak rychle stihne zapisovat. Standard V30 mluví o zapisovací rychlosti pro video alespoň 30 MB/s, což je 240 Mbps. To stačí na více komprimované 8K video v H.265, nicméně otázkou je, jaká je skutečná rychlost zápisu (víme, kolik je minimálně, nevíme, kolik je skutečně). Poněvadž ale není podporována třída V60, patrně se budeme pohybovat někde mezi hodnotami 30 a 60 MB/s u tohoto typu dat.
 
SanDisk Extreme Pro SDUC 4TB
 
Zde by bylo dobré podotknout, že SanDisk tuto 4TB kartu jen ukázal a oznámil její přípravu. Její finální představení a zahájení prodeje proběhne až v roce 2025. SanDisk současně představil karty 2TB SanDisk Extreme Pro SDXC, 2TB SanDisk Extreme Pro microSDXC.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.