Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Prodeje fotoaparátů dle CIPA spadly o 22 %

15.2.2019, Milan Šurkala, aktualita
Asociace CIPA vydala čísla prodejů fotoaparátů za rok 2018 a nejsou to moc pěkné hodnoty. Prodeje fotoaparátů se celkově propadly o nemalých 22 %. Naštěstí finančně to není tak hrozné a trh se docela drží.
Spolu se začátkem nového roku 2019 vyšla statistika prodejů fotoaparátů asociace CIPA za rok 2018. Čísla to nejsou moc pozitivní a ukazují další propad prodejů fotoaparátů směrem dolů. Pojďme se tedy na tato čísla kouknout. Pokud jde o fotoaparáty celkově, zaznamenal trh 22,3% pokles počtu prodaných kusů (19,5 milionu). Na druhou stranu je třeba říci, že s tím, jak se trh posouvá více k high-endovým přístrojům, které jsou dražší, propad hodnoty prodaných fotoaparátů je jen 4,5 %.
 
CIPA logo
 
Asi vás nepřekvapí, že nejvíce padaly kompakty. Těch se totiž prodalo pouhých 8,59 milionu kusů (ještě pár let zpátky to bylo okolo 100 milionů!), což znamená 35,8% propad proti roku 2017. Celkem se ještě daří profi kompaktům, takže finančně jde o menší 26,2% pokles. Ale i to je dost. Fotoaparáty s výměnnými objektivy zaznamenaly 6,7% pokles v počtu prodaných kusů, ale finančně šlo dokonce o 5,1% nárůst.
 
Jde však vidět, že zrcadlovky ztrácí dech a s 6,66 miliony kusů to znamená, že meziročně klesly o 12,2 % (finančně o 9,7 %). Naproti tomu CSC fotoaparáty jsou jedinou kategorií, která zvyšuje prodeje. Se 4,26 milionu kusů jsou sice i nadále znatelně pod DSLR, nicméně jde o nárůst o 3,4 % proti minulému roku a v řeči peněz tento trh rostl o 29,9 %, což je velmi slušné číslo.
 
Na světlo světa se dostala i čísla o vyměnitelných objektivech. Tam jde o 18,14 milionu kusů za rok 2018, což znamená propad o 6,6 %, nicméně peněžní hodnotou jde o nárůst 5,1 %. Zde hrají prim především full frame objektivy, který je sice s 5,65 milionu kusů méně než těch pro menší formáty, ale zaznamenaly nárůst o 10,1 % (příjmy rostly o 17,6 %). Pokud jde o objektivy pro APS-C, 4/3" nebo jiné menší formáty než full frame, tak zde šlo o 12,5 milionu kusů. To je ale 12,6% propad (v řeči peněz pak -7,8 %).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.