Ještě to bude padat dolů, bude hůř v prodejích. Otázka je, kdo nepřežije...Pentax? (chybí csc, zrcadlovky jsou na konci cesty)...Olympus? (Nikdo ho nechce do holportu, chybí větší snímač). Nebo snad i další?
Odpovědět1 0
Vyrůstal jsem v době, kdy jsme neměli na vybranou nejen ve fototechnice, ale v televizích, autech, dovolené, ovoci a zelenině, masu, toaletním papíru, dámských hygienických potřebách, politickém názoru a mnoha dalších aspektech. Jestliže si už tři desetiletí můžeme užívat svobodu volby, pak nevidím důvod k podobným žabomyším válkám. Já si tu svobodu volby užívám a upřímně mi je líto všech, kteří si kazí radost ze života tím, že za každou cenu ve všem hledají nepřítele, vůči němuž je potřeba se vymezit, jehož je potřeba porazit nebo alespoň pokořit.
Odpovědět2 1
Jako že si užíváš volbu jestli si můžeš pořídit hmus/šmejd nebo na druhou stranu šmejd/hnus?
Ve fototechnice byla volba i dříve, akorát nebyla ta informovanost.
Televize i ostatní elektronika se dala taky dovézt případně koupit v Tuzexu či od těch, co s ní kšeftovali. A opět ano, nebyl takový výběr jako dnes, ale ani nebyl třeba, protože nebyl takový zájem díky tomu, že nebyla opět ta informovanost.
Ovoce a zelenina tady je, ale v jaké kvalitě je většina? Jsi třeba schopen běžně koupit aspoň obstojné brambory někde poblíž svého bydliště? Já už několik let ne. V mládí nebyl až takový výběr exotiky nicméně na tržisti bylo dost kvalitního ovice i zeleniny a opět bylo by ho i více, ale lidi zase až tak nechtěli.
Politický názor? jakože si svobodně zvolím, který psychopat mne bude zastupovat a kdo se může napakovat? Tak to je vážně skvělé.
Maso? Tak to kvalitní dnes není pro občana této země s průměrnými přijmy. Nehledě k tomu, že kvalitní se skoro nevyskytuje neb opět-není zájem. Kupuje se levnější, aby bylo na dražší smartphone.
Toaletní papír nebyl k mání dlouhodobě jen jednou, co si vzpomínám no a že nebyl takový výběr? To je fakt, ale nikdy jsem od nikoho neslyšel, že by tím strádal.
A dovolená? Do svých 14 let jsem byl ve Francii, Rakousku, Rusku i v asijské části, Maďarsku, Polsku, Německu.
Nicméně, kdo chtěl cestovat a poznávat, mohl. Pamatuji, že např. teta s bratrancema lítala po výletech a horách stále. Snad každý týden někde byli, měli vždy moderní foťák a havně spoustu zážítku a především fungující rodinu.
Teta byla učitelka, strejda parťák v provozu. Nikdo z nich ve straně, řádný dědictví nebo nějaký extra příjem. Stejně jako dnes to byla otázka priorit, jak kdo žil. Ano, dnes je cestování snadnější, pokud na něj máš nicméně opět je to i díky informovanosti.
Takže mi naopak vážně není líto těch, kteří si nechali vsugerovat iluzi, že získali svobodu a právo volby.
Do doby před 1989 bych se vracet určitě nechtěl, ale to, co je zde nyní mi opravdu zas tak moc lepší z hlediska "svobod" nepřijde.
Odpovědět1 1
No, vyspělý svět musí sejít z cesty, která začala druhou světovou válkou. Bohužel vítězství té či oné strany ve světové válce je jen polovina historické pravdy. Druhou polovinou pravdy je fakt, že ve válce bez ohledu na stranu konfliktu a její vítězství neuvěřitelně získává státní moc, která své pozice po válce opouští jen velmi nerada.
A přesně to se stalo. Po válce vznikly jak na západě, tak na východě poměrně etatistické systémy, jenom každý šel jinou cestou a zároveň ten západní systém nebyl tak hrozný jako ten východní. Když východní systém padl, oba světy se spojily v jeden a nyní jdou vstříc k tuhému etatismu oba stejně.
Stručně řečeno - po válce vznikl na západě systém, který měl tu vlastnost poměrně rychle degradovat v tuhý etatismus. Východ jakoby poskočil a stal se tuhým etatismem rovnou. Nyní se oba světy spojily a jdou vstříc k tuhému etatismu hezky svorně spolu :-).
Snad to chápete, je to trochu "vyšší dívčí". Pro orientaci v problému doporučuji: Wikipedie -> "etatismus".
Odpovědět0 0
Mi ale neprijde, ze od 90let by mely staty nejak silnou roli. Naopak vse ovlada cim dal tim mene lidi.
Odpovědět0 0
Právě. Moc se stále víc centralizuje a svoboda člověka je za pomoci nadšených idiotů i placených hajzlíků stále více omezována - až jí začíná být méně, než v tzv. "době nesvobody"...
Odpovědět1 1
Ano, je to tak. Někdo omezení vymyslí, druhý vyloží důležitost jeho významu a veřejnost to přijme.
Odpovědět0 0
Úplně nevím, jak to myslíte. Jenom dodám, že nadstátní instituce, jako třeba EU, jsou ekvivalentem státní moci. Třeba EU chrlí jedno omezení, zásah do trhu, pravidlo (nazvěme si to jak chceme) za druhým, přičemž tyto věci jsou většinovou společností akceptovány a tedy tato pravidla jsou realizována.
Odpovědět0 0
Úplně nevím, jestli reaguješ na mne, ale přijde mi, že ano.
No myslel jsem to tak, že reálná moc se centralizuje do rukou stále menšího počtu lidí.
Ano, někdo tomu říká konspirační teorie, ale zrovna tohle je realita.
Prostě ekomomická potažmo tedy i politická moc je koncentrována do rukou stále menšího počtu lidí. Státy či sranda nadstáty jsou pak chtě nechtě jen hračkou v jejich rukou. Nebo napsáno jinak, kdyby ten předchozí výrok zněl neurčitě: čím dál tím méně lidí rozhoduje o tom, co se na Zemi stane.
Odpovědět0 0
Na jedné straně máte pravdu, na druhé lidské dějiny jsou v podstatě chaos. A i dnes vzniká plno prvků, které tu moc omezují.
Odpovědět0 0
Mládenče, jste dost mimo.
Ani se nedá vše popsat, co bylo za starého režimu. Ale dobrého jídla nebyl dostatek. Plno byly podpultovky. Cestování - no na Slovensko, Maďarsko. Devizový příslib do Jugošky. No a NDR a Bulharsko. Nic moc tedy. Vše pod kontrolou StB. Na každé vesnici, obvodu se psaly posudky, často likvidační. Dvouletá vojenská služba - to byla docela katastrofa.
Odpovědět1 0
Je to zřejmé. Vše, co se dá nahradit mobily, padá. Kvalita je spojena s FF. No a DSLR - technika pro CSC se stává dostupnější.
Odpovědět1 1
No, ještě něco - bezzrcadlovky překonaly zrcadlovky právě v tom, o čem se tvrdilo, že budou mít DSLR vždycky lepší: V autofokusu a v hledáčku. A bude to pokračovat. Zrcadlovkám zbývají v podstatě dvě výhody - spousty (zastaralých) objektivů a malá spotřeba.
Odpovědět3 3
Zatím technologie nepokročily natolik, aby úplně DSLR skočily i v profisféře. Navíc v terénu, wild life, tam je spotřeba klíčová. Ke sklům - podstatnou je snad optická kvalita, odolnost a ostření. A v tom tedy objektivy pro DSLR nejsou vůbec zastaralé. A jsou tedy použitelné i k CSC. Skla za 100 000 a více - tam je kompatibilita a rychlost ostření velmi důležitá pro případné nasazení na CSC.
Odpovědět3 0
Spotřeba je zcela marginální výhoda - není problém mít v zavazadle místo jedné náhradní baterky třeba čtyři. Ostatně část problémů bezzrcadlovek v tomto změru je způsobena snahou o malé rozměry - taková Sony A7 III už vydrží na jedno nabití docela dost.
Odpovědět1 1
Spotřeba není marginální, je vidět, že toho nemáte moc za sebou. Pokud jste několik dnů v divočině, jde o zásadní problém. A náhradní baterky - to je jen omezené řešení, nepohodlné a mnohdy velmi komplikující. Nebo focení za chladu - tady akumulátory i když nejsou úplně vybité, nestačí krmit CSC. Jasně, na focení na dovolených to stačí.
Odpovědět1 0
Bezzrcadlovky prekonaly zrcadlovky v AF. To je zase Informace! nebylko by rozumnejsi proste uznat, ze A9 se svym autofokusem vyrovna spickovym DSLR AF. A 95% bezrcadlovek je stale kdesi hodne vzadu. A hledacek? Vzdyt EVF vubec neni hledacek, je to display, ktery generuje elektronicky obraz sceny se vsemi neprestnostmi a zkreslenimi, ktere k tomu logicky patri. :)
Odpovědět1 4
Zapomnel jsem dodat, ze ten obraz je v EVF generovan velmi nepresne. V podstate tem, kterym to staci nelze jinak nez doporucit foceni smartphonem.
Odpovědět0 0
Kyselé hrozny...
Odpovědět0 2
Vyrovnaly rychlost a překonaly přesnost - u bezzrcadlovek neexistuje FF/BF problém. Takže překonaly.
Odpovědět0 2
Bohužel z nějakého zvláštního důvodu existovat může. Zažil jsem pár CSC s fázovým AF na čipu, které zaostřovaly nepřesně.
Odpovědět1 0
Tak existuje samozřejmě. Ale není tak častý jako u DSLR. kde je vlastně pobažován za vlastnost, počít se s určitou tolerancí, jak si jednotlivé kusy objektivů a těl sednou. Ostatně i proto, existují řešení jako doladění AF nebo AF doky.
Odpovědět0 0
U DSLR se objevila automatická korekce FF/BF. Takže to je řešitelné i u DSLR: Ovšem já jsem se u 2 modelů Canon a 5 objektivy Canon navzájem nesetkal s tímto problémem. Tento problém mají některé objektivy třetích stran, aspoň z mé zkušenosti.
Odpovědět0 0