Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Profi kompakt Leica C se 7× optickým zoomem

10.9.2013, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Leica představila další kompaktní fotoaparát odvozený od sesterského modelu Panasonicu. Tentokrát jde o Leicu C, která má svůj základ v Panasonicu LF1. Nabídne 12MPx CMOS snímač a objektiv se 7× optickým zoomem.
Dalším kompaktem společnosti Leica je nový model s jednoduchým označením C (typ 112). Vychází ze sesterského modelu Panasonic Lumix LF1. Disponuje 1/1,7" snímačem s rozlišením 12,8 megapixelů (efektivně 12,1 M/x). Díky němu zvládá natáčet Full HD video s rozlišením 1920×1080 pixelů ve formátu AVCHD se stereo zvukem. Samozřejmostí je záznam nejen v JPEGu, ale i RAWu a podporovány jsou i 3D snímky MPO.

Objektiv Leica DC Vario-Summicron nabídne 7,1× optický zoom v rozsahu 28 až 200 milimetrů stejně jako u Panasonicu LF1 a Nikonu Coolpix P7700. Světelnost má velmi dobrou hodnotu F2,0 při nejkratší ohniskové vzdálenosti, ale nepříznivých F5,9 na nejdelší. Objektiv je schopen ostřit od 50 cm na nejširší a 80 cm na nejdelší ohniskové vzdálenosti. V makro režimu se na nejširším úhlu záběru vzdálenost snižuje z 50 na 3 centimetry. K dispozici je optická stabilizace obrazu.

Fotoaparát nabízí automatický režim nastavování expozice, prioritu clony, času i plný manuál. Expoziční časy mají velmi bohatý rozsah od 1/4000 sekundy do 250 sekund. Korekce expozice může být od -2 EV do +2 EV. Leica C je stejně jako Lumix LF1 vybavena bezdrátovým Wi-Fi připojením (IEEE 802.11b/g/n) s podporou NFC. Díky tomu je možné využít spojení se smartphonem nebo tabletem, např. dálkové ovládání fotoaparátu. Samozřejmostí je i bezdrátový přenos snímků mezi zařízeními. Leica k tomu nabízí aplikaci Leica C Image Shuttle, která je k dispozici pro Google Android a Apple iOS.

3,0" LCD displej má rozlišení 921.600 bodů (640×480 pixelů), nechybí dokonce ani maličký elektronický hledáček s malým rozlišením 200.000 bodů. Interní paměť má kapacitu 87 MB, podporovány jsou paměťové karty SD, SDHC a SDXC. Rozměry fotoaparátu činí 103×63×28 mm, hmotnost je 173 gramů, resp. 195 gramů včetně baterie a karty. Napájení má na starosti Li-Ion akumulátor s napětím 3,7 V a kapacitou 950 mAh.

V balení fotoaparátu najdete také software Adobe Photoshop Lightroom a můžete si dokoupit mnoho různých pouzder a obalů. Fotoaparát se začne prodávat v polovině září za cenu 550 liber včetně daně. K dispozici bude ve dvou barvách, světle zlaté a tu druhou Leica označuje jako tmavě červenou.

Zdroj: www.photographyblog.com, www.dpreview.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama