Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Průzkum společnosti Ilford, analogový film zdaleka není mrtev

, , aktualita
Průzkum společnosti Ilford, analogový film zdaleka není mrtev
Na konci roku 2014 provedla společnost Ilford průzkum uživatelů filmů a vypadá to, že tento formát ještě zdaleka není mrtvý a láká i nové uživatele, kterým digitální fotografie přijde být moc jednoduchá a rychlá.
Průzkum společnosti Ilford, analogový film zdaleka není mrtev
Společnost Ilford je známý výrobce materiálů pro klasickou nedigitální fotografii, tedy fotografických papírů, filmů nebo vývojek. Koncem roku 2014 provedla mezi svými uživateli průzkum, kterého se zúčastnili fotografové z více než 70 zemí. Výsledky je pochopitelně nutné brát trochu s rezervou už s ohledem na to, jaký typ uživatelů se na internetu a v takových anketách vyskytuje.


Ilford HP5 Plus 400


Ukázalo se, že 30 % uživatelů je ve věku pod 35 let a 60 % z nich začalo s focením na kinofilm před méně než pěti lety. Ukazuje se tedy, že film oslovuje i mladé lidi, kteří s focením začínají. Nejčastěji si pořizují fotoaparáty Canon, Nikon, Mamiya a Pentax, mnozí z nich ale začali s focením proto, že takový fotoaparát dostali jako dárek. 84 % uživatelů se učí fotit na filmy samo pomocí knih nebo online zdrojů, takřka polovina (49 %) si pak vyvolává fotografie sama v temné komoře.

To, že film už dnes neplní účely běžné rodinné fotografie (to převzaly smartphony), dokládá i zastoupení černobílé a barevné fotografie. Běžná fotografie je typicky v "barvě", jenže pouhá 2 % uživatelů fotí pouze na barevné filmy. Celých 98 % využívá černobílých filmů a 31 % pak fotí jen a pouze na černobílý film (67 % pak střídá oba druhy).

Zdroj: www.ilfordphoto.com