Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Ptáme se za vás: Jiřího Kolaříka ze Samsungu

12.6.2009, Karel Polívka, rozhovor
Máme tu vyhodnocení posledního rozhovoru série Ptáme se za vás, kde pokládáte otázky osobnostem ze světa fototechniky. Tentokrát se týkaly společnosti Samsung - odpovídal Jiří Kolařík, produktový manažer pro fotoaparáty a videokamery.
Další rozhovor ze série Ptáme se za vás, v němž jste mohli pokládat otázky přímo vy - čtenáři Digimanie, se týkal společnosti Samsung. A kdo vlastně odpovídal?


Jiří Kolařík se představuje


Absolvent Hospodářské fakulty TU Liberec, zkušenosti získával během studií ve společnostech VCES Olomouc a Škoda Auto, poté pracoval ve společnostech Danone a Philips. V současné době pracuje jako Product Manager pro fotoaparáty a videokamery Samsung. Mezi záliby samozřejmě patří fotografie, dále zejména cestování a technika.



Jiří Kolařík, produktový manažer pro fotoaparáty a videokamery Samsung


O společnosti Samsung


Společnost Samsung Electronics Co., Ltd. je předním světovým výrobcem polovodičů, telekomunikačních zařízení, digitálních médií a technologií určených pro digitální konvergenci. V roce 2007 dosáhla tržeb ve výši 105 miliard amerických dolarů.





Společnost Samsung Electronics zaměstnává zhruba 150 000 pracovníků ve 134 pobočkách v 62 zemích po celém světě. Je organizována do dvou základních obchodních divizí: digitální média a komunikační a přídavná zařízení. Značka Samsung Electronics je jednou z nejdynamičtěji rostoucích globálních značek dneška. Samsung Electronics je předním výrobcem digitálních televizorů, paměťových čipů, mobilních telefonů a TFT-LCD displejů. Více informací naleznete na www.samsung.com.






Jak šlo pokládat otázky?


Po dobu 7 dní bylo možné pomocí psát otázky na našem fóru, kde je mohli ostatní registrovaní čtenáři hodnotit. Po týdnu redakce vybrala 10 otázek s nejlepším skóre, přidala případně vlastní otázky a zaslala je k zodpovězení.





1. otázka od: Milan Šurkala


V březnu Samsung oznámil koncept NX, tedy menší fotoaparát s APS-C čipem bez zrcadla, ale s výměnnými objektivy. Podle všech informací je systém již dávno hotov a připraven na uvedení, jen se zdržuje z marketingových důvodů. Kdypak se jej tedy dočkáme, bude to skutečně už toto léto? Jaké objektivy budou pro tento systém k dispozici?


Jiří Kolařík: Koncept NX je vyvíjen a měl by být k dispozici v průběhu letošního listopadu až prosince. Bližší informace nejsou dosud známy, takže nemohu ani potvrdit, jaký systém objektivu bude kompatibilní. Nicméně podle informací, které zatím mám, se máme na co těšit. Je to úplně nový koncept, který bude znamenat na trhu opravdovou změnu.





2. otázka od: Milan Šurkala


Fotoaparáty Samsung znám jako technicky vysoce zajímavé (výborné rozsahy ohnisek, spousta pozoruhodných funkcí), nicméně poněkud zaostávají ve zpracování obrazu. Snímky jsou ve srovnání s konkurencí často poměrně rozpité. Jistě pracujete na nových algoritmech, kdy bychom se tedy mohli dočkat vyšší kvality obrazu, nějaké nové generace algoritmů zpracování?

Doplňující komentář:
V menších velikostech vypadají fotografie krásně (a pro tisk běžných velikostí fotografií dostatečně kvalitně), šumu sice není hodně, ale má nepříjemnou charakteristiku (občasné výrazně tmavší pixely na jinak hladké ploše), čímž se ztěžuje možnost dalších úprav snímků (šum rychleji vyleze).


Jiří Kolařík: Předpokládám, že se ptáte na modely z předchozích let. Myslím, že odpovědí, která pokryje celou otázku i doplňující komentář, je doporučení vyzkoušet letošní modely řad WB, IT, ST nebo ES. Aktuální fotoaparáty Samsung předčí konkurenci jednak v technologických specifikacích (např. nejširší 24mm objektiv s 10x optickým zoomem u modelů WB550 a WB500) ale zejména v obrazové kvalitě. Mohu jen doporučit čtenářům porovnat si digitální šum u dvou konkurenčních modelů a myslím, že se přesvědčí na vlastní oči.





3. otázka od: Rasto


Kedy si už konečne výrobcovia uvedomia, že nie je účelné za každú cenu zvyšovať počet pixelov na tak žalostne malých snímačoch?

Doplňující komentář:
Zvyšovaním počtu bodov zbytočne narastá šum alebo sa kompresiou strácajú detaily. Na bežné "plácanie" fotiek stačia predsa kompakty s max. 5 Mpx... Používam Nikon Coolpix 8800, ktorý pri ISO 400 už šumí, ale aspoň detaily si zachováva. Mal som možnosť porovnať ho s Olympusom UZ rady 57x a Sony DSC H50 a je to bieda. Novšie bridge sú na tom hrozne. Osobne si myslím, že radšej mať 5-8 Mpx snímač s uhlopriečkou aspoň 15mm a kvalitný objektív a výstup bude podstatne kvalitnejší ako z kompaktu s 15Mpx a snímačom s uhlopriečkou 1/2,33".


Jiří Kolařík: Odpovím tak, že u letošního sortimentu fotoaparátů Samsung naleznete snímače o rozlišení 10 – 12 Mpx. V brzké době ještě chystáme i čipy s mírně vyšším rozlišením, nicméně obrazová kvalita bude výrazně lepší než v minulosti. Současně mohu doporučit vyčkat na bližší informace o konceptu Samsung NX, který díky velikosti čipu APS-C šumem trpět nebude. U současných modelů doporučuji přesvědčit se opět o minimálním šumu i při 12Mpx rozlišení. Digitální šum je velice nízký i při ISO 1600.





4. otázka od: Milan Šurkala


Plánuje Samsung vedle NX systému uvést také nějaký ultrazoom nejvyšší třídy jako náhradu modelu Pro815? 2/3" čip, 15× zoom považuji za dostatečný, světelnost F2,2-4,6 byla naprosto fantastická. Myslím, že tento fotoaparát by i po čtyřech letech od uvedení byl naprostou špičkou na trhu.


Jiří Kolařík: Během podzimu představíme produkt, který přesně splní požadavky, o kterých se zmiňujete. Bude totiž dále rozvíjet vlastnosti, kterými se Samsung proslavil, a sice ultra široká ohniska, velice dlouhý zoom a samozřejmě v kombinaci s velice kvalitní duální stabilizací obrazu (OIS + DIS) a možností natáčet HD video i se stereo zvukem. Obecně mohu odpovědět, že Samsung se intenzivně zaměřuje právě na vývoj optiky, a to jak ve směru ultrazoomů, tak širokých ohnisek.





5. otázka od: Milan Šurkala


Proč se u nových fotoaparátů neustále zhoršuje světelnost? Velikosti čipů víceméně nerostou, optická kvalita je pořád stejná, jen se trochu rozšiřují ohniska. Jsou nějaké překážky při návrhu zoom objektivů s širokým začátkem tak, aby měly na konci dobrou světelnost (dnes většina fotoaparátů dokonce nezávisle na ohniscích a třídě má cca F3,3-F5,9 plus minus).


Jiří Kolařík: Bez komentáře, jedná se o otázku pro vývoj.





6. otázka od: Milan Šurkala


Fotoaparáty Samsung se mi líbí díky velmi širokým ohniskům (24 mm u NV24HD, WB550, WB1000), je to skvělá věc. Plánujete nějaký kompakt, který by měl ohnisko ještě širší? 24 mm mi přijde více než dostatečné, ale... zajímavé by to bylo :-)


Jiří Kolařík: Dostupné informace zatím uvádějí 24 mm. U širších ohnisek narážíte na obrazové zkreslení. Nicméně 24 mm je hodnota, která je ve srovnání se standardními 35 mm naprosto revoluční. Musím naopak odpovědět, že většina zákazníků si, bohužel, zatím neuvědomuje význam této vlastnosti. Zatímco se ženou za megapixely a ještě optickým zoomem, na tuto klíčovou vlastnost fotoaparátů Samsung zapomínají. Jsem velice rád, že právě Samsung představil jako vůbec první 10x optický zoom v kombinaci s 24mm přepočteným ohniskem.





7. otázka od: Filcka


Ptám se za kolegu "samsungistu" Proč DSLR Samsung korektně nepodporují SDHC karty s kapacitou vyšší jak 8 GB? SDHC standard má - teoreticky - zaručovat kompatibilitu karet až do kapacity 32 GB, z námi zkoušených 16 GB karet v DSLR Samsung mizela zaznamenaná data po nafocení cca 250 snímků. Bude toto řešeno aktualizací firmware? S tímto souvisí druhá otázka - proč se aktualizace firmware DSLR Samsung opožďují za aktualizacemi DSLR Pentax?


Jiří Kolařík: Model Samsung GX-20 byl vyvíjen v době, kdy ještě větší než 8GB SDHC karty nebyly běžným standardem. Osobně jsem fotografoval na 16GB SDHC a popisovaný problém jsem nezaznamenal, což samozřejmě nevyvrací fakt, že zaručeně můžeme potvrdit spolupráci s 8GB. Novější firmware momentálně nenabízíme.





8. otázka od: Petr Stránský


Můžete trochu nastínit, co nás čeká a nemine v letošním roce ohledně nabídky firmy Samsung? Chystáte třeba uvést něco "převratného"?


Jiří Kolařík: Ještě v letošním roce chystáme celou řadu převratných novinek, a to jak v kategorii kompaktů, tak i nových tříd fotoaparátů. Nic bližšího ale, bohužel, nemohu v současné době uvést. Jedině snad, že některé modely nabídnou vybavení, které není nejen běžné, ale možná způsobí i jistou revoluci na trhu fotoaparátů.





9. otázka od: Farin


Co byste v oblasti fotoaparátů označil jako největší zlom? Co v posledních letech rozvoji této oblasti nejvíce pomohlo?


Jiří Kolařík: Jako vůbec největší zlom bych označil nástup digitální technologie. Fotografie se tak stala okamžitě dostupnou prakticky každému. Nejste limitováni filmovými políčky a doufáním, že pracně nastavená expozice z dovolené se promění v pěknou fotografii. Okamžitá kontrola, prakticky neomezený počet fotografií, nejrůznější automatické a poloautomatické sofistikované režimy v kombinaci s velice přijatelnou kupní cenou fotoaparátu, to je podle mne ten opravdový průlom.





10. otázka od: Milan Šurkala


Fotoaparáty Samsung v hodně případech potěší přítomností optické stabilizace, občas i manuálního nastavení expozice u fotoaparátů, kde by to člověk na první pohled nečekal, velmi zajímavou funkcí je i nabíjení přes USB port. Nicméně zde funkce "pro fotografy" končí. Má otázka tedy zní, zda plánujete uvést nejen fotoaparáty, které potěší marketingové oddělení vaší společnosti, ale i takové, které by potěšily i fotografa (zde tímto termínem rozumím někoho, kdo chce malý kompaktní fotoaparát, ale chce rovněž rozumnou kvalitu snímku).

Doplňující komentář:
Narážím zde na fotoaparáty jako Panasonic LX3 nebo ještě Canon G10. Tedy něco ve stylu: kompakt s velkým čipem (1/1,8" a větší), rozumné rozlišení (8 Mpx, maximálně těch 10 MPx), širokoúhlé ohnisko (řekněme např. 24, 28 mm, zoom nemusí být nějak přehnaný - naprostá bomba mi v tomto přijde Samsung WB1000 24-120 mm) a především s dobrou světelností (nejhůře těch F2,8-4,5). Jako příklad uvedu znovu Panasonic LX3. Panasonic zde zariskoval a ačkoli má fotoaparát pouze 2,5× optický zoom, díky jeho kvalitám mohou lidé Panasonicu urvat ruce. Pokud vím, tak černá varianta tohoto fotoaparátu už není u nás skoro čtvrt roku k sehnání, protože je výrobce nestíhá vyrábět. Jak znám obecné povědomí Samsungu jako výrobce digitálních fotoaparátů, image značky je bohužel poměrně dost špatné. Takový pokrokový model "pro fotografy" by mohl image vaší značky výrazně povznést.


Jiří Kolařík: Naprosto správně zmiňujete model WB1000, který vedle velice kvalitní optiky i zpracování umožňuje celou řadu manuálních režimů, ovládání ne nepodobné zrcadlovkám. O další krok dále jde právě koncept NX. Cílovou skupinou jsou fotografové-hobbysté, kteří chtějí mít stále po ruce relativně kompaktní fotoaparát, ale na druhou stranu špičkový objektiv se skvělou světelností, dokonalé zpracování obrazu, velký čip zaručující nízký digitální šum, tedy všechny vlastnosti profesionálních fotoaparátů. Řada NX je tedy odpovědí přesně na vaši otázku. Je to řada, která ještě více upevní posilující renomé fotoaparátů Samsung.





Závěrem


Tímto za redakci Digimanie děkuji panu Kolaříkovi za zodpovězení všech otázek.

Karel Polívka
šéfredaktor Digimanie