Ptáme se za vás: Ondřeje Typolta z Olympus C&S
30.1.2009, Karel Polívka, rozhovor
Máme tu vyhodnocení posledního rozhovoru série Ptáme se za vás, kde pokládáte otázky osobnostem ze světa fototechniky. Tentokrát se týkaly společnosti Olympus - odpovídal Ondřej Typolt, marketingový ředitel Olympus C&S.
Další rozhovor ze série Ptáme se za vás, v němž jste mohli pokládat otázky přímo vy - čtenáři Digimanie, se týkal společnosti Olympus. A kdo vlastně odpovídal?
Na pozici marketingového ředitele společnosti Olympus působím již od roku 1997. Je mi 48 let, jsem ženatý otec 3 dětí a vášnivý golfista.
Ondřej Typolt, marketingový ředitel Olympus C&S
Společnost Olympus patří dlouhodobě mezi nejvýznamnější výrobce fotografické a zdravotnické techniky v ČR i ve světě. V ČR má oficiální zastoupení od roku 1991.
Po dobu 7 dní bylo možné pomocí psát otázky na našem fóru, kde je mohli ostatní registrovaní čtenáři hodnotit. Po týdnu redakce vybrala 10 otázek s nejlepším skóre, přidala případně vlastní otázky a zaslala je k zodpovězení.
Zvažuje někdy Olympus vyrábět i digitální zrcadlovky s větším čipem než dosud?
Doplňující komentář:
Právě omezený dynamický rozsah a vyšší šum díky malé velikosti čipu jsou hlavním nedostatkem jinak velmi vydařených digitálních zrcadlovek řady E.
Ondřej Typolt: Podle zatím dostupných informací se u digitálních zrcadlovek uvedených na trh do června 2009 nepočítá s větším čipem než dosud. Digitální zrcadlovky řady Olympus E-System vychází ze stávajícího 4/3 systému. Další vývojové plány naší společnosti z pochopitelných důvodů dopředu nezveřejňujeme.
Kdy přijde na trh první zrcadlovka Olympusu systému Micro 4/3?
Doplňující komentář:
Panasonic G1 je na trhu již několik měsíců a Olympus zatím nic. Trochu mne to zklamalo zejména před Vánoci. Pro dámskou ruku je to ideální dárek.
Ondřej Typolt: V září loňského roku při příležitosti mezinárodního veletrhu Photokina jsme veřejnosti předvedli studii fotoaparátu ve standardu Micro 4/3 a současně s tím jsme uvedli, že první výrobky budou představeny v polovině tohoto roku. Na této strategii prozatím nic neměníme a podle posledních informací z naší centrály v Tokiu by se nová zrcadlovka s Micro 4/3 systémem měla objevit na trhu na přelomu června/července 2009. Nebude se jednat o napodobeninu Panasonicu G1, ale o zcela nový koncept zrcadlovky velikosti kompaktu s výměnnými objektivy. Olympus bude k tomuto fotoaparátu nabízet i řadu nových výměnných objektivů.
Jsem uživatelem fotopřístroje OLYMPUS E410, který jsem zakoupil v aukci na Aukru, jedná se o přístroj z výstav a předváděcích akcí, původem z Německa. Chtěl bych se registrovat do klubu Můj Olympus, ale nemohu toho dosáhnout, protože přístroj není zakoupen v obchodní síti v ČR. Je nějaká cesta, abych se mohl registrovat?
Ondřej Typolt: V tomto případě Vás pravděpodobně zklamu. Pokud jste zakoupil přístroj mimo území ČR, nemáte možnost registrace do českého věrnostního programu. Klub Můj Olympus a výhody plynoucí z členství v tomto klubu, jsou určeny výhradně pro ty, kteří si svůj fotoaparát zakoupili v obchodní síti v České nebo Slovenské republice.
Díval jsem se na produkty vaší firmy a zaujala mě nabídka odolných fotoaparátů. Zajímalo by mě, zda máte s nějakými takovými osobní zkušenosti a také, jakým způsobem probíhá jejich testování před nasazením u koncového zákazníka. Co vše musí tyto fotoaparáty vydržet?
Ondřej Typolt: Všechny nové modely fotoaparátů se v průběhu jejich vývoje testují ve specializovaných laboratořích společnosti Olympus a podléhají náročným zatěžkávacím zkouškám, které mají ověřit způsobilost a výdrž všech vlastností, kterými disponují. Nové modely z řady odolných fotoaparátů µ TOUGH vynikají zejména: µ TOUGH-8000 je vodotěsný do hloubky 10 m, nárazuvzdorný proti pádu z výšky 2 m, odolný proti rozdrcení až do 100 kg, mrazuvzdorný do -10°C. µ TOUGH-6000 je vodotěsný do hloubky 3 m, nárazuvzdorný proti pádu z výšky 1,5 m a mrazuvzdorný do -10°C. Navíc oba fotoaparáty byly doplněny o mechanickou stabilizaci obrazu, která jistě ještě více napomůže uživatelům pořídit ostré a kvalitní snímky i za méně příznivých světelných podmínek.
Budou fotoaparáty řady SP opatřeny větším čipem?
Doplňující komentář:
Tyto fotoaparáty jsou velice kvalitní ale čip 1/23 je dost malý.
Ondřej Typolt: V současné době nedisponujeme žádnými údaji, které by potvrzovaly nebo vyvrátily informace o velikosti obrazového snímače u fotoaparátů řady SP, respektive o změně velikosti používaných obrazových snímačů
Uvažuje Olympus o oživení kompaktních fotoaparátů řady c (C7070, C70).
Doplňující komentář:
Myslím, že "profi" kompakt s "velkým" čipem by měl úspěch, viz Sigma DP1.
Ondřej Typolt: Označení fotoaparátů Olympus „C“ (CAMEDIA) jsme již před několika lety nahradili čtyřmi produktovými skupinami: fotoaparáty řady FE, řady µ a µ TOUGH, řady SP a řady E. Nástupcem v otázce uvedených modelů byly fotoaparáty řady SP. V reakci na požadavky našich zákazníků jsme se soustředili u této skupiny výrobků na vývoj ultrazoomů.
Počítáte do budoucna s tím, že technologii 4/3 implementujete do všech fotoaparátů, nebo bude 4/3 zástupcem jen nějaké speciální řady?
Ondřej Typolt: Pokud máte na mysli standardní 4/3 systém – tento systém je a bude i nadále používán pouze u digitálních zrcadlovek Olympus. O systému Micro 4/3 jsem se zmiňoval již výše.
Vo svojej ponuke pravidelne mavate kompakty vyzadujuce napajanie dvomi tuzkovymi bateriami. V starsich modeloch sa miesto dvoch tuzkovych baterii dala pouzit aj specialna litiova bateria CR-V3. Rad by som sa opytal, preco pri novsich modeloch kompaktov nedovolujete pouzitie tejto baterie, zvlast, ked uz su na trhu velmi prakticke a vhodne dobijacie verzie baterie CR-V3.
Doplňující komentář:
Vlastnim starsi model kompaktu Olympus s napajanim na dve tuzkove baterky, ktory este umoznuje pouzitie baterie CR-V3. Niekolko rokov som pouzival klasicke dobijatelne baterie NiMH, avsak potom som si kupil dobijatelny Li-Ion akumulator R-CRV3. Dlhorocne skusenosti mi ukazali ze R-CRV3 je ovela praktickejsi, ma ovela lepsie elektricke vlastnosti (napr. ovela rychlejsie sa s nim nabija blesk) a hlavne ovela lepsiu vydrz ako klasicke NiMH akumulatory, a je mi velmi luto, ze ho nemozem pouzit aj do novsich modelov fotoaparatov Olympus.
Ondřej Typolt: Některé modely fotoaparátů jsou konstruovány pouze na použití tužkových baterií. Trvalou snahou vývojového oddělení společnosti Olympus je mimo jiné kontinuálně zlepšovat všechny parametry nových fotoaparátů, včetně optimalizace spotřeby elektrické energie.
Velmi mě zaujal objektiv Pancake 25mm, v kombinaci s E420 je to opravdu optimální cestovní set. Rád bych se proto zeptal, zda Olympus plánuje další Pancake objektivy?
Doplňující komentář:
Obzvláště kratší ohniska by byla zajímavá, něco jako ekvivalent 30-35 (po přepočtu).
Ondřej Typolt: V současné době zatím nemáme informace, že by se připravoval podobný objektiv typu Pancake.
Plánuje se někdy v brzké době uvedení rychlejších procesorů? Doposud snad až na jedinou výjimku byly všechny fotoaparáty Olympus mezi nejpomalejšími přístroji, se kterými jsem pracoval, práce s nimi je většinou dost zdlouhavá.
Ondřej Typolt: Fotoaparáty Olympus jsou v současné době vybaveny obrazovým procesorem nejnovější generace TruePicIII, který zajišťuje velmi rychlé zpracování snímků i jejich vysokou obrazovou kvalitu. Příkladem může být model SP-590 UZ, který je ve srovnání s předchozími modely znatelně a významně rychlejší.
Plánuje se uvedení kompaktů se širším základním ohniskem? Drtivá většina nabídky Olympusu totiž začíná na otravných 36-38 mm, pouze jeden kompakt má 28mm (mju 1030 SW), nepočítám zde ultrazoomy.
Ondřej Typolt: Dne 7. ledna 2009 jsme veřejnosti představili nové výrobky Olympus pro jaro a léto letošního roku. Jistě Vás uspokojí informace, že u třech fotoaparátů jsme posunuli základní ohniskovou vzdálenost objektivu na 28mm. Ve všech případech se jedná o nové fotoaparáty řady µ : µ-9000 28-280mm, µ TOUGH-8000 28-102mm, µ TOUGH-6000 28-102mm.
Vzdá se někdy Olympus pomalých a drahých karet xD, které jsou navíc ještě nabízeny ve směšných kapacitách do 2 GB? Zavedení microSD hodnotím rozhodně pozitivně, nicméně spousta uživatelů má doma bohatou zásobu SD a SDHC karet, určitě by byly rádi, kdyby je mohli využít i ve fotoaparátech vaší značky a nemuseli by kupovat buď xD nebo další microSD karty (které zatím nemají).
Ondřej Typolt: Olympus v současné době nabízí karty xD Picture Card nebo redukce na karty microSD. Ceny xD karet (2GB za 490,- Kč a 1GB za 320,- Kč) v poslední době výrazně klesly a myslím, že jsou dostupné pro většinu uživatelů digitálních fotoaparátů. Používání jedné karty s extrémně vysokou kapacitou ve srovnání s několika kartami s nižším objemem ukládaných dat může mít i vedle řady výhod nesporně jistý rizikový faktor při ztrátě nebo poškození této jedné karty. Naše zkušenosti ukazují, že podstatná řada uživatelů digitálních fotoaparátů, fotografů dává přednost pořízení snímků na několik karet. Nicméně právě dodávanou redukcí na karty MicroSD umožňujeme našim zákazníkům vkládat do fotoaparátů paměťová média s vyššími kapacitami.
Uvažuje se o pokračování řady SP 320, SP 350 ?
Doplňující komentář:
Vlastním fotoaparát Olympus SP 320 již několik let. Uvítal bych, kdyby tato řada byla obnovena. Jinak se musím poohlížet u konkurence (např.Nikon Coolpix P 6000).
Ondřej Typolt: Na základě zákaznických průzkumů se v řadě SP soustředíme na vývoj a výrobu špičkových ultrazoomů jako např. nejnovější model SP-590UZ, který představuje v současnosti nejvýkonnější ultrazoom na trhu.
Nově uvedené modely mjů ač technicky vynikající, přesto opět zaostávají za konkurencí ve světelnosti objektivů. Dojde někdy v tomto ke změně?
Ondřej Typolt: Společnost Olympus se snaží u svých fotoaparátů (vč. řady µ) neustále zvyšovat světelnost objektivů.
Amatérské digitální zrcadlovky jsou, vzhledem ke klesajícím cenám, mezi pokročilými uživateli stále populárnější. Zajímalo by mě, co byste označil za rozhodující faktor při rozhodování zákazníka ve prospěch některého z vašich modelů. Co je podle vás největší devízou tohoto segmentu výrobků společnosti Olympus, jaké přednosti byste vyzdvihl?
Ondřej Typolt: Pro pokročilejší uživatele a zájemce o zrcadlovku bych doporučil model E-420. Jedná se o jednu z nejmenších a nejlehčích zrcadlovek na trhu, která díky velmi příznivé ceně je dostupná většině zájemců o profesionální fotografování. E-420 obsahuje řadu funkcí profesionální zrcadlovky, ale např. i 28 fotografických režimů (z toho 18 scénických), což z ní činí ideální přístroj pro uživatele, kteří přecházejí na zrcadlovku z fotografování z kompaktních aparátů. Od modelu E-520 a výše (E-30 a E-3) disponují tyto fotoaparáty mechanickou stabilizací obrazového snímače. Současně je třeba vzít v úvahu jednu z hlavních výhod standardu 4/3 a to, že jsme tento systém od počátku vyvíjeli jako digitální, což nám umožnilo snížit velikost a váhu optických soustav na polovinu při zachování nebo dokonce zlepšení optické kvality těchto objektivů. Pokud se bude zájemce o nákup digitální zrcadlovky a objektivů zajímat o Olympus E-System získá tím bezesporu nemalou výhodu i v tom, že jeho fotografické vybavení bude rozměrem i vahou poloviční ve srovnáním s tradičními výrobky. Fotograf je umělec a ne soumar.
Tímto za redakci Digimanie děkuji panu Typoltovi za zodpovězení všech otázek.
Karel Polívka
šéfredaktor Digimanie
Ondřej Typolt se představuje
Na pozici marketingového ředitele společnosti Olympus působím již od roku 1997. Je mi 48 let, jsem ženatý otec 3 dětí a vášnivý golfista.
Ondřej Typolt, marketingový ředitel Olympus C&S
O společnosti Olympus C&S
Společnost Olympus patří dlouhodobě mezi nejvýznamnější výrobce fotografické a zdravotnické techniky v ČR i ve světě. V ČR má oficiální zastoupení od roku 1991.
Jak šlo pokládat otázky?
Po dobu 7 dní bylo možné pomocí psát otázky na našem fóru, kde je mohli ostatní registrovaní čtenáři hodnotit. Po týdnu redakce vybrala 10 otázek s nejlepším skóre, přidala případně vlastní otázky a zaslala je k zodpovězení.
1. otázka od: Jan Libich
Zvažuje někdy Olympus vyrábět i digitální zrcadlovky s větším čipem než dosud?
Doplňující komentář:
Právě omezený dynamický rozsah a vyšší šum díky malé velikosti čipu jsou hlavním nedostatkem jinak velmi vydařených digitálních zrcadlovek řady E.
Ondřej Typolt: Podle zatím dostupných informací se u digitálních zrcadlovek uvedených na trh do června 2009 nepočítá s větším čipem než dosud. Digitální zrcadlovky řady Olympus E-System vychází ze stávajícího 4/3 systému. Další vývojové plány naší společnosti z pochopitelných důvodů dopředu nezveřejňujeme.
2. otázka od: Jan Libich
Kdy přijde na trh první zrcadlovka Olympusu systému Micro 4/3?
Doplňující komentář:
Panasonic G1 je na trhu již několik měsíců a Olympus zatím nic. Trochu mne to zklamalo zejména před Vánoci. Pro dámskou ruku je to ideální dárek.
Ondřej Typolt: V září loňského roku při příležitosti mezinárodního veletrhu Photokina jsme veřejnosti předvedli studii fotoaparátu ve standardu Micro 4/3 a současně s tím jsme uvedli, že první výrobky budou představeny v polovině tohoto roku. Na této strategii prozatím nic neměníme a podle posledních informací z naší centrály v Tokiu by se nová zrcadlovka s Micro 4/3 systémem měla objevit na trhu na přelomu června/července 2009. Nebude se jednat o napodobeninu Panasonicu G1, ale o zcela nový koncept zrcadlovky velikosti kompaktu s výměnnými objektivy. Olympus bude k tomuto fotoaparátu nabízet i řadu nových výměnných objektivů.
3. otázka od: jklon
Jsem uživatelem fotopřístroje OLYMPUS E410, který jsem zakoupil v aukci na Aukru, jedná se o přístroj z výstav a předváděcích akcí, původem z Německa. Chtěl bych se registrovat do klubu Můj Olympus, ale nemohu toho dosáhnout, protože přístroj není zakoupen v obchodní síti v ČR. Je nějaká cesta, abych se mohl registrovat?
Ondřej Typolt: V tomto případě Vás pravděpodobně zklamu. Pokud jste zakoupil přístroj mimo území ČR, nemáte možnost registrace do českého věrnostního programu. Klub Můj Olympus a výhody plynoucí z členství v tomto klubu, jsou určeny výhradně pro ty, kteří si svůj fotoaparát zakoupili v obchodní síti v České nebo Slovenské republice.
4. otázka od: Petr Stránský
Díval jsem se na produkty vaší firmy a zaujala mě nabídka odolných fotoaparátů. Zajímalo by mě, zda máte s nějakými takovými osobní zkušenosti a také, jakým způsobem probíhá jejich testování před nasazením u koncového zákazníka. Co vše musí tyto fotoaparáty vydržet?
Ondřej Typolt: Všechny nové modely fotoaparátů se v průběhu jejich vývoje testují ve specializovaných laboratořích společnosti Olympus a podléhají náročným zatěžkávacím zkouškám, které mají ověřit způsobilost a výdrž všech vlastností, kterými disponují. Nové modely z řady odolných fotoaparátů µ TOUGH vynikají zejména: µ TOUGH-8000 je vodotěsný do hloubky 10 m, nárazuvzdorný proti pádu z výšky 2 m, odolný proti rozdrcení až do 100 kg, mrazuvzdorný do -10°C. µ TOUGH-6000 je vodotěsný do hloubky 3 m, nárazuvzdorný proti pádu z výšky 1,5 m a mrazuvzdorný do -10°C. Navíc oba fotoaparáty byly doplněny o mechanickou stabilizaci obrazu, která jistě ještě více napomůže uživatelům pořídit ostré a kvalitní snímky i za méně příznivých světelných podmínek.
5. otázka od: Václav
Budou fotoaparáty řady SP opatřeny větším čipem?
Doplňující komentář:
Tyto fotoaparáty jsou velice kvalitní ale čip 1/23 je dost malý.
Ondřej Typolt: V současné době nedisponujeme žádnými údaji, které by potvrzovaly nebo vyvrátily informace o velikosti obrazového snímače u fotoaparátů řady SP, respektive o změně velikosti používaných obrazových snímačů
6. otázka od: Ondra Matas
Uvažuje Olympus o oživení kompaktních fotoaparátů řady c (C7070, C70).
Doplňující komentář:
Myslím, že "profi" kompakt s "velkým" čipem by měl úspěch, viz Sigma DP1.
Ondřej Typolt: Označení fotoaparátů Olympus „C“ (CAMEDIA) jsme již před několika lety nahradili čtyřmi produktovými skupinami: fotoaparáty řady FE, řady µ a µ TOUGH, řady SP a řady E. Nástupcem v otázce uvedených modelů byly fotoaparáty řady SP. V reakci na požadavky našich zákazníků jsme se soustředili u této skupiny výrobků na vývoj ultrazoomů.
7. otázka od: HimiX
Počítáte do budoucna s tím, že technologii 4/3 implementujete do všech fotoaparátů, nebo bude 4/3 zástupcem jen nějaké speciální řady?
Ondřej Typolt: Pokud máte na mysli standardní 4/3 systém – tento systém je a bude i nadále používán pouze u digitálních zrcadlovek Olympus. O systému Micro 4/3 jsem se zmiňoval již výše.
8. otázka od: Busy
Vo svojej ponuke pravidelne mavate kompakty vyzadujuce napajanie dvomi tuzkovymi bateriami. V starsich modeloch sa miesto dvoch tuzkovych baterii dala pouzit aj specialna litiova bateria CR-V3. Rad by som sa opytal, preco pri novsich modeloch kompaktov nedovolujete pouzitie tejto baterie, zvlast, ked uz su na trhu velmi prakticke a vhodne dobijacie verzie baterie CR-V3.
Doplňující komentář:
Vlastnim starsi model kompaktu Olympus s napajanim na dve tuzkove baterky, ktory este umoznuje pouzitie baterie CR-V3. Niekolko rokov som pouzival klasicke dobijatelne baterie NiMH, avsak potom som si kupil dobijatelny Li-Ion akumulator R-CRV3. Dlhorocne skusenosti mi ukazali ze R-CRV3 je ovela praktickejsi, ma ovela lepsie elektricke vlastnosti (napr. ovela rychlejsie sa s nim nabija blesk) a hlavne ovela lepsiu vydrz ako klasicke NiMH akumulatory, a je mi velmi luto, ze ho nemozem pouzit aj do novsich modelov fotoaparatov Olympus.
Ondřej Typolt: Některé modely fotoaparátů jsou konstruovány pouze na použití tužkových baterií. Trvalou snahou vývojového oddělení společnosti Olympus je mimo jiné kontinuálně zlepšovat všechny parametry nových fotoaparátů, včetně optimalizace spotřeby elektrické energie.
9. otázka od: Ondra
Velmi mě zaujal objektiv Pancake 25mm, v kombinaci s E420 je to opravdu optimální cestovní set. Rád bych se proto zeptal, zda Olympus plánuje další Pancake objektivy?
Doplňující komentář:
Obzvláště kratší ohniska by byla zajímavá, něco jako ekvivalent 30-35 (po přepočtu).
Ondřej Typolt: V současné době zatím nemáme informace, že by se připravoval podobný objektiv typu Pancake.
10. otázka od: Milan Šurkala
Plánuje se někdy v brzké době uvedení rychlejších procesorů? Doposud snad až na jedinou výjimku byly všechny fotoaparáty Olympus mezi nejpomalejšími přístroji, se kterými jsem pracoval, práce s nimi je většinou dost zdlouhavá.
Ondřej Typolt: Fotoaparáty Olympus jsou v současné době vybaveny obrazovým procesorem nejnovější generace TruePicIII, který zajišťuje velmi rychlé zpracování snímků i jejich vysokou obrazovou kvalitu. Příkladem může být model SP-590 UZ, který je ve srovnání s předchozími modely znatelně a významně rychlejší.
11. otázka od: Milan Šurkala
Plánuje se uvedení kompaktů se širším základním ohniskem? Drtivá většina nabídky Olympusu totiž začíná na otravných 36-38 mm, pouze jeden kompakt má 28mm (mju 1030 SW), nepočítám zde ultrazoomy.
Ondřej Typolt: Dne 7. ledna 2009 jsme veřejnosti představili nové výrobky Olympus pro jaro a léto letošního roku. Jistě Vás uspokojí informace, že u třech fotoaparátů jsme posunuli základní ohniskovou vzdálenost objektivu na 28mm. Ve všech případech se jedná o nové fotoaparáty řady µ : µ-9000 28-280mm, µ TOUGH-8000 28-102mm, µ TOUGH-6000 28-102mm.
12. otázka od: Milan Šurkala
Vzdá se někdy Olympus pomalých a drahých karet xD, které jsou navíc ještě nabízeny ve směšných kapacitách do 2 GB? Zavedení microSD hodnotím rozhodně pozitivně, nicméně spousta uživatelů má doma bohatou zásobu SD a SDHC karet, určitě by byly rádi, kdyby je mohli využít i ve fotoaparátech vaší značky a nemuseli by kupovat buď xD nebo další microSD karty (které zatím nemají).
Ondřej Typolt: Olympus v současné době nabízí karty xD Picture Card nebo redukce na karty microSD. Ceny xD karet (2GB za 490,- Kč a 1GB za 320,- Kč) v poslední době výrazně klesly a myslím, že jsou dostupné pro většinu uživatelů digitálních fotoaparátů. Používání jedné karty s extrémně vysokou kapacitou ve srovnání s několika kartami s nižším objemem ukládaných dat může mít i vedle řady výhod nesporně jistý rizikový faktor při ztrátě nebo poškození této jedné karty. Naše zkušenosti ukazují, že podstatná řada uživatelů digitálních fotoaparátů, fotografů dává přednost pořízení snímků na několik karet. Nicméně právě dodávanou redukcí na karty MicroSD umožňujeme našim zákazníkům vkládat do fotoaparátů paměťová média s vyššími kapacitami.
13. otázka od: Jan
Uvažuje se o pokračování řady SP 320, SP 350 ?
Doplňující komentář:
Vlastním fotoaparát Olympus SP 320 již několik let. Uvítal bych, kdyby tato řada byla obnovena. Jinak se musím poohlížet u konkurence (např.Nikon Coolpix P 6000).
Ondřej Typolt: Na základě zákaznických průzkumů se v řadě SP soustředíme na vývoj a výrobu špičkových ultrazoomů jako např. nejnovější model SP-590UZ, který představuje v současnosti nejvýkonnější ultrazoom na trhu.
14. otázka od: František
Nově uvedené modely mjů ač technicky vynikající, přesto opět zaostávají za konkurencí ve světelnosti objektivů. Dojde někdy v tomto ke změně?
Ondřej Typolt: Společnost Olympus se snaží u svých fotoaparátů (vč. řady µ) neustále zvyšovat světelnost objektivů.
15. otázka od: David Kužel
Amatérské digitální zrcadlovky jsou, vzhledem ke klesajícím cenám, mezi pokročilými uživateli stále populárnější. Zajímalo by mě, co byste označil za rozhodující faktor při rozhodování zákazníka ve prospěch některého z vašich modelů. Co je podle vás největší devízou tohoto segmentu výrobků společnosti Olympus, jaké přednosti byste vyzdvihl?
Ondřej Typolt: Pro pokročilejší uživatele a zájemce o zrcadlovku bych doporučil model E-420. Jedná se o jednu z nejmenších a nejlehčích zrcadlovek na trhu, která díky velmi příznivé ceně je dostupná většině zájemců o profesionální fotografování. E-420 obsahuje řadu funkcí profesionální zrcadlovky, ale např. i 28 fotografických režimů (z toho 18 scénických), což z ní činí ideální přístroj pro uživatele, kteří přecházejí na zrcadlovku z fotografování z kompaktních aparátů. Od modelu E-520 a výše (E-30 a E-3) disponují tyto fotoaparáty mechanickou stabilizací obrazového snímače. Současně je třeba vzít v úvahu jednu z hlavních výhod standardu 4/3 a to, že jsme tento systém od počátku vyvíjeli jako digitální, což nám umožnilo snížit velikost a váhu optických soustav na polovinu při zachování nebo dokonce zlepšení optické kvality těchto objektivů. Pokud se bude zájemce o nákup digitální zrcadlovky a objektivů zajímat o Olympus E-System získá tím bezesporu nemalou výhodu i v tom, že jeho fotografické vybavení bude rozměrem i vahou poloviční ve srovnáním s tradičními výrobky. Fotograf je umělec a ne soumar.
Závěrem
Tímto za redakci Digimanie děkuji panu Typoltovi za zodpovězení všech otázek.
Karel Polívka
šéfredaktor Digimanie