Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

AOpen MVP Player – obrázky, hudba a video bez počítače

8.12.2004, Petr Svoboda, recenze
Chceme-li si přehrát film nebo hudební album, zpravidla k tomu použijeme techniku spojenou s domácím kinem nebo v poslední době stále populárnější počítače. Tentokrát vám představíme zařízení, které je tak trochu syntézou obého. Navíc má téměř kapesní velikost, takže není problém jej brát všude s sebou.
Kapitoly článku:
Harddisk je základ
Protože jen málokdo používá flash kartu s natolik velkou kapacitou, aby pojala třeba DVD film, většina uživatelů se bude poohlížet po připojení pevného disku. Ten ale není součástí prodejního balení, a tak jej musíte dokoupit zvlášť. Vkládá se do rámečku který zároveň slouží coby externí jednotka pro připojení k počítači přes USB 2.0. Aktivitu po připojení indikuje jediná dioda – ta svítí v klidovém stavu zeleně a při práci disku červeně bliká.
Pokud pracujete ve Windows 2000 a novějších, nebudete potřebovat žádný ovladač. Ale pozor – disk musí být naformátován v souborovém systému FAT32, NTFS není v MVP Playeru podporován. To znamená, že soubory na disk NTFS dostanete, ovšem nepodaří se vám je přečíst.
Disk naplněný daty se pak zasouvá do největšího otvoru na přehrávači a slouží zároveň jako elegantní doplněk. Výrobce v návodu důrazně upozorňuje, že je třeba nejprve přístroj „natvrdo“ vypnout (nestačí tedy stand-by režim) a teprve pak disk připojit. To pokládám za známku nepropracovanosti, neboť dočasné vypnutí napájení šlo vyřešit i mechanickým vypínačem ve slotu, kam se disk zasunuje.



Ovládání
Ovládnout MVP Player není nic složitého, vše je snadné a intuitivní. Pochopitelně lze použít trojici tlačítek s trochu obtížně srozumitelnými symboly (pouze do doby než uvidíte obrazovku menu) a křížový ovladač přímo na přístroji, mnohem větší pohodlí i přehlednosti však skýtá dálkový ovladač.



Doporučuji nejprve projít veškeré nastavení a vyladit si přehrávač k obrazu svému. Nastavují se v zásadě drobnosti jako například interval mezi jednotlivými snímky při prezentaci, generování náhledů, opakování hudebních skladeb apod.



Po zapnutí přístroje se objeví uvítací obrazovka. Pokud je v tuto chvíli vložena jak paměťová karta, tak i pevný disk, dostanete na výběr který zdroj dat chcete zvolit. Poté už následuje výběr ze čtyř hlavních režimů: fotografie, hudba, video a práce se soubory. Rychlá změna režimu je možná i pomocí příslušného tlačítka dálkového ovladače. Jediné dva režimy, které lze kombinovat jsou hudba a fotografie – můžete tudíž spustit obrázkovou prezentaci, přičemž hudba vám hraje příjemně na pozadí. Souborový režim umožňuje práci s datovou strukturou média bez ohledu na to, co soubory obsahují. Jak pro obrázky JPEG, tak i pro filmy, je ihned generován náhled.


Režim videa
Jak již bylo napsáno, pro každý nalezený videosoubor je vygenerován kratičký (několikasekundový) náhled, což usnadňuje výběr. V průběhu přehrávání je možné si nechat zobrazit základní údaje, které zahrnují: čas od začátku filmu, název souboru, velikost souboru, datum pořízení (změny) souboru a celkový čas. V případě přehrávání souborů XviD a DivX však přístroj nedokáže celkový čas spočítat. Už padla i zmínka o marných pokusech zprovoznit u těchto formátů titulky.


V nastavení nikde nelze najít přepínání mezi klasickým formátem 4:3 a širokoúhlým 16:9. Soudím tedy, že s připojením na širokoúhlou televizi tvůrci přehrávače nepočítali.
Zkoušel jsem video v kódování DivX 5.1.1 a XviD 1.01 stehně jako MPEG-2/4 a s obrazem nebyl žádný problém. Fajnšmekrům ale určitě bude vadit absence titulků nebo také prosté stereofonní audio (na rozdíl od pokročilých prostorových norem nabízených u běžných stolních DVD přhrávačů).

Přehrávání hudby
MVP Player přehrává pouze soubory MP3 a WMA. To jsou sice nejoblíbenější formáty, podpora souborů WAW či třeba Ogg však chybí. U MP3 přístroj bez problémů přečte názvy skladeb a při najetí kurzorem na příslušný název hned začne s přehráváním. Pokud jsem měl možnost vyzkoušet, nebyl problém ani s různým vzorkováním nebo třeba monofonním záznamem. Přístroj nabízí i jednoduchý „grafický“ equalizer s předvolbami nejčastějšího nastavení.



Závěr
MVP Player je zajímavé zařízení, vyplňující určitou tržní niku. Stolní DVD přehrávač určitě nenahradí, ale to také není jeho ambicí. Proto je třeba brát s rezervou i řadu výtek v této recenzi, protože ty chtě nechtě ze srovnání s DVD přehrávači vycházely. Testovaný přístroj uplatnění najde zvláště mezi fanoušky osobních počítačů, nebo alespoň majiteli digitálních fotoaparátů a videokamer pracujících s paměťovými kartami. Počítačový nadšenci v přístroji naleznou i jednu užitečnou funkci navíc – může jim totiž posloužit jako externí zálohovací jednotka. Vyzdvihnout lze také kompaktní rozměry přehrávače, díky kterým není problém přístroj vzít a bleskově zapojit třeba v hotelovém pokoji nebo na návštěvě u příbuzných.

Klady
Zápory
- množství podporovaných video formátů
- malé rozměry a nízká hmotnost
- využití jako externí USB disk
- podpora téměř všech používaných flash karet
- plná možnost ovládání na dálku
- nelze přímo propojit s počítačem
- pevný disk jen FAT32
- pouze stereo audio výstup
- DivX a XviD bez titulků
- bez podpory širokoúhlých obrazovek

Cena pro český trh zatím nestanovena.
K recenzi poskytla společnost AOpen, Nizozemí.