Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

BenQ DC C800: Kapesní levný osmimegapixel

24.2.2006, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Společnost BenQ je v oblasti digitální fotografie zavedená především levnými a snadno ovladatelnými modely, což potvrzuje i nový kapesní kompakt označený jako DC C800. Ten totiž patří do osmimegapixelové kategorie a jeho objektiv je trojnásobný optický zoom, ovšem zaujme asi hlavně velmi zajímavou cenou. Několik pověstných much na kráse jsme ovšem na tomto levném automatu našli.
Kapitoly článku:
  1. BenQ DC C800: Kapesní levný osmimegapixel
  2. Ovládání a další popis
  3. Menu
  4. Praktické zkušenosti
  5. Závěr
Doba plastových ošklivých káčátek je u BenQu dávno minulostí, a tak se uživatelé mohou zcela bez obav zakoukat na malou (89 x 60,5 x 32,7 milimetrů) a lehkou (140 gramů) novinku DC C800, která vskutku splňuje i ty nejnáročnější „parametry“ atraktivního designu. Díky relativní tloušťce tohoto tmavě hnědého modelu (ne vždy je kreditka ideálním tvarem pro digitální přístroj) se novinka velmi dobře drží v jedné ruce, takže ukazováčkem snadno dosáhnete na spoušť a zapínání modelu a palcem zároveň při troše akrobacie ovládáte sérii tlačítek na zadní straně. Bohužel jsou malá stříbrná tlačítka příliš zapuštěná do těla modelu, takže majitelé větších prstů budou mít možná problémy je přesně domačkávat.



Díky této novince se stanou osmimegapixely široce dostupné, protože DC C800 se prodává již za pět a půl tisíc korun, ovšem za tuto cenu nemůžete mít ovšem všechno "ideální". Především je omezený rozsah citlivosti snímače (maximum 200 ISO), ovšem při našich testech se to potvrdilo jako pochopitelný tah výrobce, protože už i dvoustovka produkuje relativně silně zašuměné snímky. Bez obav ze zrnitosti si tak můžete nastavit pouze stovku. Také je větší zpoždění spouště, než jsme zvyklí (bez namáčknutí přes půl sekundy) a také náběh je pomalý – po zapnutí modelu stihnete první expozici až za necelých pět sekund. Naopak solidní je rychlost zápisu na kartu, kdy i osmimegapixelové snímky při minimální kompresi se uloží za pár sekund. Rychlost ostření je pouze průměrná a díky absenci přisvětlovací lampy budete mít problémy zejména při ne zcela ideálních světelných podmínkách.




Pojďme se podívat na tento kapesní automat podrobněji: CCD snímač (typu 1/1,8") obsahuje přibližně osm milionů obrazových buněk, takže maximální velikost snímků je 3264 x 2448 bodů. V Menu najdete ještě dalších pět nižších rozlišení: 3264 x 2176 (formát 3:2), 2560 x 1920, 2304 x 1728, 1600 x 1200 a 640 x 480 bodů. Snímky lze ukládat ve třech kompresních poměrech. Co se týká optiky, tak objektiv je trojnásobný optický zoom - rozsah ohniskových vzdáleností je od 38 do 108 milimetrů (v přepočtu na kinofilm) při jen průměrné světelnosti od F2,8 do F5,1. Přiblížení můžete v případě nutnosti ještě doplnit čtyřnásobným digitálním zoomem (jde už ovšem pouze o výřez). Relativně pomalu pracující autofocus zaostří z 25 centimetrů, ze čtyř centimetrů pak můžete snímat v režimu Makro.

Rychlost provozu

Pořízení prvního snímku4,8 s
Snímek s namáčknutím spouště< 0,3 s
Snímek bez namáčknutí< 0,6 s


Z hlediska expozičního jde o „čistokrevný“ automat, který bohužel nenabízí ani funkci histogramu, která by vás navedla ke správné expozici. Méně zkušenému uživateli alespoň vypomůže devět přednastavených scén (například Portrét, Krajina, Text nebo Sníh). Model celkově není právě nabit funkcemi, a tak mile překvapí možnost manuálního nastavení teploty bílé (k dispozici je i pětice přednastavených hodnot). Novinka umí i natočit ozvučený (tři malé zdířky mikrofonu najdete schované na přední straně pod objektivem) videozáznam, a to v maximálním rozlišení 640 x 480 bodů rychlostí 30 snímků za sekundu (ve formátu MPEG-4). Nesmíme přehlédnout ani možnost sekvenčního snímání schované za režimem Burst (také z hlediska ovládání je Burst ukrytý pod tlačítkem samospouště na zadní straně), kdy nasnímáte přibližně za sekundu a půl čtveřici snímků za sebou (tato funkce je dostupná i v maximálním rozlišení, kdy ovšem klesá rychlost záznamu). Trochu kreativity při snímání zase nabídne čtveřice barevných filtrů (například sepia nebo mozaika). Nejkratší čas závěrky je 1/2000 sekundy, nejdelší pouze sekunda, ovšem v režimu Noční scéna lze expozici natáhnout na velmi pěkných osm sekund.



Snímky (pouze ve formátu JPEG) se ukládají buď do vnitřní 32 MB paměti, anebo na externí paměťové karty typu Secure Digital. DC C800 umožňuje přímý tisk pomocí PictBridge, do počítače nasypete snímky rychle díky rozhraní USB 2.0. Model udržuje v chodu dvojice tužkových baterií (AA) a v testu výdrže si model vedl lehce nadprůměrně, protože při snímání s bleskem jsme přivedli model ke kolapsu až za 50 minut. Pouze se nám nelíbila indikace stavu baterií na LCD displeji, kdy v momentě blikajícího polovičního vybití přijde kolpas do několika málo minut. Optický hledáček byste na novince hledali marně, při kompozici si budete muset vystačit s velkým barevným 2,4 palcovým TFT LCD monitorem, který ovšem pomalu překresloval a poskytoval lehce zrnitý obraz (což souvisí i s jeho nízkým rozlišením - 112 tisíc pixelů). Na závěr můžeme ještě upozornit, že model lze použít i jako digitální záznamník (lze tedy pořídit i zvukovou doprovodnou stopu k vybraným snímkům).