www.digimanie.cz
>
>
>
>

BenQ DC T1260: přítel citlivé peněženky

BenQ DC T1260: přítel citlivé peněženky
, , recenze: specifikace produktu
Po necelých dvou letech se vracíme ke značce BenQ a otestovali jsme dotykový kompakt DC T1260. Ten disponuje 12MPx snímačem a širokoúhlým objektivem se 4× optickým zoomem. Nově je zde i HDR režim.
K oblíbeným
reklama
Kompakty značky BenQ jsme netestovali skoro dva roky. Dnes se k nim vrátíme a zjistíme jaký pokrok za tu dobu udělaly. K testu jsme si vybrali model DC T1260, který přináší 12MPx CCD snímač značky Sharp, objektiv se 4× optickým zoomem a širokoúhlým ohniskem 28 milimetrů. Ve své třídě překvapí dotykovým ovládáním, HD videosekvencemi a BenQ také hodně propaguje svůj HDR režim. Jaký bude T1260 v praxi?


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


I přes cenu kolem 2000 Kč s DPH působí nový BenQ DC T1260 překvapivě kvalitně, luxusně a robustně. Zpracování je dobré a mnoho i znatelně dražší konkurence této úrovně nedosahuje. Navíc v červené barvě vypadá fotoaparát opravdu krásně. Zajímavé je, že i přes velmi tenké rozměry a ploché tělo se fotoaparát velmi dobře drží a rukou člověk nestíní blesku.Objektiv nabízí 4× optický zoom, který netradičně pro tohoto výrobce začíná už na širokoúhlých 28 milimetrech. Maximální ohnisko je pak 112 milimetrů, příliš velké přiblížení tedy nečekejte. Světelnost F2,8 na nejširším ohnisku velmi příjemně překvapí, bohužel F6,3 na nejdelším je ještě mnohem horší než průměr. To už je opravdu velká ostuda (i když dnes už bohužel ne o moc horší než u jiných objektivů). Stabilizace je zde bohužel jen digitální, což se ale dá při této ceně čekat.Seshora vidíte vedle označení modelu směrem doprava tlačítko pro zapnutí digitální stabilizace a tlačítko pro spuštění přístroje. Digitální stabilizace funguje v podstatě na tom principu, že navolí čas maximálně 1/60 sekundy, adekvátně tomu zvolí citlivost a pokud to nestačí, dál se o nic nezajímá (pokud ISO 1600 a 1/60 sekundy nestačí, je snímek podexponovaný). Spoušť má výborný a předvídatelný chod, u páčky zoomu se občas stane, že fotoaparát zazoomuje více, než fotograf požaduje.Vzadu je velký 3,0" LCD displej s klasickým rozlišením 230.000 bodů. Na cenovou kategorii je nezvykle dotykový, nicméně i tak mám několik výhrad. Předně jsou to pozorovací úhly, kdy seshora dostanete docela zvláštní barvy, totéž platí i o bočních pohledech. Zespoda dochází k úplné inverzi obrazu. Displej je hodně lesklý, a tak na slunci nevidíte nic. A tím nic myslím opravdu nic. Což u dotykového fotoaparátu opravdu není dobré.

Menu jsou strukturována poměrně přehledně, uvítal bych ale paměť položek. Tedy abych při příštím najetí do menu byl u položky, kterou jsem naposledy upravoval. Takhle se k ní musím vždy znovu a znovu doklikat. Již tradičně musím pokárat programátorské a překladatelské úsilí. V některých položkách (HDR) na mě vyskočí řečtina (nebo co to bylo) místo češtiny a programátoři firmwarů jsou pravděpodobně pořád titíž jako před dvěma lety.

To znamená, že automatické přehazování kolidujících nastavení probíhá sice správně, to ale neplatí o zpětném nastavování. Příkladem nechť je zvyšování citlivosti na ISO 3200 a ISO 6400. Tyto režimy fungují pouze v rozlišení 3 megapixelů. Pokud tedy zvolíte tuto citlivost, automaticky se sníží rozlišení. Když ale citlivost vrátíte zpátky, rozlišení zůstane na 3 MPx a vy si vesele nevědomky snímáte do nižší kvality (zobrazení nižšího rozlišení sice na displeji je, ale kdo si to všimne, když intuitivně očekává, že se bude fotit do 12 MPx?). U některých režimů přepínání funguje, u některých ne. Podobných nedodělků je zde více.Fotoaparát podporuje SD a SDHC karty. Pro dodávání energie slouží malý Li-Ion akumulátor DLI-216 s nízkým napětím 3,7 V a kapacitou 700 mAh. Při takto nízkých specifikacích se ani nelze divit, že výdrž má dle výrobce činit pouhých 150 snímků.Balení obsahuje fotoaparát, poutko na ruku, Li-Ion akumulátor, Nabíječku s kabelem, AV a USB kabel, CD-ROM se softwarem, několikajazyčný manuál a překvapivě i pouzdro na fotoaparát.Displej je optimalizován pro dotykové ovládání s tlačítky po stranách. Ta jsou dostatečně velká, displej však vyžaduje silnější stisk. Napravo vidíte korekci expozice i s náhledem.


Výběr scénických režimů jde nejprve přes velkou ikonu právě zvoleného, lze ale zobrazit i obrovský seznam všech. Kvůli takovému množství je navigace mezi nimi poněkud nepřehledná.


Výtku mám k samotnému hlavnímu menu. Samo o sobě sice není špatné, ale dotykové ovládání překvapivě nepatří mezi nejsvižnější a něco v něm nastavit je občas záležitost na poměrně dlouhou dobu. Hlavní negativum je totiž v tom, že vždy startuje do výchozí pozice. Pokud tedy chcete přenastavit a vyzkoušet jinou hodnotu daného nastavení, musíte se k němu vždy znovu proklikat. Na druhou stranu vítám to, že samospoušť zůstává pořád aktivní a není nutno ji nastavovat pokaždé znovu. Napravo vidíte natáčení videosekvencí.


Prohlížení videosekvencí není nikterak zvláštní, u fotografií pak lze zobrazit i expoziční nastavení. Nelíbilo se mi, že po velmi krátké době prohlížení se fotoaparát přepíná do úsporného režimu a zatáhne objektiv. Pokud tedy chcete pokračovat ve focení, je nutno znovu zazoomovat na původní hodnotu. Nesmysl, bohužel dnes u výrobců velmi častý.


BenQ DC T1260 tedy při prvním prozkoumání potěšil svým stylem, nicméně ergonomie ovládání a jeho rychlost i přes "dotykovost" za konkurencí poněkud zaostává. V dalších kapitolách se podíváme na praktické výsledky.

Technické specifikace: BenQ DC T1260
Snímací prvek
Celkový počet pixelů-
Efektivní počet pixelů12,0 MPx
Velikost snímače1/2,3" CCD Sharp (přibližně 6,16×4,62 mm)
Rozlišení fotografií(4:3) 4000×3000, 3264×2448, 2592×1944, 2048×1536, 640×480
(16:9) 1920×1080
Rozlišení videa1280×720 / 30 fps (interpolovaných), 640×480 / 30 fps, 320×240 / 30 fps, mono zvuk
Poměr stran4:3, 16:9
Typ barevného filtruRGB
Formát záznamuJPEG (Exif 2.2), AVI (Motion JPEG)
Optika fotoaparátu
Značka-
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný)5,05 - 20,2 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)28 - 112 mm
Světelnost objektivuF2,8 - 6,3
Rozsah clonyF2,8 - F7,2 (wide), F5,6 - F16,2 (tele), cloní se ND filtrem
Mechanická stabilizacene
Elektronická stabilizaceano
Možnost použití předsádekne
Digitální zoomano (5×)
Zaostřování
Zaostřováníauto focus (široká oblast, středové, detekce tváře, ostření dotykem)
Ostřící vzdálenost12 cm - nekonečno (normal)
12 - 100 cm (makro)
Pomocné zaostřovací světloano
Elektronická část
Procesor-
Testovaný firmware-
Spotřeba-
Měření expozicematicové, vyvážení na střed, bodové
Citlivost ISOAUTO ISO, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 (3 MPx), 6400 (3 MPx)
Rychlost závěrky1/2000 s - 1 s, v nočním režimu až 15 s
Expoziční režimyauto
Vyvážení bílé barvyautomaticky, denní světlo, oblačno, žárovka, zářivka V, zářivka N, ručně
Scénické režimyAuto režim, Zachycení úsměvu, Sport, Vlastní portrét, Sníh, Webová aukce, Večírek, Západ slunce, Chytrý záběr, Detektor mrkání, Zadní světlo, Milostný portrét, Ohňostroj, Měkká pleť, Slova, Nahrávání hlasu, Program, Portrét, Noční záběr, Předkompozice, Budova, Potraviny, Dítě, Videosekvence, Krajina, Noční portrét, HDR, Proud voda, Svíčka, Listoví
Samospoušť2s, 10 s, 10 s + 2 s
Sériové snímání- fps
12 fps (VGA - 640×480 pixelů)
Vestavěný blesk - režimyVypnuto, Automatický, Pomalá synchronizace, Vynucený, Redukce červených očí
Vestavěný blesk - dosahneznámo
Externí bleskne
Ostatní
Hledáčekne
LCD displej3,0" dotykový LCD, 230.400 bodů (320×240 pixelů)
Digitální výstupUSB 2.0, AV
Paměťové kartySD, SDHC
Interní paměť12 MB
NapájeníLi-Ion akumulátor DLI-216, 3,7V, 700 mAh, výdrž na 150 snímků
Hmotnost110 gramů (bez příslušenství)
Rozměry91,6 x 57,8 x 16,3 mm
Barevné variantyčervená, šedá, bílá
Standardní příslušenstvíLi-Ion akumulátor, USB kabel, AV kabel, nabíječka+kabel, CD-ROM, poutko, kožené pouzdro, manuál
reklama
Nejnovější články
Leica uvedla M10 Monochrom s novým 40MPx čipem Leica uvedla M10 Monochrom s novým 40MPx čipem
Společnost Leica uvedla na trh nový dálkoměrný fotoaparát M10 Monochrom, který je docela zajímavý. Má monochromatický snímač bez Bayerovy masky, jehož rozlišení bylo zvýšeno na 40 megapixelů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Fujifilm X-Pro3 má asi problém, uživatelé si stěžují na vadný hledáček Fujifilm X-Pro3 má asi problém, uživatelé si stěžují na vadný hledáček
Nový CSC fotoaparát Fujifilm X-Pro3 má patrně nemalý problém. Stále větší množství uživatelů si totiž stěžuje na problematické chování elektronického hledáčku, jehož jas není konzistentní a přeskakuje.
19.1.2020, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Techart TZC-01: adaptér objektivů Canon EF na Nikon Z Techart TZC-01: adaptér objektivů Canon EF na Nikon Z
Techart představil další zajímavý adaptér. Tentokrát jde o model TZC-01, který je určen pro fotoaparáty Nikon Z a umožňuje použití objektivů Canon EF. Navíc podporuje kompletní komunikaci s tělem, tedy i stabilizaci, autofokus a další.
18.1.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Tokina uvádí objektiv atx-m 85mm f/1.8 FE pro Sony Tokina uvádí objektiv atx-m 85mm f/1.8 FE pro Sony
Tokina představuje nový produkt řady atx-m. Jde o portrétní objektiv atx-m 85mm f/1.8 FE a už podle názvu je jasné, že je určený pro full frame CSC fotoaparáty značky Sony. Potěšit má i docela rozumnou cenou.
18.1.2020, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Senzor Canonu EOS RP dostal v DxOMark jen 85 bodů Senzor Canonu EOS RP dostal v DxOMark jen 85 bodů
Fotoaparát Canon EOS RP je poměrně oblíbeným full frame CSC díky své nízké ceně. Ta je umožněna i tím, že využívá starší hardware. A právě to se projevilo v nízkém výsledku v tradičním testu snímačů DxOMark.
17.1.2020, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů