www.digimanie.cz
>
>
>

Canon CanoScan 9000F: nejen pro kinofilmy

Canon CanoScan 9000F: nejen pro kinofilmy
, , recenze
Dnešní recenze se podívá na vlajkovou loď běžných skenerů značky Canon. Je jím CanoScan 9000F, který slibuje rozlišení až 9600 dpi, umožňuje skenovat nejen reflexivní materiály, ale i kinofilm, diapozitivy a dokonce 6cm negativy.
K oblíbeným
reklama
Nejvýkonnějším skenerem pro běžné uživatele (tedy ne firemní vysokorychlostní nasazení) značky Canon je CanoScan 9000F, který prošel dnešním redakčním testem. Skener má rozhodně mnoho co nabídnout. Jeho nejvyšší rozlišení činí 9600×9600 dpi při 48bitové barevné hloubce, ke snímání používá 12řádkový CCD čip. Slibuje také minimální dobu zahřívání díky podsvětlení pomocí LED. Technologie FARE má odstraňovat různé škrábance a jiné chyby skenovaných povrchů. V neposlední řadě můžete skenovat nejen běžné kinofilmy, ale také diapozitivy a filmy o šířce 6 centimetrů ze středoformátových přístrojů. Skener tedy jasně míří na "analogové" fotografy, kterým chce nabídnout dostatečně kvalitní a levnou možnost digitalizace jejich snímků. Skener podporuje jak rozhraní TWAIN, tak i WIA.Rozměry skeneru jsou přibližně 48×27×11 centimetrů a hmotnost pak činí 4,6 kilogramu. Jeho rozměry i váha tak mají docela typické hodnoty. Víko nabízí aretaci při vyklopení zhruba kolem 45°, díky čemuž jej nemusíte vyklápět úplně až nahoru a lze pohodlně měnit předlohy i v poměrně stísněných prostorách. Samozřejmě, že je možnost otevření i o 90°.

Víko lze také nadzvednout o necelého 2,5 centimetru, což usnadní skenování velmi širokých knih a jiných rozměrných předmětů.

Na víku najdete osm tlačítek. Jako první je tlačítko pro zapnutí skeneru, svítí modře. Následuje Auto Scan, kdy se skener sám snaží zjistit typ dokumentu a podle toho se automaticky zařídit. Dále tu najdete automatické barevné skenování, černobílé, s vlastním nastavením a poslední je tlačítko Dokončit. Naskenované snímky se ukládají do PDF. Předposlení tlačítko COPY funguje jako kopírka, naskenovanou předlohu tedy posílá automaticky na tiskárnu. E-Mail už dle názvu spouští klienta elektronické pošty. Těmto režimům se budeme podrobněji věnovat v dalších kapitolách.

Jak sami vidíte, po odstranění bílé odrazné plochy najdete lampu pro skenování transparentních předloh jako jsou nejrůznější fotografické filmy.

Canon CanoScan 9000F si poradí s klasickým 35mm kinofilmem, a to jak černobílým, tak i barevným. Má ze dva pásy, každý pro šest políček. Najednou je tak skener schopen skenovat 12 snímků, což urychluje práci. Celý 36políčkový kinofilm tak máte naskenovaný na tři výměny.

Samozřejmostí je v této třídě i možnost skenování diapozitivů v rámečcích. V takovém případě můžete skenovat maximálně 4 diapozitivy najednou. Jde spíše jen o šablonu pro umístění rámečků, ty jsou totiž volně položeny na skle.

Poměrně nezvyklá je ale možnost skenování středoformátových snímků o šířce 6 centimetrů. To už každý skener rozhodně neumí (resp. nenabízí tento rámeček). Na délku má 22 centimetrů, takže zde můžete skenovat tři 6×6cm snímky a s trochou štěstí i 6×7cm. Ve větších rozměrech samozřejmě počet klesá, např. 6×9cm fotografie tu naskenujete jen dvě. Pokud se snímek kroutí, je k dispozici i malá destička, která se přisune ke kraji snímku a srovná ho. Bohužel nemám žádný středoformátový negativ, takže rychlost a výsledky budeme moci odhadovat spíše ze skenování běžných negativů.

Vzadu najdete vstup na napájení, skener má adaptér v sobě, takže přívodní kabel je opravdu jen kabel a žádná těžká "adaptérová kostka" se tedy nekoná. Kousek vedle je vstup pro USB kabel a Canon potěšil, že jak napájecí, tak i USB kabel jou součástí balení.

V balení je tedy mnohojazyčný základní manuál (kde se dozvíte pouze jak připojit skener a nainstalovat jej), CD-ROM se softwarem, přívodní napájecí kabel, USB kabel, tři filmové rámečky a již zmíněná srovnávací destička pro 6cm snímky. Nedostali jsme originální CD, takže v našem případě jsme měli jen ovladače ke skeneru a základní programové vybavení. Normálně byste ale měli dostat i skenovací software SilverFast SE a Adobe Photoshop Elements. My jsme tak software SilverFast SE bohužel neotestovali.

Pojďme se nyní podívat, jak se se skenerem pracuje a co vše umí.

Technické specifikace: Canon CanoScan 9000F
Snímací prvek
Snímač 12řádkový CCD
Světelný zdroj bílé LED
Maximální rozlišení (transparentní) 9600×9600 dpi
Maximální rozlišení (reflexivní) 4800×4800 dpi
Volitelné rozlišení 25 - 19200 dpi
Poměr stran 4:3, 16:9
Barevná hloubka (barevně) 48bitová, ukládá 48bitově nebo 24bitově
Barevná hloubka (černobíle) 48bitová, ukládání 16bitově (film), 8bitově
Rychlosti skenování
Maximální skenovací plocha A4 (297×210 mm)
Skenování náhledu cca 3 s
Rychlost skenování (barvy) 1,2 ms / řádek (300 dpi), 12,1 ms / řádek (4800 dpi)
Rychlost skenování (černobíle) 1,2 ms / řádek (300 dpi), 12,1 ms / řádek (4800 dpi)
Rychlost skenování A4 300 dpi cca 7 s
Podporované transparentní předlohy 2×6 políček 35mm kinofilmu, 4 diapozitivy 35mm v rámečku, filmový formát 120 (6×22 cm)
Ostatní
Spotřeba 15 W (při provozu), 0,9 W (pohotovostní režim), 0,5 W (vypnuto)
Rozměry 480×270×111 mm
Hmotnost 4,6 kg
Připojení USB 2.0
Dodaný software ScanGear, MP Navigator EX, ArcSoft PhotoStudio, SilverFast SE, Adobe Photoshop Elements
Nejnovější články
Canon EOS R na DxOMarku: dostal 89 bodů Canon EOS R na DxOMarku: dostal 89 bodů
DxOMark začal opět ve velkém testovat fotoaparáty a po full frame Nikonech se podíval také na nový Canon EOS R. Ten si v hodnocení vysloužil 89 bodů, což ve full frame třídě není moc vysoké číslo. Není to ale vůbec tak zlé, jak to vypadá.
21.3.2019, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Slavná pařížská ulice chce v určité časy zakázat vstup instagramerům Slavná pařížská ulice chce v určité časy zakázat vstup instagramerům
Bydlet v krásné a oblíbené pařížské ulici Rue Crémieux má i své nevýhody. Tamní obyvatelé totiž nejsou spokojeni se spoustou instagramerů, fotografů a tvůrců videoklipů, kteří se k nim bez přestání hrnou. 
21.3.2019, aktualita, Kateřina Hoferková
iPhone vs. staré APS-C: co má vyšší dynamický rozsah? iPhone vs. staré APS-C: co má vyšší dynamický rozsah?
Nedávno se na stránkách Digimanie rozhořela diskuze o tom, zda se modernější mobilní telefony mohou např. dynamickým rozsahem rovnat starým zrcadlovkám. Vyzkoušeli jsme tedy iPhone SE a postavili ho proti deset let starému 14,6MPx APS-C čipu.
20.3.2019, recenze, Milan Šurkala18 komentářů
Sony vyvinulo BSI senzor s globální závěrkou Sony vyvinulo BSI senzor s globální závěrkou
Sony oznámilo vývoj nového 20MPx snímače, který bude vybaven systémem globální závěrky pro absenci nepříjemného rolling shutter efektu ve spojení s technologií BSI. Tato kombinace je zatím netradiční.
19.3.2019, aktualita, Milan Šurkala
Zenit ukázal supersvětelný Zenitar 0,95/50 pro Sony FE Zenit ukázal supersvětelný Zenitar 0,95/50 pro Sony FE
V nabídce ruského výrobce objektivů KMZ se pod značkou Zenit objevuje supersvětelná novinka Zenitar 0,95/50. Podporuje full frame CSC fotoaparáty Sony a slibuje extrémně dobrou světelnost F0,95.
17.3.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře