www.digimanie.cz
>
>
>

Canon CanoScan 9000F: nejen pro kinofilmy

Canon CanoScan 9000F: nejen pro kinofilmy
, , recenze
Dnešní recenze se podívá na vlajkovou loď běžných skenerů značky Canon. Je jím CanoScan 9000F, který slibuje rozlišení až 9600 dpi, umožňuje skenovat nejen reflexivní materiály, ale i kinofilm, diapozitivy a dokonce 6cm negativy.
K oblíbeným
reklama
Nejvýkonnějším skenerem pro běžné uživatele (tedy ne firemní vysokorychlostní nasazení) značky Canon je CanoScan 9000F, který prošel dnešním redakčním testem. Skener má rozhodně mnoho co nabídnout. Jeho nejvyšší rozlišení činí 9600×9600 dpi při 48bitové barevné hloubce, ke snímání používá 12řádkový CCD čip. Slibuje také minimální dobu zahřívání díky podsvětlení pomocí LED. Technologie FARE má odstraňovat různé škrábance a jiné chyby skenovaných povrchů. V neposlední řadě můžete skenovat nejen běžné kinofilmy, ale také diapozitivy a filmy o šířce 6 centimetrů ze středoformátových přístrojů. Skener tedy jasně míří na "analogové" fotografy, kterým chce nabídnout dostatečně kvalitní a levnou možnost digitalizace jejich snímků. Skener podporuje jak rozhraní TWAIN, tak i WIA.Rozměry skeneru jsou přibližně 48×27×11 centimetrů a hmotnost pak činí 4,6 kilogramu. Jeho rozměry i váha tak mají docela typické hodnoty. Víko nabízí aretaci při vyklopení zhruba kolem 45°, díky čemuž jej nemusíte vyklápět úplně až nahoru a lze pohodlně měnit předlohy i v poměrně stísněných prostorách. Samozřejmě, že je možnost otevření i o 90°.

Víko lze také nadzvednout o necelého 2,5 centimetru, což usnadní skenování velmi širokých knih a jiných rozměrných předmětů.

Na víku najdete osm tlačítek. Jako první je tlačítko pro zapnutí skeneru, svítí modře. Následuje Auto Scan, kdy se skener sám snaží zjistit typ dokumentu a podle toho se automaticky zařídit. Dále tu najdete automatické barevné skenování, černobílé, s vlastním nastavením a poslední je tlačítko Dokončit. Naskenované snímky se ukládají do PDF. Předposlení tlačítko COPY funguje jako kopírka, naskenovanou předlohu tedy posílá automaticky na tiskárnu. E-Mail už dle názvu spouští klienta elektronické pošty. Těmto režimům se budeme podrobněji věnovat v dalších kapitolách.

Jak sami vidíte, po odstranění bílé odrazné plochy najdete lampu pro skenování transparentních předloh jako jsou nejrůznější fotografické filmy.

Canon CanoScan 9000F si poradí s klasickým 35mm kinofilmem, a to jak černobílým, tak i barevným. Má ze dva pásy, každý pro šest políček. Najednou je tak skener schopen skenovat 12 snímků, což urychluje práci. Celý 36políčkový kinofilm tak máte naskenovaný na tři výměny.

Samozřejmostí je v této třídě i možnost skenování diapozitivů v rámečcích. V takovém případě můžete skenovat maximálně 4 diapozitivy najednou. Jde spíše jen o šablonu pro umístění rámečků, ty jsou totiž volně položeny na skle.

Poměrně nezvyklá je ale možnost skenování středoformátových snímků o šířce 6 centimetrů. To už každý skener rozhodně neumí (resp. nenabízí tento rámeček). Na délku má 22 centimetrů, takže zde můžete skenovat tři 6×6cm snímky a s trochou štěstí i 6×7cm. Ve větších rozměrech samozřejmě počet klesá, např. 6×9cm fotografie tu naskenujete jen dvě. Pokud se snímek kroutí, je k dispozici i malá destička, která se přisune ke kraji snímku a srovná ho. Bohužel nemám žádný středoformátový negativ, takže rychlost a výsledky budeme moci odhadovat spíše ze skenování běžných negativů.

Vzadu najdete vstup na napájení, skener má adaptér v sobě, takže přívodní kabel je opravdu jen kabel a žádná těžká "adaptérová kostka" se tedy nekoná. Kousek vedle je vstup pro USB kabel a Canon potěšil, že jak napájecí, tak i USB kabel jou součástí balení.

V balení je tedy mnohojazyčný základní manuál (kde se dozvíte pouze jak připojit skener a nainstalovat jej), CD-ROM se softwarem, přívodní napájecí kabel, USB kabel, tři filmové rámečky a již zmíněná srovnávací destička pro 6cm snímky. Nedostali jsme originální CD, takže v našem případě jsme měli jen ovladače ke skeneru a základní programové vybavení. Normálně byste ale měli dostat i skenovací software SilverFast SE a Adobe Photoshop Elements. My jsme tak software SilverFast SE bohužel neotestovali.

Pojďme se nyní podívat, jak se se skenerem pracuje a co vše umí.

Technické specifikace: Canon CanoScan 9000F
Snímací prvek
Snímač 12řádkový CCD
Světelný zdroj bílé LED
Maximální rozlišení (transparentní) 9600×9600 dpi
Maximální rozlišení (reflexivní) 4800×4800 dpi
Volitelné rozlišení 25 - 19200 dpi
Poměr stran 4:3, 16:9
Barevná hloubka (barevně) 48bitová, ukládá 48bitově nebo 24bitově
Barevná hloubka (černobíle) 48bitová, ukládání 16bitově (film), 8bitově
Rychlosti skenování
Maximální skenovací plocha A4 (297×210 mm)
Skenování náhledu cca 3 s
Rychlost skenování (barvy) 1,2 ms / řádek (300 dpi), 12,1 ms / řádek (4800 dpi)
Rychlost skenování (černobíle) 1,2 ms / řádek (300 dpi), 12,1 ms / řádek (4800 dpi)
Rychlost skenování A4 300 dpi cca 7 s
Podporované transparentní předlohy 2×6 políček 35mm kinofilmu, 4 diapozitivy 35mm v rámečku, filmový formát 120 (6×22 cm)
Ostatní
Spotřeba 15 W (při provozu), 0,9 W (pohotovostní režim), 0,5 W (vypnuto)
Rozměry 480×270×111 mm
Hmotnost 4,6 kg
Připojení USB 2.0
Dodaný software ScanGear, MP Navigator EX, ArcSoft PhotoStudio, SilverFast SE, Adobe Photoshop Elements
Nejnovější články
Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy
Nikon spouští letní prodejní akci s názvem "Ušetři s Nikonem". Mnoho fotoaparátů a objektivů bylo zlevněno, přičemž u některých setů se jedná o slevy až ve výši 10.000 Kč. Levněji tak lze získat i nové Z6 a Z7.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ricoh/Pentax věří v návrat DSLR, v CSC nevidí potenciál Ricoh/Pentax věří v návrat DSLR, v CSC nevidí potenciál
Společnost Ricoh, která nyní stojí za zrcadlovkami a fotoaparáty Pentax, se nechala slyšet, že v brzké době vidí návrat fotografů k DSLR. Móda CSC je podle společnosti jen chvilková a pomine.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF
Společnost Panasonic už nevyrábí CSC jen se 4/3" senzory, ale nově i s velkými full frame čipy. A právě dnes se podíváme na vlajkovou loď Lumix S1R se 47,3MPx snímačem. Umí i 4K 60p videosekvence.
Dnes, recenze, Milan Šurkala44 komentářů
Panasonic Lumix S 24-105mm F4 Macro O.I.S. Panasonic Lumix S 24-105mm F4 Macro O.I.S.
V dnešní recenzi se podíváme na setový objektiv pro nové full frame CSC od Panasonicu, model Lumix S 24-105mm F4 Macro O.I.S. Je optimalizován pro natáčení videa, ale potěší i pro pořizování fotografií?
Dnes, recenze, Milan Šurkala6 komentářů
7Artisans představuje světelnou padesátku 50mm F1.8. 7Artisans představuje světelnou padesátku 50mm F1.8.

Méně známá společnost 7Artisans rozšířila portfolio svých objektivů o nový světelný kousek 50mm F1.8. Ten je určen pro CSC fotoaparáty nanejvýš s APS-C senzorem. Bodovat má malými rozměry i cenou.

17.5.2019, aktualita, Milan Šurkala