www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM

Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM
, , recenze
Tato recenze se podívá na nový základní objektiv Canonu pro své CSC fotoaparáty. Jeho velkou výhodou je širokoúhlá 24mm přepočtená ohnisková vzdálenost. Díky skládací konstrukci nabídne také malé přepravní rozměry.
K oblíbeným
reklama
Dnes jsme se podívali na základní objektiv k novým APS-C CSC fotoaparátům značky Canon. Jde o model EF-M 15-45mm F3.5-6.3 IS STM, takže jsme se dočkali příjemně širokoúhlého 24mm záběru i přes lehce větší crop faktor fotoaparátů Canon. Objektiv má příjemně malé rozměry dané skládací konstrukcí, zde bych měl ale výtku k tomu, že pojistka je nutná nejen k zajištění objektivu, ale i k jeho odjištění, což zbytečně zdržuje (mnoho skládacích objektivů ji vyžaduje jen pro složení). Zpracování je průměrné, testovaný kus měl také nebývale škubavý chod zoomovacího kroužku značně limitující využit u videa a plastový bajonet také nepotěší, vizuálně ale působí objektiv spíše luxusněji než naopak.
 
Oceňuji rychlý a tichý autofokus, zvětšení patří k průměru, takže dovoluje trochu toho nenáročného makra. Světelnost objektivu je lehce podprůměrná, což je dáno i tím, že je o širokoúhlejší objektiv s kratším zoomem (maximum tak končí na přepočtených 72 milimetrech, zatímco ostatní mají maximum obvykle na 82-88mm přepočtené ohniskové vzdálenosti).
 
Canon EF-M 15-45mm IS STM hodnocení
 
Zde také bude má další výtka, a tou je kresba objektivu při plně otevřené cloně. Ta je poměrně mléčná, tedy základ je sice ostrý, ale kolem hran je jakási aura. Určitě doporučím poněkud přiclonit. Pak se objektiv ukáže v mnohem lepším světle s vynikající středovou ostrostí. Ta rohová je na některých ohniskových vzdálenostech slabší, nicméně celkově lze říci, že s přicloněním dokáže objektiv kreslit solidně. Tato mléčnost se objevuje i v docela nepříjemném charakteru bokehu, který místy působí ostřeji, než by měl, opět doplněný o auru.
 
Stabilizace objektivu nabídne slušný účinek přes 3 EV. Zkreslení je korigováno softwarově pomocí profilů, což se týká i vinětace, která umí být hodně silná. Chromatická aberace je spíše menší problém. Je tu, ale docela snadno se odstraňuje. Opět, pokud nefotíte na plně otevřenou clonu (a nebudou vás trápit duchové), pak s ní nebudete mít problém. Docela nepříjemným překvapením bylo focení v protisvětle. Objektiv hodně trpí na odlesky a ty dokážou potrápit i v dosti neočekávaných situacích (např. i při nočním focení u lamp).
 
Výsledkem je, že nový setový objektiv Canonu nijak zvlášť neurazí, ale ani nenadchne. Má pár příjemných vlastností jako širokoúhlý záběr, slušnou stabilizaci i velmi dobrou kresbu po přiclonění, ale zase má i docela dlouhou řádku neduhů. Výsledkem tedy bude i veskrze průměrné hodnocení.
 
 

Objektiv je vhodný pro:

 
1. Běžné focení
2. Architekturu (s přicloněním)
 
 

Plusy


+ 24mm přepočtená ohnisková vzdálenost (širokoúhlý záběr)
+ Malé rozměry
+ Rychlý a tichý AF
+ Solidní kresba po přiclonění
+ Přijatelný výkon stabilizace
 
 

Minusy

 
- Mléčná kresba při plném odclonění
- Odlesky v protisvětle
- Zpracování (škubání při zoomování, plastový bajonet)
- Pojistka je nutná i k odjištění objektivu
 
 
Za zapůjčení objektivu Canon EF-M 15-45mm F3.5-6.3 IS STM děkujeme Canonu.
 
 
Cena v době testování: cca 7 500 Kč s DPHVývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč
Cashback si pro letošní rok připravila i společnost Sony. Ten potrvá do konce ledna 2020 a zpět můžete dostat až 10.000 Kč, což platí pro objektiv SELP18110G. Dostane se ale i na jiné objektivy, fotoaparáty, blesky a jiné příslušenství.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom
Pomalu se blíží nový smartphone Samsung Galaxy S11, který má být opět jedním z nejlepších fotomobilů na trhu. Tentokrát mu k tomu ale nemá dopomoci nízké rozlišení, ale naopak vysoké. Má mít 108MPx 1/1,33" senzor.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR
Vyšla další statistika výroby a dodávek fotoaparátů organizace CIPA. A ta za říjen ukazuje historický milník. CSC fotoaparáty totiž překonaly digitální zrcadlovky nejen v objemu prodeje, ale i v počtu kusů.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala23 komentářů
Objevují se další specifikace připravovaného Nikonu D6 Objevují se další specifikace připravovaného Nikonu D6
V září byl oznámen vývoj digitální zrcadlovky Nikon D6. Nyní se objevují další neoficiální údaje o technických specifikací připravovaného fotoaparátu. Měl by mít např. 24MPx full frame senzor a dotykový displej.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Patenty Canonu ukázaly i objektiv RF 28-280mm F2.8 Patenty Canonu ukázaly i objektiv RF 28-280mm F2.8
Na Internetu se objevilo několik dalších zajímavých patentů společnosti Canon. Nejzajímavější je asi 10× ultrazoom s konstantní světelností F2,8. Máme tu ale i univerzální full frame objektiv 24-170mm F4.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář