www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM
, , recenze
Objektiv Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM při svém představení opravdu hodně překvapil. Vedle klasického makro režimu přinesl i supermakro režim, má i optickou stabilizaci a přisvětlení. Bude tak skvělý i v praxi jako na papíře?
K oblíbeným
reklama

Sférické a poduškovité zkreslení

 
Pokud jde o zkreslení objektivu, zde nenarazíte na žádný problém. Linie jsou krásně rovné s korekcí i bez ní. Při testu jsem naměřil v podstatě neznatelné poduškovité zkreslení -0,1 % v JPEGu a -0,2 % v nekorigovaném RAWu.
 
JPEG
nekorigovaný RAW
 
 

Vinětace

 
Míra vinětace závisí na tom, zda necháte provádět korekce objektivu (JPEG, vyvolané korekce při zpracování RAWu) nebo nikoli. Korigovaný obraz je na tom docela dobře. Při otevřené cloně se začíná sice na poměrně vysokých 0,8 EV, ale na snímku to kupodivu není moc vidět. S přicloněním ztmavení rohů rychle klesá až téměř k nule. Naproti tomu RAW ukáže, jak na tom objektiv skutečně je a u nízkých clon vinětace přesahuje i 2 EV a je na snímcích hodně patrná (dodává jim zajímavý dramatický nádech, protože je spíše pozvolná). Od F5,6 jste pod 1 EV, minimum je lehce pod polovinou EV.
 
Canon EF-M 28mm F3.5 Macro vinětace
 
 

Chromatická aberace

 
Ještě se podíváme také na chromatickou aberaci, tedy zda objektiv trpí na barevné kontury kolem kontrastních hran.
 
 
clona F3,5 (JPEG)
 
 
clona F3,5 (RAW)
 
 
clona F5,6 (JPEG)
 
 
clona F5,6 (RAW)
 
 
clona F8 (JPEG)
 
 
clona F8 (RAW)
 
 
clona F16 (JPEG)
 
 
clona F16 (RAW)
 
Fotoaparát se snaží chromatickou aberaci potlačovat, u nižších clon je ale patrná i v JPEGu. S postupným cloněním ale aberace mizí, a přechází spíše ve světelné závoje.

Nejnovější články
Joby uvedlo kovový stativ GorillaPod 3K PRO Joby uvedlo kovový stativ GorillaPod 3K PRO
Oblíbené stativy GorillaPod od společnosti Joby existují ve velkém množství variant a nyní se představuje další novinka. Jmenuje se GorillaPod 3K PRO a představuje kovovou variantu již známého modelu.
15.4.2019, aktualita, Milan Šurkala
Sony Cyber-shot HX99: postřehy z praxe Sony Cyber-shot HX99: postřehy z praxe
Sony pokračuje s výrobou kapesních ultrazoomů a jeho nový model Cyber-shot HX99 míří trochu výš. Přináší totiž např. podporu RAWu, má i dotykový displej a nezapomnělo se ani na populární 4K videosekvence.
15.4.2019, recenze, Milan Šurkala18 komentářů
Nejlepší foto monitory na TIPA 2019 má LG a BenQ Nejlepší foto monitory na TIPA 2019 má LG a BenQ
Poslední kategorií, na kterou se v rámci aknety TIPA Awards 2019 podíváme, jsou monitory pro fotografy. Zde letos bodovaly dvě společnosti, BenQ v levnější kategorii a LG v té více profesionální.
14.4.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Ceny TIPA 2019 pro Tokinu, Tamron a Manfrotto Ceny TIPA 2019 pro Tokinu, Tamron a Manfrotto
Po jednom titulu z cen TIPA Awards 2019 si odnesly i další tři společnosti. Nyní se podíváme na širokoúhlé objektivy od Tamronu a Tokiny se světelností F2,8 a karbonový stativ italské společnosti Manfrotto.
13.4.2019, aktualita, Milan Šurkala
Nové sklo pro CSC Nikonu: Samyang MF 85mm F1.4 Z Nové sklo pro CSC Nikonu: Samyang MF 85mm F1.4 Z
Pro full frame CSC od Nikonu si společnost Samyang připravila dva nové manuální objektivy. Vedle 14mm F2.8 objektivu je to také objektiv s 85mm ohniskovou vzdáleností a velmi dobrou světelností F1.4.
13.4.2019, aktualita, Milan Šurkala