www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM
, , recenze
Objektiv Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM při svém představení opravdu hodně překvapil. Vedle klasického makro režimu přinesl i supermakro režim, má i optickou stabilizaci a přisvětlení. Bude tak skvělý i v praxi jako na papíře?
reklama

Sférické a poduškovité zkreslení

 
Pokud jde o zkreslení objektivu, zde nenarazíte na žádný problém. Linie jsou krásně rovné s korekcí i bez ní. Při testu jsem naměřil v podstatě neznatelné poduškovité zkreslení -0,1 % v JPEGu a -0,2 % v nekorigovaném RAWu.
 
JPEG
nekorigovaný RAW
 
 

Vinětace

 
Míra vinětace závisí na tom, zda necháte provádět korekce objektivu (JPEG, vyvolané korekce při zpracování RAWu) nebo nikoli. Korigovaný obraz je na tom docela dobře. Při otevřené cloně se začíná sice na poměrně vysokých 0,8 EV, ale na snímku to kupodivu není moc vidět. S přicloněním ztmavení rohů rychle klesá až téměř k nule. Naproti tomu RAW ukáže, jak na tom objektiv skutečně je a u nízkých clon vinětace přesahuje i 2 EV a je na snímcích hodně patrná (dodává jim zajímavý dramatický nádech, protože je spíše pozvolná). Od F5,6 jste pod 1 EV, minimum je lehce pod polovinou EV.
 
Canon EF-M 28mm F3.5 Macro vinětace
 
 

Chromatická aberace

 
Ještě se podíváme také na chromatickou aberaci, tedy zda objektiv trpí na barevné kontury kolem kontrastních hran.
 
 
clona F3,5 (JPEG)
 
 
clona F3,5 (RAW)
 
 
clona F5,6 (JPEG)
 
 
clona F5,6 (RAW)
 
 
clona F8 (JPEG)
 
 
clona F8 (RAW)
 
 
clona F16 (JPEG)
 
 
clona F16 (RAW)
 
Fotoaparát se snaží chromatickou aberaci potlačovat, u nižších clon je ale patrná i v JPEGu. S postupným cloněním ale aberace mizí, a přechází spíše ve světelné závoje.

Nejnovější články
Lomogon 2.5/32 s clonovým diskem na Kickstarteru Lomogon 2.5/32 s clonovým diskem na Kickstarteru
Další kampaň na Kickstarteru se věnuje uvedení nového objektivu. Za následujícím z nich stojí společnost Lomography a představuje nový Lomogon 2.5/32 pro digitální i analogové DSLR. Zajímavý je zejména clonovým diskem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fotíme dovolenou mobilem: italské Lecce nalehko Fotíme dovolenou mobilem: italské Lecce nalehko
Mobilní telefony jsou mezi nadšenci fotografie často zavrhovány, nicméně faktem je, že většinoví uživatelé hází kompakty i zrcadlovky do koše a nefotí už na nic jiného než na telefon. Proto jsem si to také vyzkoušel v italském Lecce.
Dnes, článek, Milan Šurkala10 komentářů
Tamron oznámil vývoj 3 objektivů včetně SP 35mm F1.4 Tamron oznámil vývoj 3 objektivů včetně SP 35mm F1.4
Známý výrobce objektivů Tamron oznámil, že si pro nás chystá hned tři nové objektivy. Konkrétně půjde o 35-150mm F/2.8-4 Di VC OSD, SP 35mm F/1.4 Di USD pro DSLR a 17-28mm F/2.8 Di III RXD pro CSC.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Námořník ze slavné fotografie zemřel ve věku 95 let Námořník ze slavné fotografie zemřel ve věku 95 let
Slavná fotografie "V-J Day in Times Square" Alfreda Eisenstaedta zobrazuje námořníka George Mendonsu, který z radosti nad koncem války políbil okolo jdoucí sestřičku. Ten zemřel ve věku 95 let těsně před svými dalšími narozeninami.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Šrotovné u Panasonicu: Lumix S1/S1R s objektivy až o 15600 Kč levněji Šrotovné u Panasonicu: Lumix S1/S1R s objektivy až o 15600 Kč levněji
Pokud si děláte zálusk na nový full frame CSC fotoaparát Panasonic Lumix S1 nebo S1R a některé objektivy, tak má pro vás Panasonic připravenu akci typu "šrotovné". Za odkup starého CSC nebo DSLR můžete dostat slevu až 15600 Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře