www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM
, , recenze
Objektiv Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM při svém představení opravdu hodně překvapil. Vedle klasického makro režimu přinesl i supermakro režim, má i optickou stabilizaci a přisvětlení. Bude tak skvělý i v praxi jako na papíře?
K oblíbeným
reklama

Sférické a poduškovité zkreslení

 
Pokud jde o zkreslení objektivu, zde nenarazíte na žádný problém. Linie jsou krásně rovné s korekcí i bez ní. Při testu jsem naměřil v podstatě neznatelné poduškovité zkreslení -0,1 % v JPEGu a -0,2 % v nekorigovaném RAWu.
 
JPEG
nekorigovaný RAW
 
 

Vinětace

 
Míra vinětace závisí na tom, zda necháte provádět korekce objektivu (JPEG, vyvolané korekce při zpracování RAWu) nebo nikoli. Korigovaný obraz je na tom docela dobře. Při otevřené cloně se začíná sice na poměrně vysokých 0,8 EV, ale na snímku to kupodivu není moc vidět. S přicloněním ztmavení rohů rychle klesá až téměř k nule. Naproti tomu RAW ukáže, jak na tom objektiv skutečně je a u nízkých clon vinětace přesahuje i 2 EV a je na snímcích hodně patrná (dodává jim zajímavý dramatický nádech, protože je spíše pozvolná). Od F5,6 jste pod 1 EV, minimum je lehce pod polovinou EV.
 
Canon EF-M 28mm F3.5 Macro vinětace
 
 

Chromatická aberace

 
Ještě se podíváme také na chromatickou aberaci, tedy zda objektiv trpí na barevné kontury kolem kontrastních hran.
 
 
clona F3,5 (JPEG)
 
 
clona F3,5 (RAW)
 
 
clona F5,6 (JPEG)
 
 
clona F5,6 (RAW)
 
 
clona F8 (JPEG)
 
 
clona F8 (RAW)
 
 
clona F16 (JPEG)
 
 
clona F16 (RAW)
 
Fotoaparát se snaží chromatickou aberaci potlačovat, u nižších clon je ale patrná i v JPEGu. S postupným cloněním ale aberace mizí, a přechází spíše ve světelné závoje.

Nejnovější články
Želva s GoPro kamerou zachytila život v rybníku Želva s GoPro kamerou zachytila život v rybníku
Youtuber zveřejnil video, v němž předvádí, jak na jednu ze svých želv nádherných připevnil GoPro kameru. Želva pak v malém rybníku pořídila záběry světa a života ukrytého pod vodní hladinou. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Doporučené fotoaparáty: červen 2019 Doporučené fotoaparáty: červen 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Včera, návod, Milan Šurkala51 komentářů
Canon vysvětlil, proč lze dělat lepší objektivy pro CSC než pro DSLR Canon vysvětlil, proč lze dělat lepší objektivy pro CSC než pro DSLR
Společnost Canon zveřejnila video, ve kterém vysvětluje, proč mohou mít CSC fotoaparáty snáze opticky kvalitnější objektivy než digitální zrcadlovky při menších rozměrech. Vše závisí na vzdálenosti senzoru od objektivu.
18.6.2019, aktualita, Milan Šurkala23 komentářů
Fotograf v Texasu prohrál soud, univerzita "může" porušit copyright Fotograf v Texasu prohrál soud, univerzita "může" porušit copyright
Americké soudnictví je často terčem vtipů, neboť v této zemi netušených soudních možností lze žalovat snad naprosto všechno. Poslední případ z Texasu pak ukázal, že může být dokonce legální porušovat copyright.
18.6.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
MS Optics představuje 50mm F1.5 a 50mm F1.0 MS Optics představuje 50mm F1.5 a 50mm F1.0
Nezávislý výrobce objektivů MS Optics představuje dvě nové světelné padesátky pro M-Mount. Máme zde Vario Prasma 50mm F1.5 s optickým návrhem Plasmat a pak supersvětelný model ISM 50mm F1.0.
18.6.2019, aktualita, Milan Šurkala