www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM
, , recenze
Objektiv Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM při svém představení opravdu hodně překvapil. Vedle klasického makro režimu přinesl i supermakro režim, má i optickou stabilizaci a přisvětlení. Bude tak skvělý i v praxi jako na papíře?
K oblíbeným
reklama

Sférické a poduškovité zkreslení

 
Pokud jde o zkreslení objektivu, zde nenarazíte na žádný problém. Linie jsou krásně rovné s korekcí i bez ní. Při testu jsem naměřil v podstatě neznatelné poduškovité zkreslení -0,1 % v JPEGu a -0,2 % v nekorigovaném RAWu.
 
JPEG
nekorigovaný RAW
 
 

Vinětace

 
Míra vinětace závisí na tom, zda necháte provádět korekce objektivu (JPEG, vyvolané korekce při zpracování RAWu) nebo nikoli. Korigovaný obraz je na tom docela dobře. Při otevřené cloně se začíná sice na poměrně vysokých 0,8 EV, ale na snímku to kupodivu není moc vidět. S přicloněním ztmavení rohů rychle klesá až téměř k nule. Naproti tomu RAW ukáže, jak na tom objektiv skutečně je a u nízkých clon vinětace přesahuje i 2 EV a je na snímcích hodně patrná (dodává jim zajímavý dramatický nádech, protože je spíše pozvolná). Od F5,6 jste pod 1 EV, minimum je lehce pod polovinou EV.
 
Canon EF-M 28mm F3.5 Macro vinětace
 
 

Chromatická aberace

 
Ještě se podíváme také na chromatickou aberaci, tedy zda objektiv trpí na barevné kontury kolem kontrastních hran.
 
 
clona F3,5 (JPEG)
 
 
clona F3,5 (RAW)
 
 
clona F5,6 (JPEG)
 
 
clona F5,6 (RAW)
 
 
clona F8 (JPEG)
 
 
clona F8 (RAW)
 
 
clona F16 (JPEG)
 
 
clona F16 (RAW)
 
Fotoaparát se snaží chromatickou aberaci potlačovat, u nižších clon je ale patrná i v JPEGu. S postupným cloněním ale aberace mizí, a přechází spíše ve světelné závoje.

reklama
Nejnovější články
Canon údajně chystá 75MPx full frame EOS Rs Canon údajně chystá 75MPx full frame EOS Rs
Internetem začínají opět kolovat zprávy o novém připravovaném full frame fotoaparátu řady EOS R. Proslýchá se, že by mělo jít o model EOS Rs a rozlišení jeho senzoru má dosahovat vysokých 75 MPx.
5.12.2019, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Režisér Johna Wicka natočil reklamu pomocí Apple iPhone 11 Pro Režisér Johna Wicka natočil reklamu pomocí Apple iPhone 11 Pro
Režisér David Leitch, který stojí za filmy jako John Wick, Deadpool 2 nebo Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw, natočil také reklamu na Apple iPhone 11 Pro. A pro video sněhové bitvy použil právě tyto telefony.
4.12.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fotograf fotí portréty ohrožených druhů ptáků i v ateliéru Fotograf fotí portréty ohrožených druhů ptáků i v ateliéru
Britský fotograf chce svou tvorbou upozornit na alarmující počty některých ohrožených druhů ptáků. Cestuje po světě a vyhledává zajímavá zvířata, kterým fotografuje profesionální portréty, jež podtrhují jejich rozmanitost. 
4.12.2019, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Youtuber rozběhal DOOM na 21 let starém kompaktu od Kodaku Youtuber rozběhal DOOM na 21 let starém kompaktu od Kodaku
Youtuber z LazyGamesReviews si trochu pohrál s 21 let starým kompaktem Kodak DC260 a poněvadž jde v podstatě o ořezaný počítač s procesorem IBM, jehož architekturu používal i Apple PowerMac, dokázal na něm rozběhat střílečku DOOM z 90. let.
3.12.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Zimní slevy: Nikon zlevňuje až o 10000 Kč Zimní slevy: Nikon zlevňuje až o 10000 Kč
Také společnost Nikon si připravila na závěr roku prodejní akci v podobě slev. V jejím případě se týká CSC fotoaparátů, digitálních zrcadlovek, vybraných kompaktů a pochopitelně i spousty objektivů pro DSLR.
2.12.2019, aktualita, Milan Šurkala