www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon EOS 1100D: vstup do světa DSLR

Canon EOS 1100D: vstup do světa DSLR
, , recenze: specifikace produktu
Dnes se podíváme na nejlevnější zrcadlovku Canonu, model EOS 1100D. Vyzkoušeli jsme ho se setovým objektivem 18-55mm s optickou stabilizací v jeho druhé generaci. Jak si povede v testu? Je nový EOS 1100D výrazným vylepšením proti předchůdci?
K oblíbeným
reklama
Společnost Canon inovovala svůj low-end ve třídě zrcadlovek a letitý model EOS 1000D nahradila novějším fotoaparátem EOS 1100D. Ten např. zvýšil rozlišení APS-C čipu z 10 megapixelů na 12, přidány byly i HD videosekvence. Dalšími změnami je podpora vyšších citlivostí nebo trochu větší LCD displej. Do našeho testu jsme vzali verzi s objektivem EF-S 18-55mm 1:3,5-5,6 IS II, tedy druhou generaci stabilizovaného setového objektivu. Pro tento objektiv jsme připravili jeho podrobnější recenzi, zde se na něj podíváme jen zběžně. Pojďme se podívat jak si povede.Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Nejlevnější Canony jsou často kritizovány za přílišnou "plastovost" těla. Bohužel EOS 1100D není výjimkou, naopak, jedná se o jeden z "nejplastovějších" fotoaparátů, který jsem kdy viděl. Přesto však působí docela robustně, až mě to samotného překvapilo. To, že Canon šetřil, kde se dá, poznáte i z toho, že nevyšlo ani na pogumování gripu. Ten je tedy ze stejného materiálu jako tělo. Držení je nicméně díky rozumnému tvaru gripu docela dobré.Na přídi je kromě objektivu vidět výklopný blesk, napravo (z tohoto pohledu) pak mikrofon a vedle objektivu tlačítko pro jeho odjištění. Nalevo pak najdete kontrolku samospouště, která slouží také pro redukci efektu červených očí.Testovaným objektivem byl Canon EF-S 18-55mm 1:3,5-5,6 IS II, tedy druhá generace tohoto objektivu s optickou stabilizací. Nikde se však přesně nemluví o tom, jaké změny byly provedeny (zmíněna byla snad jen výkonnější stabilizace). Objektiv nabídne 3× optický zoom v přepočteném rozsahu 29 až 88 milimetrů, tedy rozumně širokoúhlý záběr, ale malé přiblížení. Světelnost F3,5 na nejširším a F5,6 na nejdelším ohnisku jsou standardní hodnoty pro tuto kategorii objektivů. K dispozici je optická stabilizace se 4EV účinkem. Můžete používat 58mm filtry.

Negativně hodnotím typickou krytku objektivu Canonů, která má jako obvykle velmi malé pacičky a je příliš jednoduché ji ztratit. Naopak musím pochválit docela hladký chod zoomovacího prstence. Zde by mohla být právě změna proti první generaci, pro natáčení videosekvencí je objektiv dobře použitelný. Na objektivu najdete i přepínač stabilizace a manuálního ostření, to se však i nadále provádí otáčením předního členu. Uživatelé filtrů (přechodových, polarizačních) tak budou zklamáni i nadále.Seshora vidíte rameno výklopného interního blesku. Je elektronicky výklopný tlačítkem napravo. Po stranách jsou ouška na provlečení popruhu, samozřejmě nesmí chybět sáňky na externí blesk. Směrem doprava najdete otočné kolečko režimů s rozumně tuhým chodem a páčku pro spuštění. Výhodou je, že i při zapnutém stavu se fotoaparát poměrně rychle vypíná, takže můžete celý den chodit s fotoaparátem v poloze ON a přitom bude vypnutý. Zapne se v případě namáčknutí spouště.

Bohužel u EOS 1100D má tato věc trochu háček. Vzhledem k velmi malému RAW bufferu je fotoaparát schopen se částečně vypnout dříve, než se snímek uloží na kartu. Tím částečným vypnutím mám na mysli zmizení indikace časů v hledáčku, LCD displej zhasíná o něco později (po 30 sekundách, lze to ale uživatelsky nastavit v menu). Pokud tedy chcete fotit další snímek v RAW+JPEG, jedním namáčknutím spouště musíte fotoaparát probudit a teprve potom lze fotit. Směrem výše je již zmíněné tlačítko pro elektronické vyklopení blesku, otočný volič pro nastavení času, clony a dalších věcí v menu. Jeho chod by mohl být trochu jemnější, na druhou stranu alespoň nedojde k nechtěnému přetočení voleb.

Spoušť je nakloněna směrem vpřed a má příjemný chod s rozumným namáčknutím. Podobně jako u jiných zrcadlovek Canon, ani zde patrně nelze spouští zamknout ostření a expozici najednou (jak je to běžné u kompaktů). V menu jsou sice na výběr čtyři možnosti chování, ale ani jedna toto nenabízí. Jediná možnost, jak jedním stiskem zamknout expozici a ostření, je AE/AF LOCK tlačítko (s ikonkou hvězdičky).Vzadu je 2,7" LCD displej s klasickým rozlišením 230.400 bodů (320×240 pixelů). Obraz je slušný, pozorovací úhly nejsou problém, ze stran dochází k jemnému ztmavnutí, ale žádné inverzi. Slabá je ale pozorovatelnost na slunci, kdy se např. krajina jeví jako černá a obloha bílá, zatímco ve skutečnosti čip pobral zelenou krajinu a modrou oblohu správně. Hledáček má 95% pokrytí a 0,8× zvětšení, nicméně připadal mi ještě menší, než o něm hovoří papírové specifikace.Napravo od displeje jsou hlavní ovládací prvky. Úplně vpravo nahoře vidíte tlačítko pro výběr ostřícího bodu (v Live View a režimu prohlížení snímků funguje jako lupa) a tlačítko s ikonkou hvězdičky jako AE/AF lock dle nastavení v menu. Dále zde máme Av tlačítko, které slouží ke korekci expozice (je nutno jej držet a otáčet voličem na horní straně přístroje), dále je tu spouštění Live View režimu nebo nahrávání videosekvencí (v případě, že video navolíte na horním kolečku) a pak tlačítko Q pro vstup do quick menu. To je totéž menu, které se zobrazuje standardně na displeji, jen s možností se v něm procházet a nastavovat jednotlivé volby.

Tlačítko DISP upravuje zobrazení LCD displeje, případně jej úplně vypíná. Čtyřsměrný ovladač je oddělený, směrem nahoru volíte ISO, vpravo ostření (průběžné, jednorázové,...), dole vyvážení bílé a nalevo pak samospoušť a sekvenční snímání. Chválím, že samospoušť zůstává aktivována i po pořízení snímku, trochu nezvyklé je však to, že je aktivní dokonce i po vypnutí přístroje. Uprostřed je tlačítko SET, které slouží jako potvrzovací, případně mu můžete přidat vlastní funkci (např. náhled hloubky ostrosti a podobně).

Dole pak najdete ještě tlačítko MENU, které vás pustí do hlavního menu přístroje. To je děleno na několik barevných záložek. První čtyři červené jsou fotografické, další dvě modré technické, tři žlutohnědé taková technická všehochuť a poslední zelená je pak vlastní menu, kam si vytáhnete oblíbené nastavení tak, abyste je pokaždé nemuseli lovit v menu. Poslední tlačítko vás dostane do režimu prohlížení snímků.Napravo není v podstatě nic zajímavého, jen plastový grip.Vlevo je gumová krytka, pod níž se skrývá vstup dálkového ovládání, zdířku pro USB a HDMI kabel. Na objektivu dobře vidíte přepínače manuálního ostření a optické stabilizace.Vespod je kovový závit pro stativ v ose objektivu. Nalevo pak najdete krytku prostoru pro paměťovou kartu a akumulátor. Pojistka je dost zvláštně řešena tažením k sobě, takže otevření prostoru vyžaduje dokonce trochu šikovnosti.Fotoaparát pojme SD, SDHC a SDXC karty, napájení pak zajišťuje Li-Ion akumulátor LP-E10.Canon EOS 1100D po prvním ohledání bohužel nezapře své směřování do nejnižšího cenového segmentu. Přesto slibuje rozumné výkony, na které se podíváme v dalších kapitolách.

Technické specifikace: Canon EOS 1100D
Snímací prvek
Celkový počet pixelů12,6 MPx
Efektivní počet pixelů12,2 MPx
Velikost snímačeAPS-C CMOS (22,2×14,7 mm)
Rozlišení fotografií(3:2) 4272×2848, 3088×2056, 2256×1504, 1920×1280, 720×480
Rozlišení videa1280×720 / 30 nebo 25 fps,
mono zvuk
Poměr stran4:3, 3:2, 16:9, 6:6
Typ barevného filtruRGB
Formát záznamuJPEG (Exif 2.3), MOV (H.264), CR2 (RAW)
Optika fotoaparátu
ZnačkaCanon Zoom Lens
Optický zoom3,1×
Rozsah ohnisek (reálný)18 - 55 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)29 - 88 mm
Světelnost objektivuF3,5 - 5,6
Rozsah clonyF3,5 - F22 (wide), F5,6 - F36 (tele), irisová 6lamelová clona
Mechanická stabilizaceano (optická, pouze v objektivu)
Možnost použití předsádekano (58 mm)
Elektronická stabilizacene
Digitální zoomne
Zaostřování
Zaostřování (výběr bodu)auto focus (9bodová automatika, ruční výběr z 9 bodů, detekce tváře v Live View)
ZaostřováníAF (One Shot - jednorázový), AF (AI Focus - průběžný), AF (AI Servo - průběžný) MF (manuální)
Ostřící vzdálenost25 cm - nekonečno (normal wide i tele)
Pomocné zaostřovací světloano (pouze bleskem)
Elektronická část
ProcesorDIGIC 4
Testovaný firmwarev1.0.4
Spotřeba-
Měření expozicepoměrové (spojené s AF body), částečné středové (10%), celoplošné se zdůrazněným středem
Citlivost ISOAUTO ISO, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400
Rychlost závěrky1/4000 s - 30 s, bulb režim
Expoziční režimyauto, priorita clony, priorita času, manuál
Vyvážení bílé barvyAWB (Automatické vyvážení bílé), Denní světlo, Stín, Zataženo, Žárovkové osvětlení, Bílé Zářivkové osvětlení, Blesk, Vlastní
Scénické režimyAutomatický, Portrét, Krajina, Detail, Sport, Noční portrét, Bez blesku, Kreativní automatický
Samospoušť2s, 10 s, 10 s (2 - 10 snímků)
Sériové snímání3,0 fps (JPEG)
2,0 fps (RAW pro 5 snímků)
Vestavěný blesk - režimyAutomatický, Zapnutý, Vypnutý
lze kombinovat s redukcí efektu červených očí, X-sync 1/200 s
Vestavěný blesk - dosahsměrné číslo 9,2 (ISO 100)
Externí bleskano, podpora blesků E-TTL II Speedlite EX včetně bezdrátových
Ostatní
Hledáčekano, pentazrcadlový (95% pokrytí, 0,8× zvětšení)
LCD displej2,7" LCD, 230.400 bodů (320×240 pixelů)
Digitální výstupUSB 2.0, AV, HDMI
Paměťové kartySD, SDHC, SDXC
Interní paměť-
NapájeníLi-Ion akumulátor LP-E10, napětí 7,4V, kapacita 860 mAh, výdrž na 700 snímků
Hmotnost495 gramů (včetně příslušenství)
Rozměry129,9 x 99,7 x 77,9 mm
Barevné variantyčerná
Standardní příslušenstvíLi-Ion akumulátor, nabíječka + kabel, USB kabel, CD-ROM se softwarem, CD-ROM s manuálem, popruh, návod
reklama
Nejnovější články
Buddhistický mnich fotografem: Yanchi v chrámu Lingyin fotí Hasselbladem Buddhistický mnich fotografem: Yanchi v chrámu Lingyin fotí Hasselbladem
I když si buddhistické mnichy většinou spojujeme s životem v klášteře a meditacemi, 26letý Yanchi ukazuje, že život mnicha může využívat i moderní technologie. Je totiž vášnivým fotografem, a to s hodně drahou technikou.
20.10.2021, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Fotomobily Google Pixel 6 a Pixel 6 Pro přichází s 1/1,31" čipem Fotomobily Google Pixel 6 a Pixel 6 Pro přichází s 1/1,31" čipem
Google představil dlouho očekávané fotomobily Pixel 6 a Pixel 6 Pro. Tradičně dává velký důraz na fotografické schopnosti, kterými jsou Pixely dobře známé. Těšit se můžeme až na 1/1,31" snímač.
20.10.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sigma uvádí kompaktní a světelný zoom 18-50mm F2.8 DC DN Sigma uvádí kompaktní a světelný zoom 18-50mm F2.8 DC DN
Sigma představuje nový objektiv pro CSC fotoaparáty Sony i L-Mount. Její model 18-50mm F2.8 DC DN Contemporary je obzvlášť očekávaný, protože rozšiřuje nabídku základních zoomů zejména pro APS-C systém Sony.
20.10.2021, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Nikon si patentoval dva zoomovací objektivy s konstantní světelností F1,2 Nikon si patentoval dva zoomovací objektivy s konstantní světelností F1,2
Na Internetu se objevila informace, že si Nikon nechal patentovat dva objektivy s vynikající světelností F1,2. Zajímavý je ale především ten fakt, že v obou případech jde o objektivy s optickým zoomem.
19.10.2021, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Samyang uvedl objektiv 24-70mm F2.8 s autofokusem Samyang uvedl objektiv 24-70mm F2.8 s autofokusem
Samyang uvedl nový objektiv AF 24-70mm F2.8 FE. Název už napovídá, že podporuje zaostřování autofokusem a je určen pro full frame fotoaparáty Sony. Kameramany jistě potěší parfokální konstrukce. Doplněno: další údaje a česká cena.
19.10.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář