www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon EOS RP: levný full frame šikula

Canon EOS RP: levný full frame šikula
, , recenze
Canon se pustil do třídy full frame CSC fotoaparátů a základním modelem je poměrně levný EOS RP. Na něj se právě dnes podíváme. Jak si povede tento fotoaparát, který nabídne 26MPx snímač a 4K video?
K oblíbeným
reklama

Fotografování portrétů

 
EOS RP je vybaven velmi slušnou detekcí tváří, která je hodně rychlá a spolu s rychlým fázovým ostřením pak nebudou často problémy s promeškáním toho správného okamžiku. Na druhou stranu zde chybí např. detekce očí, která se v poslední dostává do stále většího množství fotoaparátů. Pokud fotoaparát detekuje více tváří, vybere si jednu, vy ale pomocí šipek můžete volit jiné.
 
Canon EOS RP portrét
 
expoziční čas 1/13 s, clona F4, citlivost ISO 100, ohnisková vzdálenost 105 mm, korekce +1 EV, klikněte pro zvětšení
 
I když objektiv 24-105mm F4 není zrovna portrétním, rozhodně se dá použít. S delšími ohniskovými vzdálenostmi už dokáže světelnost F4 dost rozmáznout pozadí. Trochu stinnou stránkou je to, že v takovém případě vytváří trochu mléčnou kresbu (s jakousi aurou). K dispozici dávám také snímek v RAW formátu.
 
 

Výdrž baterie

 
Li-Ion akumulátor LP-E17 má napětí 7,2 V a kapacitu 1040 mAh. Canon hovoří o tom, že by měl vydržet jen na pořízení 250 snímků, ale jak známe Canon a měření dle norem CIPA, praxe bývá výrazně lepší. A je tomu skutečně tak. Můj průměr z pěti nabití během testu činil 310 snímků a 19 minut videa, což sice není nějaký zázrak, ale není to ani málo.
 
 

Displej

 
Zde si ukážeme pár snímků obrazovky zadního displeje. Ten má 3,0" úhlopříčku, je polohovací a dotykový.
 

 
Po stranách si můžete nechat zobrazit různá nastavení, dole jsou pak ta expoziční. Nechybí ani možnost zobrazit si histogram a vpravo nahoře vidíte dotykové tlačítko Q pro spuštění quick menu (to je možné vyvolat i fyzickým tlačítkem Q/SET). Pravý snímek ukazuje manuální režim a výběr expozičních hodnot.
 

 
Kdo bude chtít, může si nechat zobrazovat stavový displej (náhled scény bude jen v hledáčku). Napravo pak vidíte výše zmíněné quick menu.
 

 
Následující menu patří k tlačítku M-Fn na horní straně přístroje. Ovládá se pomocí otočných voličů. Vpravo je natáčení videa, konkrétně v manuálním režimu.
 

 
Při otáčení kolečkem režimů se zobrazují náhledy těchto režimů a vysvětlivky, o co jde. Pravý snímek ukazuje výběr scénického režimu.
 

 
Hlavní menu se dělí na mnoho oddílů, přičemž nejčastěji budete asi v tom červeném, které se věnuje fotografickým vlastnostem. Máme tu i menu pro nastavení přehrávání, technická nastavení, pak fotograficky technická a vlastní menu, které si můžete sami poskládat tak, jak chcete.
 

 
Fotografie je možné si zobrazit celoplošně bez jakýchkoli informací nebo s expozičními informacemi a pořadovým číslem. Náhled si ale také můžete zmenšit, doplnit o histogram a další údaje.
 
 

Wi-Fi a Bluetooth

 
EOS RP je vybaven bezdrátovými rozhraními Wi-Fi a Bluetooth. To první se mi podařilo rozběhat velmi rychle, s druhým to bylo trochu komplikovanější, ale také se to zvládlo. Aplikace Camera Connect dovoluje spoustu funkcí, např. automatický přenos (netestováno), dálkové ovládání pomocí telefonu nebo prohlížení fotografií a jejich stahování do telefonu.
 

 
Musím říci, že dálkové ovládání funguje výborně, má velmi krátké odezvy, reaguje na dotyk (na rozdíl od PowerShotu SX740 HS), dovoluje provádět užitečná nastavení.
 

 
K dispozici je i natáčení videa a velkým překvapením pro mě byl ten fakt, že zatímco v klasických režimech (např. P) se nedá nastavit záhnam 4K videa, v aplikaci to jde. Napravo vidíte dálkové ovládání pomocí Bluetooth (to je pomalé na to, aby přenášelo i obraz). Bluetooth se dá použít i k záznamu GPS souřadnic, kdy se fotoaparát propojuje s telefonem a získá z něj GPS souřadnici. Aplikace může být spuštěna na zamčeném telefonu na pozadí a fotoaparát se k němu dokáže velmi rychle připojit (nejrychleji se to podařilo asi za 4 sekundy od zapnutí fotoaparátu). I tak bude asi nejeden první snímek po zapnutí bez souřadnice, pokud ale nefotíte okamžitě a nějakou tu sekundu komponujete, spousta snímků může mít i přiřazenu správnou GPS souřadnici.
 

 
Nakonec tu máme ještě prohlížení a stahování snímků. I to funguje bezproblémově a můžete si zvolit, zda se bude stahovat v menším nebo plném rozlišení.

reklama
Nejnovější články
Doporučené fotoaparáty: listopad 2019 Doporučené fotoaparáty: listopad 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, návod, Milan Šurkala60 komentářů
Panasonic uvedl nové firmwary pro většinu svých fotoaparátů Panasonic uvedl nové firmwary pro většinu svých fotoaparátů
Společnost Panasonic aktualizovala většinu svých fotoaparátů na trhu. Nové firmwary dostávají full frame Lumixy S, Micro Four Thirds přístroje Lumix G a nezapomnělo se ani na některé kompakty a ultrazoomy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Objevují se neoficiální specifikace nástupce Nikonu D750 Objevují se neoficiální specifikace nástupce Nikonu D750
Na internetu se začaly objevovat uniklé informace o tom, jak by měl vypadat nástupce digitální zrcadlovky Nikon D750. Ten by měl údajně nést jméno D770 nebo D790 a podporovat natáčení UHD 4K videa.
19.11.2019, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Fotograf zkusil street-foto s objektivem 200-600mm Fotograf zkusil street-foto s objektivem 200-600mm
Street foto se obvykle fotí se širokoúhlejšími objektivy, jakýmsi standardem je zde 35mm ohnisková vzdálenost. Fotograf Evan Ranft to ale zkusil trochu jinak a na pouliční fotografie si vzal telezoom Sony FE 200-600mm.
19.11.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Muž natočil doručování FedExem, vzduchem letěl objektiv za $1500 Muž natočil doručování FedExem, vzduchem letěl objektiv za $1500
Mnoho doručovacích služeb si moc neláme hlavu se zacházením se zásilkami. Problém kvůli tomu nyní bude mít smluvní partner FedExu v USA, který místo chůze balík s objektivem hodil na několik metrů.
19.11.2019, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů