www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon IXUS 285 HS: kamarád do kabelky

Canon IXUS 285 HS: kamarád do kabelky
, , recenze
Dnes po delší době zavítáme do levnější kategorie kompaktů a podíváme se na kapesní ultrazoom Canon IXUS 285 HS. Těšit se můžete na 12× optický zoom a makro ostření od 1 centimetru. Najdete zde i Wi-Fi a Full HD video.
K oblíbeným
reklama
Test malého kompaktu Canon IXUS 285 HS (na některých trzích PowerShot ELPH 360 HS) máme za sebou a nyní si vše zrekapitulujme. Jde o malý stylový kompaktní ultrazoom, který je velmi lehký a v drobném těle nabídne objektiv s 12× optickým zoomem. Ten je příjemně univerzální, má i slušné makro, nicméně je tu i několik kompromisů.

Předně je to špatná světelnost, která způsobuje, že už za podmračeného počasí letí citlivost nahoru. To pak způsobuje vysoký šum, odšumování a obecně nepříliš kvalitní snímky. Za dobrého světla ale dělá IXUS 285 HS poměrně detailní snímky, jeho odšumování totiž je jedno z těch méně agresivních. Jen pozor na i-Contrast, který sice zlepšuje jasy (snižuje přepaly), ale je to za cenu rozmytých stinných ploch. Silné odlesky v protisvětle a chromatická aberace také neudělají moc radosti.

Fotoaparát rychle ostří a jak již bylo řečeno, při trochu umu nabídne i rozumné makro (chce to trochu zazoomovat). Chválím kvalitní video a velmi dobrou optickou stabilizaci. Ta má automatickou detekci panningu, takže fotit např. jedoucí auta je docela snadné. Problémem je blesk blízko objektivu, který pak u nejširšího úhlu záběru vytváří stín v pravém spodním rohu.

V této třídě bych už možná čekal dotykový displej, hlavním problémem byla ale špatná barevná a jasová věrnost displeje. Na displeji to vypadá, že fotoaparát fotí špatně (velmi malý dynamický rozsah a chladné barvy), přitom jsou ale snímky ve skutečnosti mnohem lepší. Krajina ve skutečnosti zdaleka není tak tmavá a v obloze ani zdaleka nebývá tolik přepalů, jak se to jeví na displeji. Inverze barev při pohledu zespoda je také výlet do historie. Snímky mají občas trochu zastřenou ostrost jako u soft focusu (jemná aura). Standardem je bezdrátové Wi-Fi připojení, které zde nechybí.

Canon IXUS 285 HS je normálním průměrným fotoaparátem. Pro cílovou skupinu je to však dostatečný fotoaparát, kvalita snímků pro sociální sítě a rodinné použití stačí, Wi-Fi také potěší. Stinnou stránkou je však vzhledem k výkonům vysoká cena fotoaparátu. Ta by dle mého názoru měla jít pod cenu konkurenčního Sony Cyber-shot WX220, u nějž se pohybuje kolem 5 000 Kč. Už toto Sony je dost drahé a testovaný Canon by měl být dle mého názoru vzhledem k jeho výkonům o něco levnější.


Fotoaparát je vhodný pro:


1. Focení panningu
2. Natáčení rodinného videa
3. Focení méně náročného makra


Plusy


+ Solidní Full HD video
+ Malé rozměry a hmotnost
+ Přijatelné snímky za dobrého světla (akceptovatelné odšumování)
+ Rozumné makro
+ Rychlé ostření
+ Dobrá optická stabilizace (inteligentní řízení)


Minusy


- Barevně a jasově nepřesný displej
- Slabší objektiv
(odlesky, chromatická aberace, podprůměrná světelnost)
- Vysoká cena
- Stín blesku v pravém spodním rohu
- Horší kvalita snímků při slabším světle

 
Za zapůjčení fotoaparátu Canon IXUS 285 HS děkujeme Canonu.
 

Cena v době testování: cca 5 300 Kč s DPHVývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vývojáři Canonu zvažují další skládací teleobjektivy díky AF systému CSC Vývojáři Canonu zvažují další skládací teleobjektivy díky AF systému CSC
Canon nedávno šokoval dvěma novými teleobjektivy se světelností F11. Ty sice nepříjemně překvapily hodnotou F11, za odměnu ale nabídly překvapivě kompaktní konstrukci a velmi nízkou cenu. Není vyloučeno, že se objeví další podobné.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Meyer Optik Görlitz uvedl Primoplan 75mm F1.9 II Meyer Optik Görlitz uvedl Primoplan 75mm F1.9 II
Společnost Meyer Optik Görlitz přichází s druhou generací pevného objektivu Primoplan 75mm F1.9 II. Ta byla optimalizována pro moderní digitální fotoaparáty, přestože opticky má základ v téměř 85 let starém návrhu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fujinon XF 14mm F2.8 R Fujinon XF 14mm F2.8 R
Dalším objektivem, kterému se v redakci podíváme na zoubek, je širokoúhlý model Fujinon XF 14mm F2.8 R. Je určený pro APS-C CSC fotoaparáty Fujifilmu, nabídne clonový kroužek a 90,8° úhel záběru.
30.11.2020, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Lexar uvedl karty Play microSDXC UHS-I se 150 MB/s Lexar uvedl karty Play microSDXC UHS-I se 150 MB/s
Lexar přichází s novými paměťovými kartami microSDXC řady Play. Ta využívá rozhraní UHS-I, nicméně i tak může nabídnout přenosové rychlosti až 150 MB/s. Má být ideální do telefonů s Androidem.
27.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tradiční veletrh Photokina končí po 70 letech Tradiční veletrh Photokina končí po 70 letech
Tradiční fotografický veletrh Photokina se stává minulostí. Po zhruba 70 let od svého založení končí velká éra. Další ročník, který byl plánován na rok 2022, se neuskuteční. Prozatím je totiž celý projekt dán k ledu.
27.11.2020, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů