www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon IXUS 285 HS: kamarád do kabelky

Canon IXUS 285 HS: kamarád do kabelky
, , recenze
Dnes po delší době zavítáme do levnější kategorie kompaktů a podíváme se na kapesní ultrazoom Canon IXUS 285 HS. Těšit se můžete na 12× optický zoom a makro ostření od 1 centimetru. Najdete zde i Wi-Fi a Full HD video.
K oblíbeným
reklama

Optický a digitální zoom


Zde se budeme věnovat optickému zoomu objektivu i tomu digitálnímu.
expoziční čas 1/200 s, clona F10, citlivost ISO 160, ohnisko 25 mm, klikněte pro zvětšeníÚhel záběru je dostatečně široký. Ostrost je uprostřed velmi dobrá, směrem k rohům trochu klesá a je vidět chromatickou aberaci. Byla použita funkce i-Contrast, díky čemuž jsou stíny prosvětlené, ale je v nich hodně šumu a negativně se to podepsalo na detailech.
expoziční čas 1/320 s, clona F7, citlivost ISO 125, ohnisko 300 mm, klikněte pro zvětšení12× optický zoom je dostatečně univerzální, přiblížení je solidní. Kresba je opět docela dobrá uprostřed, směrem k rohům se objevuje chromatická aberace.
expoziční čas 1/1250 s, clona F3,6, citlivost ISO 80, ohnisko 25 mm, klikněte pro zvětšeníOpět vidíte v akci 25mm ohniskovou vzdálenost, která dává dosti široký úhel záběru. Kresba se celkem drží a přesto, že v rozích už kresba objektivu není tak výrazná, stále nedochází k totálnímu rozpatlání obrazu.
expoziční čas 1/500 s, clona F7, citlivost ISO 125, ohnisko 300 mm, klikněte pro zvětšeníSe slušným optickým zoomem si užijete dobrého přiblížení. V rozích trochu potrápí chromatická aberace.
expoziční čas 1/500 s, clona F7, citlivost ISO 125, ohnisko 300mm + 2× ZoomPlus, klikněte pro zvětšeníCanon podporuje technologii ZoomPlus, která prodlužuje ohniskovou vzdálenost na dvojnásobek, jde ale v podstatě jen o digitální zoom. Interpolace je patrná a obraz je nepříliš kvalitní.
expoziční čas 1/500 s, clona F7, citlivost ISO 125, ohnisko 300mm + 4× digitální zoom, klikněte pro zvětšeníK dispozici je i 4× digitální zoom, což vytvoří 1200mm přepočtenou ohniskovou vzdálenost. V takovém případě je ale kvalita opravdu hodně nízká a snímky jsou použitelné jen v menších webových rozlišeních.


Měření rychlosti


Pochopitelně jsme vyzkoušeli i rychlost přístroje.
  • První snímek - 1,65 sekundy
  • První snímek se zoomem - 4,8 sekundy
  • Snímek bez namáčknutí wide - 0,2 sekundy
  • Snímek bez namáčknutí tele - 0,3 až 0,5 sekundy
  • Odezva na spoušť - OK
  • Prodleva mezi snímky - 1,35 sekundy
  • Prodleva mezi snímky s bleskem - 4,3 sekundy
  • Sekvenční snímání - 1,75 fps
  • Sekvenční snímání (rychlé, 5MPx) - 5,3 fps
  • Přezoomování - 2,4 sekundy

Canon IXUS 285 HS potěšil rozumně rychlým ostřením, také náběh je přijatelný. Prodleva mezi snímky je na danou třídu v pořádku, nicméně focení s bleskem je dost pomalé. Sekvenční snímání je také z úplně jiné kategorie, než bych očekával od kompaktu s CMOS senzorem.


Scénické, barevné a další režimy, vyvážení bílé


I když to na displeji vypadá, že vyvážení bílé pracuje hodně špatně (v podstatě i zamračené nastavení vypadá hodně studeně), ve skutečnosti s vyvažováním barev nejsou větší problémy. Občas sice je trochu chladnější, ale nic vážného.


automatikadenní světlozataženožárovkazářivkazářivka HUrčení vyvážení bílé
 

Dále jsou k dispozici tzv. Mé barvy. Jde o několik přednastavených barevných ladění, případně si můžete vytvořit vlastní a upravit kontrast, ostrost, saturaci, červenou, zelenou, modrou a tón pleti.


vypnutoživéneutrálnísépiečernobílepozitivní filmsvětlý tón pletitmavší tón pletiživá modráživá zelenáživá červená
 

V neposlední řadě mezi scénickými režimy najdete také několik efektů.


efekt objektivu rybí okoefekt miniaturylevný fotoaparátmonochromatickýextra živé

efekt plakátu
 

reklama
Nejnovější články
Vývojáři Canonu zvažují další skládací teleobjektivy díky AF systému CSC Vývojáři Canonu zvažují další skládací teleobjektivy díky AF systému CSC
Canon nedávno šokoval dvěma novými teleobjektivy se světelností F11. Ty sice nepříjemně překvapily hodnotou F11, za odměnu ale nabídly překvapivě kompaktní konstrukci a velmi nízkou cenu. Není vyloučeno, že se objeví další podobné.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Meyer Optik Görlitz uvedl Primoplan 75mm F1.9 II Meyer Optik Görlitz uvedl Primoplan 75mm F1.9 II
Společnost Meyer Optik Görlitz přichází s druhou generací pevného objektivu Primoplan 75mm F1.9 II. Ta byla optimalizována pro moderní digitální fotoaparáty, přestože opticky má základ v téměř 85 let starém návrhu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fujinon XF 14mm F2.8 R Fujinon XF 14mm F2.8 R
Dalším objektivem, kterému se v redakci podíváme na zoubek, je širokoúhlý model Fujinon XF 14mm F2.8 R. Je určený pro APS-C CSC fotoaparáty Fujifilmu, nabídne clonový kroužek a 90,8° úhel záběru.
30.11.2020, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Lexar uvedl karty Play microSDXC UHS-I se 150 MB/s Lexar uvedl karty Play microSDXC UHS-I se 150 MB/s
Lexar přichází s novými paměťovými kartami microSDXC řady Play. Ta využívá rozhraní UHS-I, nicméně i tak může nabídnout přenosové rychlosti až 150 MB/s. Má být ideální do telefonů s Androidem.
27.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tradiční veletrh Photokina končí po 70 letech Tradiční veletrh Photokina končí po 70 letech
Tradiční fotografický veletrh Photokina se stává minulostí. Po zhruba 70 let od svého založení končí velká éra. Další ročník, který byl plánován na rok 2022, se neuskuteční. Prozatím je totiž celý projekt dán k ledu.
27.11.2020, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů