www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon PowerShot A540: Stříbrný šikula

Canon PowerShot A540: Stříbrný šikula
, , recenze: specifikace produktu
Velmi populární řadu Canonů A510 a A520 se firma Canon rozhodla před časem rozšířit dvěma novými modely: Canonem A530 a A540. Nejmarkantnější inovací A540ky je možnost používat ISO v rozmezí 80 - 800, přibyla nám funkce pro focení i při poměru stran 16:9 a potápěči patrně budou nadšeni z nového podvodního presetu pro vyvážení bílé, to ale samozřejmě není zdaleka vše...
K oblíbeným
reklama
Kromě samotného Canon PowerShotu A540 v krabici ještě nalezneme manuál v papírové i elektronické formě (tištěný je česky), How-To leták, 2 x AA alkalické baterie, poutko, 2 x CD s doprovodným softem a manuály (Canon Digital Camera Solution Disk v28.1), A/V out i USB 2.0 kabel a 16 MB MMC kartu.Digitální fotoaparát Canon PowerShot A540 je, podobně jako ostatní digitály řady Canon Axxx, vyhotoven v šedo-šedé plastové kombinaci decentního vzhledu, která na rozdíl od A700ky zachovává přísně rovnoběžné linie horní strany. Celý matný design je okořeněn několika blýskavými kovovými částmi, které zde však působí spíše stylem "hlavně ať je od minula nějaká změna." Do kapsy se A540ka vejde, ovšem bude lepší, když to budou kalhoty volnější, přece jen, nejedná se o žádný podvyživený ultrakompakt, ale model s poctivým, skoro 4centimetrovým gripem. Apropos, grip, ten se nám trochu zvětšil, což je dobře, přidává to na jistotě úchopu.


Na čelní straně A540ky zleva najdeme mikrofon, přisvěcovací LEDku autofokusu, která se uplatní rovněž při focení s odpočtem a při redukci jevu červených očí, následuje optický hledáček, vestavěný blesk a vlevo pod objektivem je dobře patrný knoflík držící na svém místě ochranný prstenec kolem závitu objektivu, po jehož sundání lze k digitálu naroubovat další příslušenství, o němž bude řeč za chvíli.

Na zadní straně nalezneme 2,5" LCD, průzor optického hledáčku i se dvěma indikačními LEDkami, následuje reproduktor (zde většinou spočine po přirozeném úchopu digitálu do pravačky váš palec) a úplně vpravo posuvný přepínač režimů "Focení" a "Prohlížení." Křížový ovladač dole (s namapovaným bleskem nahoru a makrem dolů) lemují 4 tlačítka: EV korekce/Koš, Tisk, DISP. a MENU. Středové tlačítko slouží k zobrazení/dektivaci rychlého menu, pokud je nutno potvrdit nějakou volbu, děje se tak knoflíkem MENU vpravo dole. Páska gumy viditelná úplně vlevo kryje porty DC in, mini USB 2.0 a A/V out. I u tohoto modelu je daní za velikost displeje trochu horší ovladatelnost tlačítek umístěných ve spodnějších partiích.

Pohled na stranu horní nám odhalí On/Off vypínač (reaguje i na ten nejjemnější stisk), následuje kruhový volič pracovních režimů (jeho náhodné pootočení je s ohledem na příjemně tuhý chod velmi nepravděpodobné), zoomovací prstenec vpravo a spoušť se zřetelně odlišenými oběma stavy. Jak bývá obvyklé, zoomovací páčku lze použít pro zvětšování/zmenšování fotky v případě aktivního režimu náhledu.

Závit na stativ má Canon A540 plastový a umístěný co nejvíce vlevo z toho důvodu, aby bylo možno i na stativu pohodlně vyměnit baterie či kartu.

Pod odklopnými dvířky se ukrývá jednak slot na paměťové karty typu SD či MMC, dále šachta na 2 x AA články a pod malým výsuvným plastovým lichoběžníkem poblíž AA akumulátorů najdeme knoflíkovou baterii CR1220, jež zajišťuje, že si aparát pamatuje i bez velkých baterií veškerá nastavení a čas.
reklama
Nejnovější články
Phase One iXM-RS 280F: nový 280MPx fotoaparát pro leteckou fotografii Phase One iXM-RS 280F: nový 280MPx fotoaparát pro leteckou fotografii
Phase One vyrábí i speciální středoformátové fotoaparáty pro letecké snímkování. Novinkou pro toto učení je iXM-RS 280F, který bude možné zakoupit i v konfiguraci se IR snímáním. Nabídne vysoké 280MPx rozlišení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Italský fotograf v karanténě fotí portréty pomocí videohovorů Italský fotograf v karanténě fotí portréty pomocí videohovorů
Návod, jak provádět svou práci z domu kvůli plošné karanténě, ukazuje italský fotograf. I když se může zdát, že profesionální fotografové nemohou své povolání v takové situaci vykonávat, lze to například přes videohovor.
30.3.2020, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
Metabones Speed Booster 0.71x EF na RF pro 4K video: z FF na FF Metabones Speed Booster 0.71x EF na RF pro 4K video: z FF na FF
Společnost Metabones představila zajímavý Speed Booster, který převádí jeden full frame systém na druhý, přitom však rozšiřuje ohniskovou vzdálenost na 0,71násobek. Je totiž určen pro 4K video na fotoaparátech EOS R a RF.
29.3.2020, aktualita, Milan Šurkala
Záběry San Francisca z dronu ukazují prázdné ulice během epidemie koronaviru Záběry San Francisca z dronu ukazují prázdné ulice během epidemie koronaviru
Současná situace vyžaduje od lidí z různých koutů světa, aby se co nejvíce zdržovali ve svých domovech a ven vycházeli jen za tím nejnutnějším. Nejinak je tomu i v San Franciscu, záběry z dronu ukazují prázdné ulice. 
28.3.2020, aktualita, Kateřina Hoferková
Fujifilm si patentoval teleobjektivy 300mm a 500mm Fujifilm si patentoval teleobjektivy 300mm a 500mm
Na Internetu se objevily informace o patentech podaných společností Fujifilm. Ta se chystá i na nové teleobjektivy a najdeme tu nejen 300mm objektiv, ale dokonce i model s velmi dlouhou ohniskovou vzdáleností 500 mm.
27.3.2020, aktualita, Milan Šurkala