Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon PowerShot A75: S manuálem na věčné časy a nikdy jinak

31.5.2004, Michal Spáčil, recenze: specifikace produktu
Třímegových kompaktů s trojnásobným optickým zoomem je na trhu, mírně řečeno, dostatek. Tím obtížnější je vybrat ten pravý. Pokud hledáte něco s plným manuálem a promyšlenou podporou předsádek, pojďte se s námi podívat na přírůstek v řadě PowerShot. Nástupce A70tky přináší ve srovnání se starším bráchou především větší LCD, devět zaostřovacích bodů a více scénických režimů.
Na první pohled
A75 je koncipován jako praktický pomocník pro každodenní nošení, který však, jak už bylo řečeno, není zdaleka jen obrazovým záznamníkem. Tělo je z plastu a jako takové trochu vrže, u objektivu jsme však nezpozorovali žádou tendenci k viklání, a to je hlavní. Čtyři tužkové baterie bylo potřeba do kompaktního těla někam ukrýt, proto najdeme na pravé straně masivní grip, který je v horní části rozšířen pro zamezení klouzání přístroje v ruce. Na samém jeho vršku najdeme ovladač zoomu. Jako úlitba ergonomii slouží prohlubeň na zadní straně vpravo, která čeká na fotografův palec. Stejného druhu je i vybrání ve tvaru U, které vede po levém boku přístroje (z pohledu fotografa) a končí v polovině vrchní části. Jeho smysl je v tom, že poskytne oporu ukazováku levé ruky.

Prostor pro baterie se otevírá tradičně zespodu, pod krytem na pravé straně číhá CF karta. Konektory pro USB, DC IN a Video IN-OUT kryje pravoúhlá pryžová záslepka, což je dnes standardní řešení a nezbývá než se s tím smířit.

Ovládání
Vše začíná tlačítkem On-Off, které je tentokrát umístěno na horní straně přístroje spolu se spouští a kruhovým voličem režimů. Na zadní straně nalezneme čtyři tlačítka: menu a Display netřeba vysvětlovat, tlačítko Func zobrazí po kraji snímané scény symboly hlavních voleb, jako je korekce expozice, vyvážení bílé, ISO atd., volba se provede pomocí kulatého směrového ovladače s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Poslední tlačítko označené tajemnými symboly umožňuje přímý tisk a sdílení fotografií. Pod voličem režimů najdeme ještě přepínač mezi režimem snímání a prohlížení fotografií. Mějme na paměti, že pro "přesypání" snímků do PC je potřeba mít jej v režimu prohlížení. Menu je klasické celoobrazovkové a jeho položky se mění podle zvoleného režimu snímání.

Objektiv
Zoomový objektiv s rozsahem ohniskových vzdáleností 35 - 105 mm je plně v režii výrobce a nese tedy logo Canon. Kromě nevelkého a v podstatě nutného zklenutí obrazového pole v krajích snímku při použití širokoúhlého zoomu jsme na něm neshledali žádných závad. Příjemná funkce manuálního ostření je využitelná, samozřemě v mezích toho, co uvidíme na LCD. Tím chceme říct asi tolik, že pro běžné focení to stačí, nicméně možnost zaostřit manuálně úplně přesně jen s pomocí LCD je u kompaktů přece jen omezená. Komu nestačí uvedený rozsah ohnisek, může sáhnout po předsádkách, o nichž jsme blíže pojednali na předcházející stránce této recenze.




O malých objektivech pro kompakty toho z uživatelského hlediska většinou lze říci velmi málo, v intencích povedený - nepovedený. My jej vzhledem k výsledné obrazové kvalitě, která je přesvědčivější než u předchozího modelu A75, považujeme za zdařilý.

Expozice
Po expoziční stránce vidíme hlavní výhodu tohoto Canonu v tom, že začátečník se u něj může spolehnout na přesvědčivou automatiku, pokročilejší uživatel se může pustit do svobodného zápolení s clonami, časy a nastavením ISO. Zde oceníme velkou výhodu digitální fotografie, a to možnost pořizovat hromady snímků bez finanční újmy. Můžeme totiž zhotovovat expoziční řady a ze vzniklých fotografií vybrat tu pravou. To je samozřejmě možné provést i s "analogem", ovšem představuje to vždy útok na fotografovu peněženku. Kromě námi opěvovaného plného manuálu a clonové a časové priority zde najdeme ještě tyto režimy: auto, portrét, sport, noc, krajina, sníh, pláž, ohňostroj, v místnosti a listí. Najdeme zde i speciální expoziční režim pro snímky pod vodou, což dokazuje, že to Canon myslí se svým podvodním pouzdrem pro A75 vážně.

LCD a hledáček
1.8 palcový TFT LCD displej disponuje 118,000 pixely a opět nemůžeme než chválit. Už jsme se zmiňovali o tom, že funkce manuálního ostření resp.její využitelnost závisí u kompaktů především na kvalitách LCDčka. I když pohled do hledáčku digitální zrcadlovky je přece jen "iné kafe", LCD tohoto Canonu umožní v rozumných mezích zaostřit přesně tam, kam potřebujeme. Na přední straně přístroje si povšimneme optického hledáčku, který je téměř přesně nad objektivem, což sice paralaxu tak úplně neodstraní, ale znatelně tuto bolístku kompaktních přístrojů redukuje. Přesto nedochází ke známému "nosovému problému" při koukání do hledáčku, protože opačný konec hledáčku je díky soustavě zrcátek blíže k levému okraji aparátu.




Blesk
Vestavěný blesk přiměřeného dosahu dává příjemné světlo, jeho výkon je navíc možné regulovat. Podání barev s bleskem je spíše teplejší, na snímcích nenajdeme přepálená místa. Přes jeho kvality bychom si přáli - a to nejen u tohoto Canonu, ale u všech šikovných kompaktů - možnost využít externí blesk, ne nutně systémový.




Video
Při nákupu fotoaparátu často hraje roli i jeho schopnost pořizovat videosekvence. Zde je třeba říct, že A75v tomto ohledu není příliš vybaven. Rozlišení videa je VGA při rychlosti 15 snímků za sekundu, jehož délka je bohužel omezena na 3 minuty, ve jmenovaném VGA rozlišení dokonce jen na 30 sekund. Dnes bychom od přístroje těchto kvalit očekávali víc. Pokud však nechcete točit další Záhadu Blair Witch, ale spíše fotografovat, nemělo by to vadit.

Napájení a příslušenství
Jak už byla řeč, A75 "nakrmíme" čtyřmi bateriemi velikosti AA, tedy běžnými tužkovými. V balení, které jsme dostali k testování, byly i dobíjitelné akumulátory, v prodávaném setu však jsou pouze jednorázové alkalické baterie. Nabíječku s AA akumulátory mají už doma skoro všichni, pokud ne, je třeba k ceně přístroje připočítat její nákup. Přístroj používá paměťové karty typu CF. Volitelné pouzdro pod vodu umožňuje potopit se až do hloubky 40 m a používat přitom všechny ovládací prvky. Jeho cenu pro náš trh zatím neznáme, v USA je to 170 dolarů.
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.