Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon PowerShot G1 X: vnitřní revoluce

28.2.2012, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Je to sotva pár týdnů, co Canon uvedl nový PowerShot G1 X a pár dní, co se začal prodávat. My jsme jej již důkladně otestovali. Nabízí nám více než 4/3" CMOS snímač s rozlišením 14 megapixelů, objektiv se 4× optickým zoomem, Full HD video a mnoho dalšího.

Noční scéna


U nočního focení si hodně vyhrajete. Máte zde k dispozici 60sekundovou expozici, irisovou clonu a ND filtr. Čip nabídne výborné obrazové výsledky i při vysokých citlivostech, takže zvládnete s trochou štěstí focení z ruky i velmi dlouhé expozice ze stativu.
expoziční čas 40 s, clona F16, citlivost ISO 100, ohnisko 50 mm, korekce -0,7 EV, klikněte pro zvětšeníDetaily na snímku jsou slušné, clona vytváří hvězdičky kolem světel, jen by ty odlesky mohly být trochu krémovější. Můžete si stáhnout RAW snímek. Dále se podíváme na výřezy z nočních snímků při různých citlivostech.
ISO 100Citlivost ISO 100 je téměř bez šumu, detaily jsou slušné, ostrost spíše průměrná.
ISO 200ISO 200 nepřináší žádné problémy navíc. Snímek je nadále kvalitní.
ISO 400


Dokonce ani ISO 400 v podstatě nezvyšuje šum ve snímku. Dobrá práce.
ISO 800Citlivost ISO 800 se mi podařilo vyfotit trochu neostře, šum začíná lehce vylézat, ale pořád nic vážného.
ISO 1600Je překvapivé, jak dobře vypadá i citlivost ISO 1600. Slabší detaily se sice lehce ztrácejí, snímek ale i nadále vypadá velmi dobře.
ISO 3200Citlivost ISO 3200 už začíná rozmývat obraz. Slabší detaily se rozpatlávají a některé barvy začínají mizet.
ISO 5000 (multiexpozice)S multiexpozicí je šum o něco nižší. Dokonce ani ostrost se tu příliš nezhoršila, každopádně lépe vypadá soudržnost linií, které se netřepí.
ISO 6400Citlivost ISO 6400 je už plná jasového šumu (barevný je odstraňován velmi dobře). Ostrost i detailnost pokulhávají.
ISO 12800Nejvyšší citlivost ISO 12800 je ale už nad síly čipu. Kresba je neostrá a bez detailů, barvy se přelévají mezi plochami.


Standardní scéna


Můžete se podívat i na dva standardní snímky.
expoziční čas 1/500 s, clona F5,6, citlivost ISO 100, ohnisko 60 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšeníOptická kvalita objektivu mě opravdu velmi potěšila. Kresba je krásně ostrá po celé ploše, větvičky se vůbec neztrácejí a kdybych to nevěděl, řekl bych, že jde o snímek z objektivu s pevným ohniskem. K dispozici dávám i RAW.
expoziční čas 1/500 s, clona F5,6, citlivost ISO 100, ohnisko 47 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšeníI zde mě překvapila opravdu výborná kresba po celé ploše. Zde objektiv modelu PowerShot G1 X opravdu poráží základní setové objektivy zrcadlovek.

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.