Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon PowerShot G3 X: spousta zoomu v malém těle

9.12.2015, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Dnes se podíváme na nový 1,0" ultrazoom Canon PowerShot G3 X. Ten má rozlišení 20 megapixelů a objektiv s nadprůměrným 25× optickým zoomem. Nechybí ani výklopný displej. Jak si povede v našem testu?
V červnu letošního roku představila společnost Canon nový profi ultrazoom PowerShot G3 X. Ten se staví po bok známých modelů Panasonic Lumix FZ1000 a Sony Cyber-shot RX10. Všechny mají 1" CMOS BSI snímač s rozlišením 20 megapixelů, liší se zejména v objektivu. Zatímco RX10 má rozsah 24-200mm při konstantních F2,8, FZ1000 má větší rozsah 25-400mm při světelnosti F2,8-4,0. Canon předčí všechny v optickém zoomu, který je 25násobný s rozsahem 24-600 mm, nicméně daní za to jsou nejhorší hodnoty světelnosti F2,8-5,6. Člověk má tedy krásný výběr mezi zoomem a světelností. Canon nabídne maximálně Full HD video, má Wi-Fi a naopak se zapomnělo na elektronický hledáček. Pojďme se tedy společnost podívat, co nám G3 X dokáže nabídnout.


Recenze Canon PowerShot G3 X



Videorecenze fotoaparátu Canon PowerShot G3 X, ukázky ovládání, Wi-Fi a videoukázky.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Fotoaparát má sice velký zoom, ale ušetřil zas něco na světelnosti a absenci hledáčku, takže není nějak extrémně velký ani těžký. Je až překvapivé, jak se Canonu povedlo udělat tento fotoaparát kompaktním. Grip má dobrý tvar, ale mohl by být ještě trochu delší. Fotoaparát se docela dobře drží v rukou, nicméně focení na delších ohniskových vzdálenostech není snadné. Zde prostě hledáček jako opora opravdu chybí, a to hodně. Pokud nezapnete stabilizaci při komponování, bude vám obraz lítat jak splašený. Přeci jen hmotnost fotoaparátu a rozmístění váhy není takové, aby se dalo snadno fotit z ruky "na Japonce". S průběžnou stabilizací je to mnohem lepší.


Canon PowerShot G3 X celkový pohled


Výtku bych měl ke zpracování. Působí poněkud levným dojmem, v objektivu něco chrastí, jdou cítit vůle. I krytka blesku se docela dost viklá. Ostatní prvky už působí o něco lepším dojmem. Příliš dobrá není ani ergonomie ovládání, ale o tom si povíme podrobněji při popisu jednotlivých částí. Nyní se budeme věnovat té přední. Zde vidíte objektiv s 25× optickým zoomem. Nahoře nalevo z tohoto pohledu je pak pomocná dioda pro ostření, resp. kontrolka samospouště.


Canon PowerShot G3 X přední strana


Bohužel se musím pustit i do další kritiky. G3 X je z trojice čítající ještě zmiňovanou FZ1000 a RX10 nejdražším fotoaparátem, přitom ale nemá hledáček (řešením je externí hledáček EVF-DC1 za dalších 6500 Kč) a pokud se bavíme o objektivu, tak je také jediným z těchto tří fotoaparátů, který není dodáván se sluneční clonou. Ale ani tady to ještě nekončí. Fotoaparát totiž nemá ani závit na filtry. To, co je vidět na objektivu, jsou soustředné kruhy, ale nikoli závit. Průměr je lehce přes 49 milimetrů, takže klasický 49mm filtr vám bude "plavat" a stejně byste jej nezašroubovali.

Abyste tedy namontovali sluneční clonu, je nutné si ji koupit i se speciálním adaptérem FA-DC67B za cca 1000 Kč. Tato politika Canonu je opravdu trestuhodná. Nerozumím tomu, proč by fotoaparát této kategorie nemohl mít naprosto normální jednoduchý závit pro filtry a proč k už tak drahému fotoaparátu je nutné kupovat další příslušenství, aby se dostal na to, co má konkurence už v základu.

Kolem objektivu vidíte okruží, nicméně na manuální optický zoom si musíte nechat zajít chuť. Lze jej využít k nastavování clony nebo času (toto je nastavitelné v menu), v případě nastavení manuálního ostření pak slouží právě k přeostřování. Chod je hladký a relativně plynulý, u testovaného kusu šel v určitých místech trošku více ztuha, ale nebylo to nic, co by nějak vadilo. Odezva je okamžitá, samotný převod je spíše do pomala (je třeba více točit pro výraznější přeostření, ale opět nic, co by bylo nepříjemné). Nad displejem vidíte dva mikrofony pro stereo zvuk.


Canon PowerShot G3 X objektiv


Horní strana obsahuje sáňky pro externí blesk a fotoaparát má také interní blesk nalevo. Jak už je u Canonu typické, kolečko fotografických režimů je opravdu velmi tuhé a dá práci s ním otočit. Nyní se dostáváme k dalším ergonomickým přehmatům. Pokud si vezmu běžné kapesní kompakty, je tlačítko ON/OFF na horní straně perfektní volbou. U fotoaparátu, který ale člověk drží za výraznější grip, dává smysl spíše páčka kolem spouště (pro ukazováček) nebo páčka kolem PASM kolečka pro palec. Jenže v této pozici vzadu je tlačítko velmi těžko dosažitelné a zapínání přístroje je dost nepraktické.

Přesně totéž platí i pro tlačítko nahrávání videosekvencí, které je na jednom z nejhůře dosažitelných míst. Pro spuštění je to v pohodě, pokud ale u videa zazoomujete a přesunete ukazováček dopředu, už se prst velmi těžko vrací zpět. Drtivá většina videosekvencí tak ke konci bude mít škubnutí, které vznikne při snaze zmáčknout červené tlačítko v nepřirozené pozici. Když budete jen natáčet a nebudete měnit zoom (nebudete tedy ruku posouvat dopředu), je vše v pořádku. Prodleva začátku nahrávání je zhruba 1 sekunda, ukončení je v podstatě okamžité v momentě zmáčknutí tlačítka.


Canon PowerShot G3 X horní strana


Dobré je kolečko pro nastavování korekce expozice, byť ani zde by neuškodil o něco jemnější chod. Směrem více dopředu vidíte roller, který nastavuje např. clonu nebo expoziční čas. Zde je víceméně vše v pořádku. Tlačítko spouště je pod jakýmsi schodem vepředu nad gripem. Na toto si budete muset trochu zvyknout, osobně jsem tlačítko čekal spíše naklopené vpřed a trochu blíže. Jak ale již bylo řečeno, dá se na to zvyknout. Spoušť má docela rozumný chod a síla potřebná k domáčknutí je tak akorát. Musím hodně pochválit páčku zoomu, ta je výborná. Je dvoupolohová a stačí jen mírné naklopení a zoom se začne příjemně plynule pomalu měnit. S výraznějším naklopením se rychlost zoomu dramaticky zvýší a celkově se zoom velmi dobře dávkuje. Toto bylo opravdu velmi dobré.


Canon PowerShot G3 X horní ovládací prvky


Jak již bylo řečeno, PowerShot G3 X není vybaven elektronickým hledáčkem a pokud jej budete chtít, budete si jej muset dokoupit za docela dost peněz. Fotit tak lze přes displej s velkou 3,2" úhlopříčkou a nadprůměrným rozlišením 1,62 milionu bodů. Tímto překonává snad všechny dnešní fotoaparáty na trhu. Obraz je krásně ostrý a detailní. Pozorovatelnost je z úhlu dobrá, jen mírně klesá kontrast. Hlavním problémem je to, že v ostrém slunci se velmi těžko odhaduje jas snímku a všechny vypadají podexponovaně, ačkoli mohou být v pořádku. V tomto je hledáček nenahraditelný. Displej je polohovatelný, lze jej vyklopit o 180° vpřed pro selfie snímky a zhruba o 45° dolů. Potěší také to, že je dotykový, což je výborné pro volbu ostřících bodů. Citlivost je výborná, pro někoho bude displej možná až moc citlivý (mně se to líbilo).


Canon PowerShot G3 X výklopný displej


Nad displejem je tlačítko pro spuštění Wi-Fi-. Směrem doprava je tlačítko S, kterému můžete v menu nastavit jednu z 22 funkcí. Osobně jsem si tu nastavil např. přepínání JPEGu a RAWu. Tlačítko s hvězdičkou měří a zamyká expozici. Pokud máte nějaký automatický parametr (clonu, čas nebo ISO), nastaví ideální expozici (i v režimu M!) a uzamkne ji. Další tlačítko vybírá ostřící bod, nicméně toto je jednodušší provést přímo dotykem na displeji.


Canon PowerShot G3 X displej


Následuje tlačítko pro vstup do režimu prohlížení. Pokud vyfotíte snímek, můžete se do něj dostat i stiskem tlačítka Q/SET při zobrazení po vyfocení. V takovém případě je aktivní zobrazení jen posledního snímku a nelze se dostat na další fotografie. Napravo je tlačítko MENU, kterým se dostanete do hlavního menu.

Čtyřsměrné tlačítko má otočné okruží. Úzká okruží typické pro minulé Canony jsou konečně minulostí a nyní tu už najdete mnohem lépe ovladatelné širší kolečko. Směrem nahoru se nastavuje ISO citlivost, vpravo je blesk, dole ostřící režimy a vlevo se pak zapíná makro. Střední tlačítko Q/SET slouží jako potvrzovací, spouští také dvousloupcové quick menu. Kvůli dvěma sloupcům už není tak přehledné a intuitivní jako u starších Canonů. Poslední tlačítko DISP pak upravuje zobrazení displeje.


Canon PowerShot G3 X zadní ovládací prvky


Pod krytkou na pravé straně přístroje najdete konektor pro dálkový ovladač, dále USB port a také HDMI.


Canon PowerShot G3 X porty


Na pravé straně dole je ještě vstup pro externí napájení. Na tomto snímku také vidíte maximální zoom objektivu.


Canon PowerShot G3 X pravá strana


Na levní straně je toho překvapivě dost. Dole vidíte ikonku Wi-Fi a NFC, směrem výše je krytka pro externí mikron. Následuje posuvné tlačítko, kterým se vyklápí interní blesk. Na objektivu je tlačítko MF pro zapnutí manuálního ostření. Horní tlačítko s ikonkou roztaženého obdélníku je velmi užitečné u delších ohniskových vzdáleností. Pokud máte navolený větší zoom a hledáte objekt, který chcete vyfotit, tímto tlačítkem rychle o něco odzoomujete, díky čemuž se dá objekt snáze lokalizovat. Když ho naleznete, tlačítko pustíte a objektiv znovu zpátky zazoomuje. Velmi dobré je i to, že zoomování přestane v okamžiku, kdy pustíte toto tlačítko (některé konkurenční fotoaparáty jiných značek odzoomovávají na předem stanovenou hodnotu zoomu, tedy i v době, kdy už jste objekt nalezli a pustili tlačítko).


Canon PowerShot G3 X levá strana s vyklopeným bleskem


Tento snímek ukazuje, jak je to v vyklápěním zadního displeje. Na kloubu se dá otočit o 180° dopředu nebo přiklopit dolů o 45°.


Canon PowerShot G3 X levá strana s vyklopeným displejem


Pod výše zmíněnou krytkou najdete zdířku pro externí mikrofon a také výstup pro sluchátka.


Canon PowerShot G3 X port pro externí mikrofon


Vespod je kovový závit pro stativ a krytka prostoru pro baterii a paměťovou kartu.


Canon PowerShot G3 X spodní strana


Podporován je Li-Ion akumulátor NB-10L s napětím 7,4 V a kapacitou 920 mAh. Fotoaparát umí pracovat s kartami SD, SDHC a SDXC.


Canon PowerShot G3 X baterie


Dodané příslušenství je poměrně chudé. Vedle fotoaparátu je tu krytka objektivu se šňůrkou, popruh, akumulátor, nabíječka s kabelem a manuál. Kupodivu tu ale nenajdete žádný USB kabel ani sluneční clonu.


Canon PowerShot G3 X příslušenství


Canon PowerShot G3 X mě tedy svou ergonomií zrovna nenadchnul, přesto má ale pár zajímavých pozitiv. Další kapitoly se podívají zejména na to, jak dobře umí tento fotoaparát fotit.

 
Stručné specifikace fotoaparátu Canon PowerShot G3 X
Typ senzoru1" CMOS BSI (13,2×8,8mm)
Rozlišení celkové/efektivní20,9 MPix / 20,2 MPix
Výstupní formátyJPEG, RAW (.CR2 14bitové), MP4
Ohnisková vzdálenost (skutečná)8,8 - 220 mm
Ohnisková vzdálenost (přepočet)24 - 600 mm
Světelnost objektivuF2,8 - F5,6
ClonaF2,8 - F11 (wide), F5,6-F11 (tele)
Zoom25× (optický), 2× (ZoomPlus), 4× (digitální)
Automatické ostřeníAiAF (31bodové, detekce obličeje nebo automatické zaostřování dotykem s výběrem a sledováním objektu nebo obličeje), bodové automatické zaostřování (libovolná pozice nebo pevně nastavené na střed)
Ostřící vzdálenost5 cm - nekonečno (wide), 85 cm - nekonečno (tele)
Ostřící vzdálenost (makro)5 cm - nekonečno (wide), 85 cm - nekonečno (tele)
Rychlost závěrky1/2000 - 30 sekund, bulb režim
Expoziční režimymanuální režim, priorita clony, priorita času, programová expozice
Citlivost ISOISO 125 - 12800 (po 1/3EV krocích), nastavitelný rozsah Auto ISO
Sériové snímky5,9 fps, 3,2 fps (při průběžném AF)
Typ hledáčku-
LCD3,2" (8,0 cm) LCD PureColor II G (TFT), 1.620.000 px, 100% pokrytí, výklopný, dotykový
Typ paměťového médiaSD, SDHC, SDHC UHS-I, SDXC, SDXC UHS-I
NapájeníLi-Ion akumulátor NB-10L (7,4 V, 920 mAh, 300 snímků)
Rozměry123,3 × 76,5 × 105,3 mm
Hmotnost bez bateriíneznámo
Zobrazit všechny specifikace
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.