Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon PowerShot G7 X: opět skvělé géčko

12.8.2015, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Velmi zajímavým profi kompaktem je Canon PowerShot G7 X, který kombinuje velký 1" CMOS BSI senzor s objektivem s výbornou světelností F1,8 až F2,8. Nechybí ani Wi-Fi, selfie displej a Full HD videosekvence.
Vyzkoušíme také chování v protisvětle, posoudíme schopnosti čipu i objektivu.


Canon PowerShot G7 X protisvětlo 1

expoziční čas 1/1250 s, clona F5,6, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníObjektiv vytváří větší modrý odlesk, ve stínech dochází k rozmývání kresby. Ke stažení dávám snímek ve formátu RAW. Tam objevíte, že objektiv trochu aberuje.


Canon PowerShot G7 X protisvětlo 2

expoziční čas 1/1000 s, clona F4, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníNa tomto snímku si ukážeme vlivy prosvětlovacích technologií. První snímek je bez nich, k dispozici je tak i v RAW formátu. Kresba je pěkná, mraky napravo ale způsobují přepaly. RAW ale ukazuje, že dynamický rozsah čipu je opravdu hodně velký a oblohu lze snadno zachránit.


Canon PowerShot G7 X protisvětlo 2 DR

expoziční čas 1/1250 s, clona F4,5, citlivost ISO 250, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníV JPEGu lze zapnout funkce korekce stínů a DR. V takovém případě se stáhne expozice a stíny se až dvojnásobně softwarově prosvětlí. Je to na nich vidět, mají podstatně slabší saturaci barev a i detaily jsou poněkud rozmyté. V mracích je trochu více kresby, ale moc hezky nevypadá, vytváří spíše nepěkný šum.


Canon PowerShot G7 X protisvětlo 2 HDR

expoziční čas 1/200 s, clona F9, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníFotoaparát nabídne i hardwarové HDR. Obloha má trochu lepší kresbu, nicméně lépe vypadají především stíny, které mají lepší detailkontrast.


Canon PowerShot G7 X protisvětlo 3

expoziční čas 1/250 s, clona F4, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníToto je velmi náročný snímek na dynamický rozsah čipu. Samotný JPEG je téměř černý ve stínech, naopak světla jsou hodně přepálená. Můžete se znovu podívat na RAW. Dynamický rozsah čipu je na kategorii profi kompaktů výborný. Ze světel toho vytáhnete celkem dost, rovněž ze stínů vytáhnete spoustu kresby, byť za cenu hodně výrazného šumu (např. registrační značku Opelu Astra v JPEGu nepřečtete, v RAWu s tím nebudete mí problém).


Canon PowerShot G7 X protisvětlo 4

expoziční čas 1/1250 s, clona F7,1, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníOpět je vidět modrý odlesk objektivu. Tmavší plochy se docela rozmývají, ale jinak to není špatné. Můžete si stáhnout snímek v RAW formátu. Tam do stínů dostanete o něco lepší kresbu, musíte však počítat trochu se šumem.


Canon PowerShot G7 X protisvětlo 4 DR

expoziční čas 1/1250 s, clona F10, citlivost ISO 250, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníKorekční technologie sice srovnávají jas, ale za cenu artefaktů kolem slunce a rozpité kresby ve stínech.


Canon PowerShot G7 X protisvětlo 4 HDR

expoziční čas 1/200 s, clona F8, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníS HDR je krajina překvapivě dost tmavá, ale najdete v ní o něco lepší detaily než u předchozího snímku. Skládání expozic se projevuje v artefaktech.

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.