www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon PowerShot G9 X Mark II: kapesní borec

Canon PowerShot G9 X Mark II: kapesní borec
, , recenze
Druhá generace profi kompaktu PowerShot G9 X Mark II přináší nový výkonnější procesor a výkonnější stabilizaci obrazu. My se dnes podíváme, jak dobře si tento fotoaparát vede. Bude to ideální kompakt do kapsy?
K oblíbeným
reklama
Před rokem a půl jsme testovali PowerShot G9 X a byl to vcelku příjemný fotoaparát za poněkud vyšší cenu. Dnes má G9 X Mark II tutéž cenu, ale také několik vylepšení. Otázkou tedy je, zda bude stát za to. Pokud jste si přečetli recenzi, asi jste zjistili, že jde o dosti vydařený kompakt. Má malé kapesní rozměry, je lehký a jeho dotykové ovládání není vůbec špatné. Problémem je ale to, že je tu jen dotykové ostření, které nahrazuje spoustu tlačítek a v zimě bude s ovládáním dost problém. Fotoaparát je svižný, má také překvapivě velký buffer.
 
Objektiv má malý 3× optický zoom a dobrou světelnost. V rámci profi kompaktů sice patří k horším, ale stále to není vůbec žádná tragédie, hodně dobré je to zejména u širších úhlů záběru. Schopnosti makra jsou slabé, to je ale pro tuto třídu kompaktů typické. U makra se vyhněte plně otevřené cloně, obraz je velmi mléčný. Pokud ale chcete přirozený soft focus, pak směle do toho a nepotřebujete žádné softwarové berličky. Objektiv má docela problémy s protisvětlem (odlesky). Vynikající je však optická stabilizace, tady focení s polovinou sekundy na maximálním zoomu není nesplnitelný úkol a focení ohňostrojů z ruky se dá také zvládnout.
 
Canon PowerShot G9 X Mark II ocenění Trefa
 
Ocenění TREFA získává Canon PowerShot G9 X Mark II
za solidní výkony v kompaktním těle a excelentní stabilizaci. Logo ocenění je ke stažení zde
 
Navzdory použití nepříliš velké baterie potěší solidní výdrž. Nejde sice o nějaký nadprůměr, ale rozhodně to neurazí. Velmi slušná je také Wi-Fi a oceňuji přítomnost automatického ND filtru. Ten lze využít např. k focení panningu za slušného světla, k čemuž dopomáhá i již zmíněná inteligentní optická stabilizace.
 
Pokud jde o kvalitu obrazu, ta je hodně dobrá. Slušný snímač moc nešumí, dynamický rozsah je v pořádku. Když ale začnete více prosvětlovat stíny, počítejte se šumem. Zpracování obrazu v JPEGu patří k těm slušným, jen někdy jsou stíny trochu více rozmyté, stále to i tak patří k nadprůměru. Fotoaparát sice disponuje HDR režimem, ten ale fotí užším úhlem záběru a barvy jsou v tomto módu dost nekontrastní.
 
Jaký je tedy verdikt? Ono změn proti G9 X sice zas tak moc není, ale přesto jsem měl z nového modelu mnohem lepší pocit (ono to bylo i tím, že jsem jej netestoval v zimě). Sekvenční snímání je dramaticky lepší a stabilizace, ta je prostě parádní. To, co si můžete dovolit fotit z ruky, nad tím jsem někdy opravdu žasnul. Jestli tyto vlastnosti stojí za příplatek 2000 Kč, to už nechám na vás. Mně osobně ale G9 X Mark II bavil, tentokrát trošku přimhouřím oko a ocenění TREFA mu udělím.
 
 

Fotoaparát je vhodný pro:

 
1. Focení dlouhých expozic i bez stativu (panning, ohňostroje,...)
2. Ty, kteří chtějí kapesní fotoaparát s vysokým výkonem
3. Sekvenční snímání do RAWu
 
 

Plusy

 
+ Kompaktní rozměry
+ Solidní kvalita obrazu
+ Excelentní stabilizace obrazu
+ Automatický ND filtr
+ Velký RAW buffer a rychlé sekvenční snímání
+ Dobrá světelnost na širším konci ohniskového rozsahu
 
 

Minusy

 
- Výhradně dotykové ovládání (nedoplňuje tlačítka, ale nahrazuje je)
- Odlesky v protisvětle
- Nelogické Auto ISO


Za zapůjčení fotoaparátu Canon PowerShot G9 X Mark II děkujeme Canonu.
 
 
Cena v době testování: cca 12 000 Kč s DPHVývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
CIPA 10/20: trh se vrací do normálu, covidové propady skončily CIPA 10/20: trh se vrací do normálu, covidové propady skončily
Začal nový měsíc a s tím přichází statistiky prodejů za minulé měsíce, konkrétně za říjen. Čísla od CIPA ukazují, že koronavirová pandemie už nemá na prodeje fotoaparátů výraznější vliv. Prodeje fotografické techniky rostou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Czech Press Photo 2020 vyhrál Roman Vondrouš snímkem z pandemie Czech Press Photo 2020 vyhrál Roman Vondrouš snímkem z pandemie
Každoroční fotografická soutěž Czech Press Photo má opět svého vítěze. Letos se jím stal Roman Vondrouš z ČTK se snímkem vztahujícím se k největšímu tématu dnešní doby, koronavirové pandemii.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Tamron uvádí objektiv 17-70mm F2.8 RXD pro APS-C CSC Tamron uvádí objektiv 17-70mm F2.8 RXD pro APS-C CSC
Společnost Tamron dnes představila nový APS-C objektiv 17-70mm F/2.8 Di III-A VC RXD (Model B070). Ten je určený pro CSC fotoaparáty značky Sony a nabídne příjemný ohniskový rozsah s velmi dobrou světelností F2,8.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Světelný objektiv Sigma 65mm F2 DG DN Contemporary Světelný objektiv Sigma 65mm F2 DG DN Contemporary
Poslední dnešní novinkou společnosti Sigma je objektiv 65mm F2 DG DN | Contemporary. Má velmi dobrou světelnost F2, krokový zaostřovací motorek a využití najde na APS-C i full frame CSC fotoaparátech.
2.12.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nový objektiv Sigma 35mm F2 DG DN Contemporary Nový objektiv Sigma 35mm F2 DG DN Contemporary
Další novinkou z dílen společnosti Sigma je objektiv Sigma 35mm F2 DG DN | Contemporary. Ten je poměrně kompaktním objektivem se světelností F2 pro fotoaparáty Sony a přístroje s bajonetem L-Mount.
2.12.2020, aktualita, Milan Šurkala