Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Caplio R1: Široká kompaktní náruč

4.3.2005, Petr Hájek, recenze: specifikace produktu
Není třeba dlouze spekulovat o tom, co bude hlavním tahákem tohoto 4 Megapixelového modelu. Ano, bude to především na poměry kapesních kompaktů velmi slušná optika s nejkratším ohniskem 28 mm na jedné straně a 135 mm na té druhé. Ricoh Caplio R1 je přístroj určený spíše prostému zájemci o cvakání fotek, nežli (polo)profesionálovi, disponuje totiž pouze základním nastavením.
Firma Ricoh vyrábí Ricoh Caplio R1 ve dvou provedeních, stříbrném i černém a jak je u podobných kompaktů zvykem, jeho tělo tvoří z větší části plast, z té menší stříbrný kov. Kovové jsou také ovládací prvky, krytka objektivu, uzávěrka i zapínací posuvná lamela. Plastové tělo však má kromě levnější produkce a nižší váhy ještě jednu nezpochybnitelnou výhodu - teoreticky lépe snáší pády než kov.

V dodávce nalezneme kromě samotného Caplia R1 ještě 2 alkalické baterie typu AA, AV kabel, USB kabel, poutko, CD se softwarem (PDF manuál, Caplio Software, USB drivery pro všechny Windowsy nad 98 SE a DirectX). Mezi dodávanými papíry je tradiční sada letáků s poznámkami o bezpečnosti, příslušnství, registraci, záruční list a bohužel pouze anglický návod. Jako u každé podobné firmy je k dostání také řada přílušenství typu nabíječky akumulátorů, AC adaptéry atd.







Ale obraťme již pozornost k samotnému fotoaparátu. Na čelní straně zleva nalezneme poměrně velkou zapínací posuvnou kovovou lamelu, která je pro příjemnější držení trochu vykrojená, vlevo nahoře je blesk, průzor pro AF, hledáček a objektiv, jehož kovová krytka je ovládaná právě lamelou vlevo. Ty malé tečky jsou mikrofon a také nás Caplio R1 nálepkou hrdě upozorňuje, že zvládá 4,8x optický zoom a nejkratší ohnisko 28 mm.







Zadní strana obsahuje displej vcelku průměrné velikosti 1,8" a dále zleva: Indikace Autofokus/Blesk, optický hledáček, přepínač operačních režimů (kamera, aparát, hlasový záznamník), přehrávací tlačítko, vpravo nahoře kolébkový přepínač pro změnu ohniska a tedy i zoomu (toto tlačítko se zdvojuje v prohlížecm režimu na lupu a náhledový index 6 obrázků najednou). Ovládací kurzor s pohybem dolů zapíná makro, vlevo mění operační režimy blesku, nahoru scénické režimy. Uprostřed je potvrzovací OK button. Zdola pak najdeme tlačítko DISP přepínající režimy displeje (rotuje mezi normálním zobrazením, zobrazením s histogramem, s mřížkovým navaděčem, vypnutím všech ikon na LCD a vypnutím LCD samotného do Synchro módu, kdy je LCD vypnutý pokud jakkoliv neoperujete s aparátem). Funkce knoflíku Koš/Samospoušť je zřejmá z ikon odpadkového koše a stopek, dále tu máme MENU button pro vstup do nastavení a tlačítko ADJ pro rychlý přístup ke korekci expozice s histogramem, nastavení vyvážení bílé a citlivosti ISO. K ovládacím tlačítkům mám pouze jedinou výtku, kromě čtveřice podél displeje jsou trochu tuhá a jejich stisk proto není příliš jistý,







Horní stranu zdobí pouze uzávěrka, jejíž chod je rovněž trochu tužší, vlastní zmáčknutí je však jasně odlišeno, k přehmatům prakticky nedochází. Ve spodní části nalezneme stativ standardizovaných rozměrů, u něhož nelze nepochválit kovově neplastové provedení.







Pravá strana nic, pusto a prázdno, to ta levá je znatelně obsažnější - nalezneme zde jednak kovové očko pro poutko, pak také dvířka šachty, kterou sdílí akumulátor(y) a paměťová karta typu SD/MMC a porty USB a A/V Out.







Zde si Ricoh zaslouží pochvalu hned ze 2 důvodů, jednak velmi oceňuji, že techniky napadlo umístit šachtu na kartu PŘED baterie, to není samozřejmostí a za druhé, kromě LiIon akumulátoru do bateriového prostoru můžete vložit i jakékoliv obyčejné AA články - alkalické i velmi oblíbené NiMH.