Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Contax SL300R T*: tabatěrka s optikou od Carl Zeisse

14.6.2004, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Přibližně před půl rokem jste si mohli přečíst na Digimanii podrobnou recenzi o stříbrné placaté tabatěrce od Kyocery – Finecam SL300R. A dnes si přiblížíme luxusnější variantu tohoto modelu – Contax SL300R T*, která nejenom, že je na přední straně pokrytá černou koženou vrstvou, ale především je vybavena kvalitnější optikou od společnosti Carl Zeiss.
Kapitoly článku:
  1. Contax SL300R T*: tabatěrka s optikou od Carl Zeisse
  2. Ovládání a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
Design novinky je prakticky identický se starší třístovkou, ovšem přední strana je, jak už jsme v úvodu naznačili, schovaná pod černou koženou vrstvou, která je nejenom příjemná na dotek, ale navíc zabrání nechtěnému poškrábání stříbrného povrchu modelu. Opět je tedy model rozdělen na dvě části: první má v sobě zabudovaný objektiv (celkem o více než 180 stupňů) a blesk a rotuje kolem té druhé, na které najdete nejenom LCD zobrazovač, ale také všechny ovládací prvky. Další velkou novinkou u této "téčkové" třístovky je to, že je vybavena optikou od světoznámého německého výrobce Carl Zeiss.

Nově se tedy setkáváme s objektivem Vario-Tessar, který je složený ze šesti členů uspořádaných v šesti skupinách, jenž poskytuje trojnásobné optické přiblížení při rozsahu ohniskových vzdáleností v přepočtu od 38 do 115 milimetrů při solidní světelnosti F2,8 - F4,7. Optika ostří běžně od šedesáti centimetrů, v makro režimu lze zaostřit od průměrných dvaceti centimetrů. K dispozici je jak ruční, tak kontinuální ostření. Pokud vám nebude stačit optické přiblížení, tak můžete ještě využít maximálně dvounásobný digitální zoom (ve třech krocích). A co má znamenat to tajemné "téčko" s hvězdičkou na konci označení modelu? Upozorňuje na to, že použitý objektiv je vybaven speciálními ochranými antireflexními vrstvami. Z našich testovacích fotografií je dobře vidět, že optika Contaxu je skutečně kvalitnější než byla u "lidovější" SL300R-ky, především se minimalizovala přítomnost soudkovitosti (při širokoúhlém snímání) a poduškovitosti (při teleobjektivu) na snímcích.Tento model od Kyocery je opět prakticky placatou stříbrnou tabatěrkou, což potvrzují jeho rozměry 100 x 62,5 x 15 milimetrů a hmotnost 125 gramů (bez paměťové karty a akumulátoru). Contax tedy opět bez problémů zasunete do kapsy u košile a můžete vyrazit na výlet. CCD snímač obsahuje celkem 3,34 milionů obrazových buněk, proto můžete pořídit s modelem fotografie s maximálním rozlišením až 2048 x 1536 bodů. V Menu je možné vybrat si ještě další tři nižší rozlišení: 1600 x 1200, 1280 x 960 a 640 x 480 bodů. Citlivost snímače se pohybuje v dostatečném rozsahu od 100 do 800 ISO. Překvapivě až při použití maximální citlivosti je pozorovatelná jistá hladina šumu, která ovšem není nijak výrazná. Snímky ve formátu JPEG se ukládají ve dvou různých kompresních poměrech na paměťové karty Secure Digital (nebo MMC), v balení potom najdete kartu o kapacitě 16 MB. Contax umí také natočit ozvučené video, a to ve třech rozlišeních (maximální je 640 x 480 bodů) a ve dvou rychlostech (maximální je třicet snímků za sekundu). Jeho délka je potom omezena pouze kapacitou použité paměťové karty.
Expozičně uvízl i tento Contax někde mezi automatem a modelem nabízející manuální nastavování expozičních parametrů. Kromě automatiky a pěti kreativních režimů (například Sport, Krajina nebo Portrét) totiž disponuje už pouze režimem s prioritou clony (dvě fixní hodnoty F2,8 nebo F7,5). Nesmíme zapomenout, že model nabízí i manuální kalibraci teploty bílé, využít lze i čtyři klasické přednastavené hodnoty (Denní světlo, Zataženo, Zářivka, Žárovka). Solidní je i rozsah závěrky, který se pohybuje od 1/2000 až do osmi sekund (základní rozsah je do jedné sekundy, prodloužené expoziční časy jsou potom 2, 4 a 8 sekund). Pořízené snímky můžete přímo ve fotopřístroji upravovat, například pomocí pěti úrovní kontrastu, tří saturace a k dispozici jsou i dva barevné filtry.

Díky obrazovému procesoru RTUNE může i tato třístovka snímat v kontinuálním režimu rychlostí tři a půl fotografie za sekundu v maximálním rozlišení neustále až do zaplnění paměťové karty. Tento nový procesor by měl také minimalizovat obrazový šum a zaručovat barevnou přesnost snímku. V našich testech se tyto předpoklady většinou potvrdily, i když při hodnotě 800 ISO již snímky "pochopitelně" jistý šum obsahovaly.

Specifikace Contax SL300R T*
Počet efektivních pixelů3,17 milionů
Snímací prvek CCDSnímač CCD 1/2,7 palce, celkem 3,34 milionu snímacích elementů
CitlivostAutomatická a ruční ekvivalentní ISO 100, 200, 400, 800
Ohnisková vzdálenost5,8–17,4 mm (odpovídá 38–115 mm pro 35mm kinofilm)
SvětelnostF2,8 až F4,7
Ostřící rozsahod 60 cm, v Makro režimu od 20 cm
ZaostřováníVideo feedback auto-fokus, wide AF, spot AF, manuální ostření
Vyvážení bíléAutomaticky, manuálně (Preset, slunečno, žárovkové světlo, zataženo, zářivka)
Měření expoziceVícesegmentové, váhové se zdůrazněním středu a bodové
ZávěrkaCCD elektronická programovaná, 1 - 1/2000 sekundy, 2sec, 4sec, 8sec
Ovládání expoziceAutomatická expozice, expozice s clonovou prioritou (dvě fixní hodnoty F2,8 nebo F7,5)
Kompenzace expozice±2 EV v krocích po 1/3 expozičního stupně (EV)
Režimy bleskuAutomatický blesk, redukce jevu červených očí, zesvětlovací záblesk, vypnutý blesk
Hledáčekoptický
Záznamové médiumPaměťové karty SD nebo MMC
Formáty souborůJPEG, AVI
Obrazové efektySepia, černobílý snímek
Velikosti snímků2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480 bodů
Stupně kvalityFine, Normal
Formátováníano
LCD displejBarevný 1,5palcový displej TFT, 118 000 pixelů
Samospoušťano
Videosekvence640 x 480, 320 x 240, 160 x 120 bodů, 30 snímků/s, 15 snímků/s, doba záznamu omezena kapacitou karty
Digitální zoomaž dvounásobný (ve třech krocích)
Baterie3,7V lithum iontový akumulátor 780mAh
RozhraníUSB 1.1
Rozměry (ŠxVxH)100 x 62,5 x 15 milimetrů
Hmotnost125g (bez karty a baterie)
Standardní příslušenstvíLi-ion akumulátor, AC adaptér, 16 MB SD karta, USB kabel, ovladače pro PC, řemínek, pouzdro, redukce na objektiv pro připojení filtrů a čistící hadřík