Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Coolpix 8700: zrcadlovka v zajetí osmiček

21.6.2004, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Na trhu se od začátku roku již objevilo několik osmimegapixelových elektronických zrcadlovek a my jsme vám dosud představili podrobně model DiMAGE A2 od společnosti Konica Minolta. Tentokrát se podíváme na konkurenční fotopřístroj od Nikonu - Coolpix 8700. Ten kromě osmi milionů buněk schovaných v jeho snímači také disponuje osminásobným optickým zoomem.
Kapitoly článku:
  1. Coolpix 8700: zrcadlovka v zajetí osmiček
  2. Ovládání a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
Design novinky je velmi povedený (robustní, ovšem přesto se pohodlně drží třeba jenom v jedné ruce, černá "profibarva"), ale pokud vám bude něco připomínat, tak nejde o žádné de javu, ale o to, že model vychází koncepčně z předcházejícího fotopřístroje Coolpix 5700. Jak jsme naznačili, tak tento Nikon působí skutečně robustně až nerozbitně, ale po pár hodinách fotografování jakoby se v ruce "zmenšoval". Tento optický klam možná umocňuje nejenom černá barva, ale především použití lehké hořčíkové slitiny, ze které je vyrobeno tělo fotopřístroje (hmotnost je "pouhých" 480 gramů při rozměrech 113 x 105 x 78 milimetrů). Pokud bychom chtěli ještě něco zajímavého zmínit o designu 8700-ky, pak by to byl určitě výklopný 1,8-palcový barevný LCD zobrazovač. Při transportu je displej chráněn, protože je přiklopený k tělu modelu. Pokud máte zobrazovač v této poloze a máte zapnutý fotopřístroj, zapne se automaticky obraz v hledáčku (velikost 0,44 palce) s vysokým rozlišením 235 000 pixelů. Bohužel při vyklopení LCD displeje se nepřepíná obraz automaticky mezi hledáčkem a displejem podle toho, jestli přiblížíte k hledáčku oko (jako u zmíněné konkurenční A2-ky), ale musíte manuálně přepnout způsob zaměření dané scenérie pomocí tlačítka umístěného na zadní straně modelu.



Jestliže se podíváme blíže na zmíněný 2/3 palcový CCD snímač, tak ten obsahuje 8,31 milionů buněk, z toho je efektivně využitelných přibližně osm milionů obrazových elementů. Proto s tímto modelem pořídíte fotografie s maximálním rozlišením 3264 x 2448 bodů. V Menu potom objevíte ještě sedm dalších nižších rozlišení. Citlivost snímače se pohybuje v rozsahu od 50 pouze do hodnoty 400 ISO. Osmistovku jsme u takto kvalitního modelu bohužel čekali marně. Snímky se ukládají ve formátech RAW (NEF), TIFF a JPEG na paměťové karty typu CompactFlash I nebo II, použít se dá i Microdrive. Fotopřístroj je vybaven čtyřmi expozičními režimy: kromě automatického režimu také režimem s clonovou prioritou, s prioritou času a také plně manuálním expozičním režimem, který poskytuje nejvyšší stupeň kontroly nad expozicí. Při fotografování vám pomůže "udělat" ideální snímek také dvanáct přednastavených scénických programů (například Portrét, Krajina, Sníh nebo Západ slunce).



Model má ovšem na "úrovni" také optickou soustavu: objektiv Zoom-Nikkor s rozsahem ohniskových vzdáleností 8,9 – 71,2 mm (v přepočtu 35 – 280 milimetrů) je složený ze 14 čoček v deseti skupinách a dvou optických členů z ED skel (skla s extrémně nízkým rozptylem světla). Světelnost se pohybuje v celém rozsahu zoomu od F2,8 do F4,2, což je překvapivě pouze průměr - při maximálním ohnisku se dosahuje relativně nízké světelnosti. Tento osminásobný optický zoom lze ještě doplnit o maximálně čtyřnásobné přiblížení digitální. V Makro režimu se dá snímat s modelem již od tří centimetrů, běžně ostří model od padesáti centimetrů. V praxi jsme s modelem pořizovali makro snímky výborné, o čemž se můžete přesvědčit v části Praktické zkušenosti. Při ostření používá tento Nikon pětibodový autofokus s možností přisvícení (pro přesné zaostřování za horších světelných podmínek), k dispozici je i průběžné doostřování. Zaostřovat lze s modelem pochopitelně i manuálně. Coolpix 8700 ovšem také disponuje celou řadou zajímavých funkcí, jako je například funkce BSS (Best Shot Selektor - funkce volby nejostřejšího snímku), AE-BSS (funkce volby nejlépe exponovaného snímku), redukce šumu nebo regulace sytosti barev. Nepřehlédněte určitě také velmi praktickou funkci WB Bracketing, kdy nasnímáte řadu snímků při různém nastavení vyvážení teploty bílé. Tato funkce totiž vhodně doplňuje manuální kalibraci nebo výpomoc šesti přednastavených hodnot.




Nepřehlédněte také funkci "5 shot buffer", zaznamenávající ze série expozic posledních pět snímků po uvolnění tlačítka spouště. V sekvenčním režimu je možné podle výrobce nasnímat pět fotografií v nejvyšším rozlišení za sebou maximální rychlostí 2,5 snímku za sekundu. V reálu jsme tuto rychlost naměřili nepatrně nižší, přesto kontinuální snímání patří k nejzajímavějším prametrům tohoto modelu. Rychlost závěrky se pohybuje od 1/4000 do 8 sekund, ovšem v režimu bulb lze exponovat až deset minut. Model je také vybaven záznamem ozvučených videosekvencí (v rozlišeních 640 x 480 a 320 x 240 bodů při rychlostech 30 respektive 15 snímků za sekundu, které jsou ovšem časově omezeny) a časosběrným snímáním, které je ideální pro záznam dlouhodobých dějů, kdy model umístěný na stativu snímá fotografie v předem určených intervalech po velmi dlouhou dobu (můžete tak například zachytit postupný východ slunce a přitom se do růžova vyspat). Vestavěný blesk modelu nabízí tyto režimy: automatickou aktivaci blesku, trvale vypnutý blesku, předblesk proti červeným očím, trvale zapnutý blesk a noční portrét (synchronizace blesku s dlouhými časy závěrky). Dosah vestavěného blesku je při širokoúhlém snímání těsně přes 4 metry.

Nově zobrazitelná mřížka na LCD zobrazovači vám pomůže dosáhnout optimální kompozici obrazu. V reálném čase zobrazovaný histogram zase poskytuje informace pro nastavení optimálních expozičních parametrů snímku. Model je kompatibilní s širokým spektrem volitelného příslušenství, včetně širokoúhlých, tele, a fish-eye předsádkových objektivů. K dispozici je i sluneční clona umožňující nasazení optických filtrů. Sáňky pro upevnění příslušenství 8700 dovolují využít velkou skupinu externích blesků Nikon Speedlight. Určitým zklamáním u tohoto osmimegapixelového fotopřístroje bylo to, že je vybaven pouze pomalejším USB rozhraním 1.1. Čtečka karet asi bude velice vhodným dodatečným nákupem při pořízení tohoto modelu.


Specifikace Nikon Coolpix 8700
Počet efektivních pixelů8,0 milionů
Snímací prvek CCD 2/3" CCD, celkový počet buněk 8,31 milionů
CitlivostAuto (ISO 50 - 200), 50, 100, 200 a 400 ISO
Ohnisková vzdálenost35 - 280 milimetrů
SvětelnostF2,8 - F4,2
Ostřící rozsahv režimu Makro od 3 cm, jinak od 50 centimetrů
Vyvážení bíléAutomaticky, Manuál (Denní, Zataženo, Zářivka denní, Žárovka, Blesk, Stín)
Měření expozice256-zónové, váhové se zdůrazněním středu a bodové (na střed a na ostřící bod)
Závěrka2 - 1/4000 sekundy (automatický režim), 8 - 1/400 sekundy, bulb - až 10 minut
Ovládání expoziceAutomatický program, režimy s prioritou clony nebo času, manuální
Korekce expozice-2,0 EV až + 2,0 EV (po 1/3 EV)
Režimy bleskuAutomatický blesk, předblesk proti červeným očím, trvale zapnutý blesk a noční portrét (synchronizace blesku s dlouhými časy závěrky)
HledáčekElektronický 0,44 placový, rozlišení 235 000 pixelů
Záznamové médiumCompactFlash I nebo II, Microdrive
Formáty souborů NEF (RAW), TIFF - RGB, JPEG (EXIF 2.2), AVI
Přisvíceníano (automatické)
Velikosti snímků 3264 x 2448, 3264 x 2176, 2592 x 1944, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 1024 x 768 a 640 x 480 bodů
Stupně kvality HI, Fine, Normal, Basic
Formátování Ano
LCD displejBarevný TFT, úhlopříčka 1,8 palce, 134 000 pixelů
Videosekvence 30 snímků/s v rozlišení: 640 x 480 a 15 snímků/s v rozlišení 320 x 240 bodů a časosběrné snímání
Digitální zoom4-násobný
BaterieLi-ion akumulátor
BracketingAno
RozhraníUSB ver. 1.1
Rozměry (ŠxVxH) 113 x 105 x 78 milimetrů
Hmotnostcca 480 gramů (bez karty a akumulátoru)
Standardní příslušenstvínabíječka, lithium-iontová baterie, CD-ROM se softwarem, USB kabel, AV kabel, řemínek a krytka objektivu