Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Cyber-shot DSC-H1: stabilizovaný ultrazoom má i Sony

26.8.2005, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Do souboje mezi ultrazoomovými králi (Konica Minolta a Panasonic, prosadit se v této kategorii ovšem pokouší i Nikon s Canonem a Fujifilmem) se snaží proniknout další gigant – Sony, a to se svou novinkou Cyber-shot DSC-H1, která nabízí až 12-násobné optické přiblížení. A aby za svými konkurenty nezaostávala hned na startu, dostala do vínku pochopitelně také stabilizaci obrazu, přesněji řečeno technologii Super Steady Shot.
Kapitoly článku:
  1. Cyber-shot DSC-H1: stabilizovaný ultrazoom má i Sony
  2. Ovládání a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
Model Cyber-shot DSC-H1 působí velmi robustně a kompaktně, přesto se drží v ruce velmi pohodlně (i když je relativně hodně těžký - 591 gramů), na spoušť bez problémů dosáhnete, ovšem palcem budete ovládat zoomovací kolébku jenom s trochou akrobacie. Vůbec ovládání, ke kterému se podrobněji vrátíme v části Ovládání a další popis, je mírně nepraktické a existují daleko intuitivněji se ovládající elektronické zrcadlovky. Co se týká rychlosti, tak novinka patří k lepšímu průměru: exponovat můžete už za 2,2 sekundy po zapnutí modelu a ukládání snímků je také velice svižné. Zpoždění spouště je minimální i bez namáčknutí (do 0,3 sekundy).
Pojďme si nyní podrobně prohlédnout útroby H1-čky: srdcem je snímač typu Super HAD CCD, který obsahuje efektivně využitelných 5,1 milionů obrazových buněk, při snímání si tedy lze vybrat z těchto pěti rozlišení: 2592 x 1944, 2592 x 1728 (3:2), 2048 x 1536, 1280 x 960 a 640 x 480 bodů. Citlivost snímače se pohybuje od 64 do 400 ISO. Kromě statických snímků umí novinka natočit i ozvučený videozáznam v rozlišení 640 x 480 bodů, a to až rychlostí 30 snímků za sekundu. Bohužel se snímky ukládají pouze v JPEGu a jen ve dvou kompresních poměrech.
Jak už titulek napovídá, tak novinka patří mezi ultrazoomy, protože objektiv (přímo od Sony) má rozsah ohniskových vzdáleností od 6 do 72 milimetrů (v přepočtu od 36 do 432 mm) při velmi dobré světelnosti od F2,8 do F3,7. Asi jenom málokdy vám nebude stačit toto 12-násobné optické přiblížení, takže pouze dvounásobný digitální zoom bude u tohoto modelu spíše "doplňkovým sportem". Daleko důležitější a u takto silných ultrazoomů skoro povinná je stabilizace obrazu (tentokrát jde o technologii Super Steady Shot fungující na principu pohybu čoček), která pracovala velice dobře a spolehlivě (v části Praktické zkušenosti je to přímo demonstrativně vidět na dvojici snímků pohybu nohy). Ve standardním režimu snímání je stabilizace zapnutá neustále – v režimech určených pro náročnějšího fotografa (P,S, A a M) ji lze pomocí tlačítka s "ručkou" vypnout. Vzhledem k tomu, že tento robustní model napájí pouze dvojice tužkových baterií, takže v našem testu energetické výdrže příliš neexceloval (43 minut při maximální zátěži – blesk, zapnutý LCD displej), tak můžete někdy podle potřeby šetřit energii právě vypnutím této funkce. Přestože výsledky stabilizace se projevují nejvíce při snímání na nejdelším ohnisku při ne zcela ideálních podmínkách, tak nám se v praxi vyplatilo nechat zapnutou stabilizaci neustále, protože snímky byly skutečně ostřejší a rozmazaných fotografií jsme vyprodukovali jenom pár. V režimu Makro můžete zaostřit již ze dvou centimetrů, standardně pak od půl metru.Přestože optická soustava je velmi kvalitní (i když nejde o klasického Carla Zeisse), tak si můžete ještě dodatečně pořídit širokoúhlé předsádky (0,7x) nebo telekonvertor (1,7x). V balení najdete i sluneční clonu. Ostření je vícebodové, na střed a bodové, ale můžete také sami vybrat místo, na které se zaostří a nakonec lze ostřit i manuálně. Model ostří někdy trochu pomaleji, ovšem relativně rychle zaostří při zhoršených světelných podmínkách, kdy si optika vypomáhá přisvětlovacím paprskem.

Tento Cyber-shot umožňuje při snímání plnou kontrolu nad expozicí díky manuálnímu nastavování jednotlivých parametrů expozice, k dispozici jsou i režimy s prioritou clony nebo času, ale také několik přednastavených scén (jako Krajina, Portrét, Sport nebo Noční snímání). Samozřejmě se dá expozice jemně doladit i pomocí korekce v rozsahu +- 2 EV. Kontrolu nad expozicí vám usnadní i reálný histogram. Automatika nastavuje časy v rozsahu od 1/2000 až po dvě sekundy, ovšem při přepnutí na manuál si můžete nastavit až půlminutovou expozici.

Podobu výsledného snímku můžete ještě ovlivnit nastavením ostrosti, kontrastu nebo saturace. K dispozici je i několik barevných filtrů. Nemusíte ovšem snímat jenom fotografie jednotlivě, ale také v sériích – standardně devět fotografií za sebou rychlostí 1,3 snímku za sekundu (což je relativně pomalá dávka, v praxi jsme navíc dosahovali ještě o něco pomalejších časů), v režimu Multi Burst potom až 16 snímků za sebou v rychlé dávce, které se uloží do jednoho snímku (mřížka). Teplotu bílé můžete vykalibrovat manuálně nebo pomocí několika přednastavených scén. Dosah blesku při širokoúhlém snímání je výborných 6,8 metru (při teleobjektivu pak 5,2 metru). V praxi skutečně uvedenou vzdálenost dostatečně prosvítil, na druhou stranu objekty vyskytující se do dvou metrů byly mírně přepálené. Blesk má sice běžně dostupné programy (včetně synchronizace s dlouhým časem závěrky), ovšem redukci červených očí můžete vybrat pouze přes Menu až v Set upu (nikoliv přes tlačítko na křížovém ovladači). Bohužel nejde k modelu připojit externí blesk.

Model je vybaven elektronický hledáčkem s úhlopříčkou 0,3", který má rozlišení 115 200 pixelů, ovšem v praxi nezobrazoval 100 % dané scény. Použít při zaměřování můžete také barevný 2,5 palcový LCD displej, který má zase nečekaně nízké rozlišení 115 200 bodů, přesto poskytoval relativně ostrý a jasný obraz. Snímky nebo video se ukládají buď přímo do vnitřní paměti (o kapacitě 32 MB), anebo na paměťové karty typu Memory Stick či Memory Stick PRO. Data z modelu dostanete do vašeho počítače přes rychlejší rozhraní USB 2.0.


Pořízení prvního snímku2,2 s
Snímek s namáčknutím spouště<0,2 s
Snímek bez namáčknutí 0,3 sIkona Odkaz na databáziSony Cyber-shot DSC-H1
Obrazový snímač 1/2,5" CCD s 5,3 miliony obrazových buněk, efektivně využitelných je 5,1 milionů
Paměťové médium32 MB vnitřní paměť, výměnné karty Memory Stick, Memory Stick PRO
ObjektivOhnisková vzdálenost 36 – 432 mm v přepočtu na 35 mm. Maximální clona F2,8 (W) / F3,7 (T), optický zoom 12x
Digitální zoom2x
LCD displej2,5" TFT LCD s rozlišením 115 200 pixelů
Zaostřovací systémautomatický, kontinuální, manuální, pasivní autofocus s přisvícením
Rozsah zaostřováníStandardní režim 0,5 m – nekonečno. Makro režim od 2 cm
Expoziční režimyAutomatický, preference clony, preference času, manuální nastavení, přednastavené scény
Rychlost závěrky30 - 1/2000 sekudy
Kompenzace expozice+/- 2 EV po krocích 1/3 EV
CitlivostISO 64 – 400 (manuálně lze nastavit na hodnoty 64, 100, 200 a 400 ISO)
Vyvážení bíléAutomatický, předdefinované: slunečno, zamračeno, žárovka, zářivka a manuální nastavení
Vestavěný bleskrežimy automatické spuštění blesku, vypnutý blesk, trvale zapnutý blesk, redukce efektu červených očí
Velikost snímků2592 x 1944, 2592 x 1728 (3:2), 2048 x 1536, 1280 x 960 a 640 x 480 bodů
Napájení2x AA baterie
Rozhraní (konektory) DC konektor pro síťový adaptér, AV out, USB 2.0
SamospoušťAno
Velikost108 x 82 x 91 mm
Hmotnost591 g včetně baterií
Obsah balení2x AA baterie, řemínek, popruh, USB kabel, A/V kabel, nabíječka, sluneční clona, kroužek adaptéru, ochranný kryt objektivu