Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

DiMAGE A1 s anti-shake systémem

23.10.2003, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Třesou se vám někdy při fotografování ruce? Rozčilujete se nad lehce rozmazanými fotkami zachycujících jinak úplně nedynamickou situaci? Pokud fotíte často, asi jenom málokdo odpoví na obě předcházející otázky záporně. Jestliže jste navíc fanoušky nebo se vám prostě jednoduše líbily modely „sedmičkové" řady od společnosti Minolta, potom si určitě přečtěte tento článek až do konce.
Kapitoly článku:
Třesou se vám někdy při fotografování ruce? Rozčilujete se nad lehce rozmazanými fotkami zachycujících jinak úplně nedynamickou situaci? Pokud fotíte často, asi jenom málokdo odpoví na obě předcházející otázky záporně. Jestliže jste navíc fanoušky nebo se vám prostě jednoduše líbily modely "sedmičkové" řady od společnosti Minolta, potom si určitě přečtěte tento článek až do konce. Tato naše recenze totiž pojednává o nástupkyni trojice fotopřístrojů 7, 7i a 7Hi, která tentokrát nese trošku nečekané označení A1. My jsme měli tuto krasavici pohybující se na hranici amatérské a profesionální fotografie na pár dní v redakci, a tak vám přinášíme naše první pocity a také si samozřejmě můžete opět prohlédnout řadu ilustračních fotografií. Nová digitální zrcadlovka opět patří do pětimegapixelové kategorie a nabízí až sedminásobný optický zoom.

Hned na začátku ovšem musíme upozornit, že stejně tak jako bývalá sedmičková řada není i model A1 právě lacinou záležitostí, prostě za kvalitu a celou řadu funkcí se prostě platí. Pokud vám cena nad čtyřicet tisíc korun připadá skutečně vysoká, tak se můžete v nejnovějším portfoliu Minolty spíše zaměřit na daleko levnější model Z1, což je elektronická zrcadlovka, která ovšem zdaleka nenabízí tolik funkcí a má "pouze" třímegapixelový snímač. Recenzi Z1 pro vás také připravujeme.



Než se pustíme do podrobného prohlížení a testování novinky, tak si musíme představit asi nejdůležitější novinku, na kterou narazíte při procházení jednotlivých parametrů a funkcí. Jde o nově zabudovaný Anti-shake systém, který zapnete malým tlačítkem s "ručkou" (nacházející se na zadní straně), a pak už nemusíte při stisknutí spouště zatajovat dech. Doporučuji mít ho zapnutý klidně neustále (při fotografování), přesto nejvíc ho využijete asi při snímání s dlouhými ohniskovými vzdálenostmi nebo při fotografování bez stativu za nedostatečného osvětlení, kdy byste jenom málokdy bez tohoto systému udělali skutečně ostrou fotografii.

Pokud se podíváme na design, tak A1 skutečně vychází z povedeného tvaru také černočerného 7Hi-čka. V rámci všudypřítomné miniaturizace se sice mírně zmenšila rozměry (117 x 85 x 144 milimetrů), hmotnost zůstala prakticky stejná (643 gramů včetně baterií). Asi každý uživatel ocení kombinaci EVF elektronického hledáčku a manuálního ovládání zoomu, což byla ještě nedávno výsada pouze profesionálních fotopřístrojů. Nová "A1" disponuje opět kvalitním objektivem Minolta GT, který je složen ze 16 prvků ve 13 skupinách včetně dvou asférických elementů minimalizujících zkreslení od středu obrazu ke kraji, s rozsahem 7,2 - 50,8 mm (odpovídá rozsahu 28 - 200 milimetrů u kinofilmového přístroje) a solidní světelností F2,8 - F3,5. Maximální hodnota clony je ovšem u novinky už F11.



Ostřit lze od půl metru do nekonečna, v režimu Makro ovšem ostří až od průměrných 13 centimetrů. Optický zoom je sedminásobný, doplnit ho můžete ještě maximálně dvojnásobným přiblížením digitálním.

Pro uživatele, kteří měli doposud zkušenosti především s digitálními kompakty, bude novinkou možnost ručního ovládání zoomu jednoduchým otáčením pogumovaným kroužkem. Nastavení přiblížení jde sice pomalu, ale zase vám to umožní zaostřit naprosto přesně. Pro výběr mezi manuálním ostřením, autofokusem a průběžným autofokusem využijete přepínač na levé straně přístroje.

Tento model již používá jedenáctibodového ostření, přičemž systém Flex Focus Point vám umožní zvolit si zaostřovací bod a díky funkci Direct Manual Focus můžete manuálně doostřit po autofokusu. Nově se objevuje u A1 funkce Subject Tracking AF (dobře známá například majitelům modelu F300), díky níž můžete průběžně doostřovat pohybující se objekt, protože se podle jeho pohybu změní aktivní zaostřovací blok.

Reprodukci barev spoluvytváří jak primární barevný filtr a nově už 14 bitový AD převodník, tak i inovovaná technologie Minolty CxProcess II na zpracování obrazu.




Za objektivem je schovaný prokládaný CCD snímač obsahující 5,24 milionů obrazových buněk (z toho je přibližně pět milionů efektivně využitelných). Výsledné fotografie tedy mají maximální velikost 2560 x 1920 bodů. K dispozici jsou pochopitelně i nižší rozlišení 1600 x 1200 a 640 x 480 a nově i 2080 x 1560 bodů. Citlivost snímače se nastavuje automaticky nebo manálně v rozsahu 100 až 800 ISO. Za jeden z nejzajímavějších parametrů novinky považuji rychlost závěrky, která se pohybuje v "superrozsahu" od 1/16000 až do 30 sekund, o kterém si předcházející 7Hi-čko mohlo nechat jenom zdát. Snímky se ukládají ve formátech JPEG, TIFF nebo datovém RAW na přiloženou 16 MB kartu. Opět si tedy určitě dokupte větší kartu, protože fotografie uložená ve formátu RAW v nejvyšším rozlišení má přibližně 9,6 MB. A1 samozřejmě zvládá i videozáznam, a to v rozlišeních 640 x 480 a 320 x 240 bodů.

Důležitou novinkou je nový způsob napájení pomocí akumulátoru Li-ion NP-400, takže nedochází k energetickému kolapsu tak často jako u předchůdkyň A1, navíc se ani při delším používání příliš nezahřívá. Nesmíme zapomenout ani na to, že tento model je opět vybaven konektorem PC sync pro připojení studiových zábleskových systémů, což ocení především studioví fajnšmekři.




Jako u A1 vás opět potěší polohovatelný (až o 90 stupňů) elektronický hledáček, navíc opět můžete využít možnosti vybrat si, zda budete fotografovaný objekt sledovat na LCD displeji nebo právě přes hledáček (i v hledáčku se zobrazují informace jako na LCD displeji včetně histogramu). U hledáčku je totiž umístěn senzor, který detekuje, zda se díváte skrz elektronický hledáček a automaticky přepíná podle vašeho pohybu hlavou mezi hledáčkem a displejem. Novinkou je možnost vyklopit si směrem nahoru také LCD zobrazovač.

Ovládání není úplně jednoduché, což odpovídá kvalitě fotopřístroje na úrovni poloprofesionální kategorie, a na všechny funkce, které "A1" zvládá, přijdete postupně, jak budete aparát používat. "Hardwarová" část ovládání se soustředí do tří otočných kotoučů a dvou vroubkovaných koleček. První a dalo by se říci základní kotouč se nachází na horní straně Minolty (hned vedle malého monochromatického displeje) a pomocí něho si zvolíte některý z deseti režimů: manuál, režim s prioritou clony, času, programová expozice, automatické snímání, čtyři kreativní programy (Portrét, Sport, Západ slunce a Noční portrét) a nakonec režim MR, do kterého si můžete uložit vlastní nastavený kreativní režim. Kdo měl v ruce 7Hi-čko tak se nyní může ptát, kam zmizely ze základního kotouče režimy přehrávání snímků, snímání anebo videozáznamu. Ty najdete nově na zadní straně vedle hledáčku na přepínači režimů činnosti (uprostřed něhož se nachází i zapínač přístroje).




Před tímto "základním" kotoučem najdete otočné vroubkované kolečko, ke kterému přibylo ještě jedno podobné ovládací kolečko na zadní straně. Kolečko z horní strany modelu spolupracuje se dvěmi otočnými kotouči, jež najdete na levém boku přístroje. Pokud zmáčknete tlačítko umístěné uprostřed těchto kotoučů a zároveň otáčíte vroubkovaným kolečkem, můžete procházet v nabídce jednotlivých funkcí zobrazených na malém horním displeji. Horní z nich nabízí citlivost (ISO), vyvážení bílé (WB), režimy snímání (jednotlivé snímky, bracketing, sériové focení, časosběrné snímání a samospoušť), režim CUST (ve kterém se nastavuje například komprese) a režim MSET (nastavení až pěti vlastních režimů snímání). Dolní kotouč, tzv. ovladač digitálních efektů, nastavuje barevnou teplotu, několik filtrů a kontrast nebo sytost barev. Zajímavé tlačítko na levém boku je také to vedle přepínače ostření, pomocí kterého rychle a jednoduše vykalibrujete teplotu bílé.

Na zadní straně už najdete klasický ovladač, přepínač používání hledáčku a zobrazovače, několik tlačítek (Menu, mazání, korekce expozice a také zmíněný anti-shake) a pochopitelně 1,8 palcový barevný o 90 stupňů výklopný TFT LCD zobrazovač, který poskytoval jasný a ostrý obraz.

Technické specifikace

Specifikace Minolta DiMAGE A1
Počet efektivních pixelů5,0 milionů
Snímací prvek CCDProgresivní snímač CCD pracující v primárních barvách, 2/3 palce, celkem 5,24 milionu snímacích elementů
CitlivostAutomatická a ruční ekvivalentní ISO 100, 200, 400 a 800
Ohnisková vzdálenost7,2–50,8 mm (odpovídá 28–200 mm pro 35mm kinofilm)
SvětelnostF2,8 až F3,5
Ostřící rozsahod 50 cm, v Makro režimu od 13 cm
ZaostřováníVideo AF
Vyvážení bíléAutomatické, přednastavené (Denní světlo, Žárovky, Stín, Zatažená obloha, Blesk a Zářivky) s úpravou v sedmi úrovních, uživatelské (tři nastavení)
Měření expoziceVícesegmentové, váhové se zdůrazněním středu a bodové (středový nebo posuvný zaostřovací bod)
Závěrka1/16000 až 30 s, Bulb (max. 30 s)
Ovládání expoziceProgramově řízená automatická expozice, expozice s clonovou prioritou, expozice s časovou prioritou a manuální expozice
Kompenzace expozice±2 EV v krocích po 1/3 expozičního stupně (EV)
Režimy bleskuVyrovnávací blesk, redukce jevu „červených očí“, pozdní synchronizace záblesku, bezdrátový a dálkově ovládaný blesk
HledáčekEVF (elektronický hledáček), polohovatelný: 0–90 stupňů
Záznamové médiumPaměťové karty CompactFlash Typ I a Typ II, IBM Microdrive (170 MB, 340 MB, 512 MB, 1 GB)
Formáty souborůJPEG, TIFF, Motion JPEG (Mov), RAW, WAVE, kompatibilní s DCF 1.0, Kompatibilní s DPOF, Exif 2.2
Řízení tiskového výstupuPRINT Image Matching II, Exif Print
Velikosti snímků2560×1920, 2080×1560, 1600×1200, 640×480
Stupně kvalityRAW, TIFF, extra vysoká, vysoká, standardní
Formátováníano
LCD displejBarevný TFT displej, úhlopříčka 46 milimetrů, polohovatelný, celkový počet pixelů: 118 000 bodů
SamospoušťZpoždění cca deset vteřin a dvě vteřiny
Videosekvence320 × 240 v režimu standardní a noční videosekvence, 640 × 480 v režimu časová lupa
Digitální zoomaž dvounásobný
BaterieLithium-ionový akumulátor NP-400
RozhraníUSB s plnou rychlostí 12 Mb/s
Rozměry (ŠxVxH)117 × 85 × 113,5 milimetrů
Hmotnost560 g bez baterií a paměťové karty
Standardní příslušenstvíZávěsný řemínek, krytka objektivu (49 mm) LF-1249, krytka sáněk pro blesk SC-1000, AV kabel, paměťová karta CompactFlash Card (16 MB), kabel USB, DiMAGE Viewer, sluneční clona DLS-1, lithium-ionový akumulátor NP-400, nabíječ akumulátoru BC-400