Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

DiMAGE Xg: Tři megapixely v kapse

25.6.2004, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Konica Minolta má ve svém portfoliu digitálních fotopřístrojů několik velmi úspěšných modelových řad: té obchodně asi nejúspěšnější zetkové řadě (Z1 a Z2) velice sympaticky sekunduje řada miniaturních digitálních šperků, nesoucích označení X. Ta se vloni rozdvojila na lidovější (X20, X21) a funkčně "luxusnější" podřadu. Do té druhé právě patří kromě modelu Xt také novinka Xg, kterou vám dnes přiblížíme v této recenzi.
Kapitoly článku:
  1. DiMAGE Xg: Tři megapixely v kapse
  2. Ovládání a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
Ze všeho nejdříve si prozradíme, co nového tato nová placatá stříbrná tabatěrka vlastně přináší. Nejde o žádnou revoluci, snímač je dokonce úplně stejný jako u Xt-éčka, design se změnil jenom nepatrně (hlavně na zadní straně), což se u nástupce velmi povedeného modelu Xt, dalo očekávat. Jestli Xg-éčko vypadá lépe než starší Xt-éčko, to můžete posoudit sami na našich doprovodných fotografiích modelu. Co je ovšem z pohledu fotografa důležitější než nějaký ten nový výstupek či změna barevného odstínu, je to, že novinka ještě zrychlila: fotografovat můžete po zapnutí fotopřístroje již za sekundu - podle výrobce by to mělo být dokonce 0,8 sekundy, náš testovaný přístroj ovšem tohoto času nedosahoval, přesto patří v této "disciplíně" tato Konica Minolta k nejrychlejším modelům na světě. Potěšitelné je také to, že bylo Xg-éčko vybaveno relativně stále ještě mladou technologií CxProcess II (kterou najdete i ve vyspělejších elektronických zrcadlovkách A2 a Z2). Proto se fotopřístroj dostal na velmi solidní obrazovou úroveň, v kategorii malých kapesních miniatur určitě na špičku.Co se týká designu, tak vypadají skutečně modely Xt a Xg jako pravá dvojčata: připohledu ze předu rozeznáte Xg-éčko od Xt-éčka především díky novému označení výrobce (Konica Minolta), ovšem na zadní straně na zadní straně najdete o něco větší LCD zobrazovač a trochu jinak uspořádané ovládací prvky. Novinka, jejíž rozměry jsou opět 85,5 x 67 x 20 milimetrů (při hmotnosti 120 gramů bez akumulátoru), je vybavena 1,6 palcovým barevným displejem, takže vypadá opticky ještě větší, než je ve skutečnosti, protože zabírá velkou část zadní plochy. Přestože má rozlišení pouhých 85 tisíc pixelů, tak poskytoval překvapivě ostrý a nezrnitý obraz. Objektiv je opět "periskopický", jak je u modelů řady X už zvykem, takže při optickém zoomování zůstává objektiv skryt v těle fotopřístroje. Optický zoom je tedy trojnásobný při rozsahu ohniskových vzdáleností od 37 do 115 milimetrů. Světelnost má na malý kompakt výborné parametry - od F2,8 do F3,6. Digitální přiblížení je maximálně čtyřnásobné. Autofocus (pětibodový) ostří opět od patnácti centimetrů.

Zabudovaný snímač je tedy identický s tím, kterým bylo vybaveno předcházející Xt-éčko: opět se jedná o 1/2,7 palcový CCD čip obsahující přibližně 3,2 milionů efektivně využitelných obrazových bodů. Maximální velikost fotografie je tedy 2048 x 1536 bodů. Podle potřeby se dají využít i tři nižší rozlišení 1600 x 1200, 1280 x 960 a nakonec 640 x 480 bodů. Citlivost snímače se pohybuje od 50 do 400 ISO, jednotlivé hodnoty lze manuálně nastavit.


Novinka je opět automatickým kompaktem, takže ovlivníte expozici především její korekcí v rozsahu +- 2EV po třetinových krocích. Model Xg disponuje také sekvenčním režimem, ve kterém snímá rychlostí 1,5 fotografie za sekundu (maximálně devět snímků za sebou). Kromě toho, podobně jako Xt-čko, nabízí funkci, která exponuje mřížku devíti fotografií do jednoho snímku. Vestavěný blesk je má dosah 3,2 metru při širokoúhlém snímání.

S modelem si také můžete natočit ozvučený videozáznam, a to v maximálním rozlišení 320 x 240 bodů při nejvyšší rychlosti 30 snímků za sekundu (délka je omezena pouze kapacitou karty). Video je tedy na velmi slušné úrovni (na tuto kategorii), navíc model disponuje zajímavou funkcí, která umožňuje natáčet video i za zhoršených světelných podmínek. Rychlost závěrky je na malý kapesní model slušná: od 1/1000 sekundy až do čtyř sekund. V chodu je Xg-éčko udržováno lithium-ionovým akumulátorem. Novinka je už vybavena rychlejším rozhraním USB 2.0. Pokud si dokoupíte pouzdro MC-DG300, tak můžete s modelem fotografovat i v hloubce až třiceti metrů pod vodou.

Specifikace Minolta DiMAGE Xg
Počet efektivních pixelů3,2 miliony
Snímací prvek CCDProkládaný snímač CCD 1/2,7 palce, celkem 3,3 milionů snímacích elementů
Citlivost50, 100, 200 a 400 ISO
Ohnisková vzdálenost37 - 115 milimetrů
SvětelnostF2,8 až F3,6
Ostřící rozsahod 15 cm
ZaostřováníVideo AF, 5-bodový AF
Vyvážení bíléAutomatické, Přednastavené (Denní světlo, Žárovka, Zářivka, Zatažená obloha)
Měření expozice256 bodový maticový systém
Závěrka1/1000 - 4 sekundy
Ovládání expoziceprogramově řízená automatická expozice
Kompenzace expozice±2 expoziční stupně (EV) v krocích po 1/3 EV
Režimy bleskuAutomatický blesk, automatický blesk s redukcí jevu červených očí, vyrovnávací blesk a vypnutý blesk
HledáčekOptický
Záznamové médiumPaměťové karty SD (Secure Digital), karty MMC (MultiMediaCard)
Formáty souborůJPEG, Motion JPEG (MOV), WAVE, kompatibilní s DCF 1.0, kompatibilní s DPOF
Řízení tiskového výstupuPRINT Image Matching II
Velikosti snímků2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480
Stupně kvalityEconomy, Standard, Fine
FormátováníAno
LCD displejÚhlopříčka 1,6 palců, barevný displej TFT LCD s protiodrazovými vrstvami, rozlišení: 85 000 pixelů
Série snímkůCca 1,5 snímků za vteřinu
Samospoušť:Zpoždění cca 10 vteřin
VideosekvenceS monofonním zvukem rozlišení 320 x 240 bodů
ZvukHlasový záznamník: 180 min (max.), zvukový doprovod, 15 s (max.), zvukový komentář, 15 s (max.), záznam zvuku pouze monotónně.
Digitální zoomaž čtyřnásobný
E-mailová kopieVytváří komprimované snímky vhodné pro přenos
Baterielithium-iontový akumulátor NP 200
Externí zdrojStejnosměrné napětí 4,7 V, předepsaný síťový napáječ (prodává se samostatně)
Výdrž bateriíPočet zaznamenaných snímků - 220 na jedno nabití akumulátoru
RozhraníUSB ver. 2.0
Rozměry (ŠxVxH)85,5 x 67 x 20 milimetrů
Hmotnost120g (bez baterie a záznamového média)
Standardní příslušenstvíakumulátor, nabíječka, zápěstní řemínek, kabel USB, 16 MB SD karta, CD s prohlížečem DiMAGE Viewer