Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

DiMAGE Z5: stabilních pět milionů

30.3.2005, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Vývoj řady Z společnosti Konica Minolta dospěl v současnosti až k modelu DIMAGE Z5, který už patří do pětimegapixelové kategorie. Novinka má sice větší počet obrazových buněk než Z3-ka, ty jsou ovšem umístěny na stejně velkou plochu snímače. Jaký vliv to mělo na snímání při vyšších hodnotách citlivosti a jak vůbec se nám s modelem pracovalo, se dočtete v této recenzi.
Kapitoly článku:
Pokud jste někdy v životě drželi v ruce nějaké zetko od Minolty nebo jste ho případně dokonce vlastnili, tak zvládnete ovládání a práci s modelem prakticky ihned. Ovšem i pro ty ostatní uživatele nebude představovat fotografování s pětkou žádný problém. Většinu funkcí budete ovládat z Menu, protože na těle modelu najdete pouze několik tlačítek. Naštěstí je model vybaven tlačítkem, na které si můžete umístit vámi vybranou funkci z Menu. Toto tlačítko najdete na horní straně, defaultně se přes něj nastavují režimy blesku, ale můžete pomocí něho ovládat i například teplotu bílé nebo nastavení citlivosti. Hned vedle tohoto tlačítka je umístěno ovládání Makro režimu. Nepřehlédnete ani základní otočný kotouč, který funguje jako takový rozcestník mezi jednotlivými expozičními režimy, záznamem videa nebo přednastavenými scénami.



Díky většímu LCD displeji došlo k menším změnám na zadní straně modelu. Především uspořádání tlačítek pod displejem - osamostatnilo se tlačítko zapnutí/vypnutí modelu, hned vedle je přepínač mezi režimy snímání, prohlížení snímků a také si zde vyberete, jestli budete zaměřovat scénu přes hledáček nebo přes zobrazovač. Vedle displeje (vpravo) je trojice tlačítek určená pro zobrazení Menu, mazání snímků a poslední slouží k vyvolání informací na displeji nebo k aktivaci histogramu. V levém boku modelu (přesněji tubusu objektivu) najdete pod gumovou krytkou USB konektor a konektor síťového napájení. Paměťová karta se zasouvá do slotu, který je umístěn opět trochu neprakticky na spodní straně modelu (na které najdete i závit pro stativ). Zespodu se do pravé části ("neobjektivové") zasouvá i čtveřice tužkových baterií. V Menu nastavíte velikost a kompresi snímků, teplotu bílé, způsob měření expozice a snímání, citlivost, zapnete stabilizaci obrazu, vyberete režim ostření nebo například barevný filtr. Další funkce najdete také v Set upu (od nastavení zvuků po vkládání výběr jazyku, ale také například zapnutí digitálního zoomu).

Objektiv

Celoskleněný objektiv GT APO se skládá ze třinácti elementů (včetně dvou asférických) v deseti skupinách. Rozsah ohniskových vzdáleností je od 5,83 do 69,9 milimetrů (v přepočtu 35 až 420 mm) při světelnosti od F2,8 až F4,5. V Super Makro režimu se dají snímat objekty již od jednoho centimetru, jinak od šedesáti centimetrů.

Snímač

Novinka disponuje prokládaným snímačem CCD typu 1/2,5 obsahujícím pět milionů efektivně využitelných obrazových buněk. Snímky s modelem pořídíte tedy v těchto čtyřech rozlišeních: 2560 x 1920, 2048 x 1536, 1600 x 1200 a 640 x 480 bodů. Citlivost snímače lze manuálně nastavit a pohybuje se od 50 do 320 ISO (v automatickém režimu do 160 ISO).

Ostření

Model je vybaven pětibodovým automatickým zaostřováním Rapid AF, včetně prediktivního řízení zaostřování. Ostřit můžete s tímto modelem také manuálně. K dispozici je také systém nepřetržitého zaostřování.

Expozice a závěrka

Novinka má režimy s prioritou clony, času anebo je k dispozici i plně manuální nastavení expozice. Využít lze i korekce expozice v rozsahu +- 2,0 EV (po třetinových krocích) nebo některou z přednastavených scén (Portrét, Sport, Krajina, Západ slunce a Noční portrét). Měření expozice je buď vícesegmentové, váhové se zdůrazněním středu nebo nakonec bodové. Závěrka je elektronická na snímači CCD a mechanická v rozsahu od 1/1000 do 4 sekund (lze nastavit i manuálně).

Nastavení vyvážení bílé

Model nabízí tyto přednastavené hodnoty: Denní světlo, Žárovka, Zářivka, Zatažená obloha a Blesk. Teplota bílé lze vykalibrovat i manuálně.

Vestavěný blesk

Díky patici lze použít i externí programové blesky, zabudovaný blesk má potom pět režimů blesku: kromě automatického blesku také redukcí jevu "červených očí", synchronizací s dlouhými expozičními časy, vyrovnávací blesk a vypnutý blesk. Dosah blesku je při širokoúhlém snímání maximálně 3,6 metrů. Nastavit lze i intenzita záblesku po třetinách v rozsahu +- 2 EV.

Formát a kvalita snímků

Snímky se ukládají ve formátu JPEG na paměťové karty typu Secure Digital nebo MultiMediaCard. V balení najdete 16 MB SD kartu.

Zdroj energie

DiMAGE Z5 nás mile překvapila, co se týká spotřeby energie: čtveřice baterií AA (NiMH 2050 mAh) udržela model v chodu 55 minut i při zapnuté stabilizaci. Pokud jsem zapnuli aktivování stabilizace pouze při expozici a vypnuli LCD displej, tak jsme tento čas prodloužili na téměř 70 minut.

Videosekvence

Se Z5-kou můžete natočit ozvučený videozáznam v rozlišeních 640 x 480 nebo 320 x 240 bodů, při rychlosti natáčení třicet nebo patnáct snímků za sekundu. Videozáznam se ukládá ve formátu Motion JPEG. Délka záznamu je omezena pouze kapacitou paměťové karty. Při natáčení můžete opticky zoomovat.

Rozhraní fotopřístroje

Model Z5 je opět vybaven pouze pomalejším rozhraním USB 1.1. Ve standardním balení najdete 4x AA alkalické baterie, řemínek, krytku objektivu, krytku sáněk blesku, AV a USB kabel, SD kartu 16MB a DiMAGE Software CD ROM.