Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Dvojice "kapesních" fototiskáren

26.4.2006, Marek Kuřina, recenze
V titulku trochu v nadsázce zmíněné slovo kapesní téměř doslova platí pro první dnes představovanou fototiskárnu Fujifilm MP 70. Ovšem ani druhá Kodak EasyShare Photo Printer 500 nepatří k žádným obrům a na stole zabere jen trochu místa. MP 70 umožní pořídit zajímavé momentky především z fotomobilů, Printer 500 již poskytuje kvalitní fotografie o velikosti 10 x 15 cm. Společné naopak mají to, že data do nich můžete posílat pohodlně vzduchem...
Kapitoly článku:
  1. Dvojice "kapesních" fototiskáren
  2. Ovládání
  3. Tisk
  4. Závěr
Novinku od Fujifilmu využíjí především "fotomobilisté". Sice celá řada fotomobilů již nabízí minimálně dvoumegapixelové rozlišení CCD snímače, které vám umožní vytisknout snímky ve velikosti 10 x 15 centimetrů v potřebné kvalitě, přesto je MP 70 zajímavým řešením, jak prezentovat své snímky z mobilu. Data z mobilu totiž snadno přenesete do této malé plastové krabičky přes IrDA port, pak musíte přibližně 20 sekund počkat, než toto malé zařízení přechroupe obdržená data a začne se ihned tisknout fotografie malého formátu velikosti platební karty, která se vám například pohodlně vejde do vaší peněženky. Tisk probíhá v rozlišení 256 dpi a musíte po výtisku téměř minutu počkat než se vám fotografie zobrazí v celé své kráse, což pamětníci budou znát z fungování Polaroidu.



Při odesílání, které trvá u dvoumegapixelového snímku zhruba pět sekund, si musíte dávat pozor, abyste se nevzdálili na více jak dvacet centimetrů od tiskárny, protože jinak se přeruší spojení a můžete posílat snímky znova. Na závěr upozornění: tiskárnička zvládne zpracovat maximálně pouze třímegapixelové snímky (do 900 kB) a jenom uložené ve formátu JPEG.

Další fototiskárnou, kterou jsme mohli otestovat, byla EasyShare Photo Printer 500 společnosti Kodak. Ta nás zaujala především tím, že nabízí celou řadu možností, jak do ní můžete naexportovat data. Ty můžete totiž natáhnout z paměťových karet díky zabudovaným slotům (použít lze tedy karty SD/MMC, CF, xD a Memory Stick, protože připojíte snadno i univerzální čtečku Kodak 8-in-1), USB flash disku, k dispozici je i systém PictBridge a dokonce Photo Printer 500 podporuje Bluetooth (snadná aktivace jedním tlačítkem) a Wi-Fi technologii. Pro poslední možnost přenosu si ovšem musíte dokoupit Wi-Fi kartu Kodak.



Vybrané fotografie pak můžete vytisknout na formát o velikosti 10 x 15 centimetrů. Pro vaši představu Printer Dock obsahující čtyřicet listů s barevným cartridgem stojí necelých sedm stovek. Zmíněná catridge se zasouvá do pravého boku tiskárny. Samotný Printer Dock pohodlně vložíte zepředu po odklopení přední krytky. Jinak napájení modelu probíhá přes síťový adaptér.

Zajímala nás pochopitelně i svižnost provozu, protože ani na sebekrásnější fotku nevydrží běžný uživatel, jinak účastník naší uhnané doby, čekat příliš dlouho. Tak tedy, deset sekund trvá příprava na tisk a poté přibližně za 40 sekund se snímek vytiskne systémem postupného nanášení jednotlivých barev (další snímek vytisknete přibližně za půl minuty, pokud tisknete celý soubor najednou). Přitom fotografie postupně zajíždí a vyjíždí z obou stran tiskárny, takže dokud fotka neodskočí sama od modelu (a nezmizí z displeje nápis „Do not remove card“), tak za fotku netahejte, mohli byste tak získat výtisk, na kterém bude chybět například světle modrá vrstva. Takže vás nemusí ani vystrašit, když po prvním průchodu tonerem vyjede pouze zažloutlý snímek… ještě není v tu chvíli všem dnům konec. Pětistovku si můžete sebou vzít i na cesty, protože hmotnost (950 gramů) a malé rozměry (13,4 x 18,8 x 8,3 centimetrů) přímo k mobilitě vybízejí.


Rychlost tisku

TiskárnaČas
Fujifilm MP 7040 s
EasyShare Photo Printer 500 50 s