reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak  |   Svět mobilně

FinePix F480: levný kompakt se širokoúhlým objektivem

, , recenze: specifikace produktu
Pro nenáročné fotografování má být určen levný kompakt Fujifilm FinePix F480. Nabízí ve své třídě také něco navíc kromě širokoúhlého objektivu začínajícím na 28 mm? Pojďme se na fotoaparát detailně podívat.
Kapitoly článku:
Už pohled do ceníku napoví, že nemůžeme čekat zázraky, jde o jeden z těch nejlevnějších kompaktů s 8-megapixelovým CCD snímačem. Rychlý pohled na specifikace napoví, že máme k dispozici 4× násobný optický zoom, ale téměř žádná manuální nastavení. Konkurence je bohatá, pojďme se tedy podívat na zbraně, se kterými se malý kompakt vydává do boje o zákazníky.


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Svým designem FinePix F480 jasně říká, že jde o malý a poměrně lehký digitální fotoaparát s efektivním rozlišením 8,2 megapixelu. Fujifilm jej nabízí ve stříbrné a černé variantě, nám do redakce došla černá verze. Vypadá vcelku bytelně, zpracování je dobré a budí dojem kvality. Zepředu je jasně vidět zasunutý objektiv nabízející čtyřnásobný optický zoom v rozsahu ohniskových vzdáleností 4,6 - 18,4 mm. Po přepočtu na kinofilmové políčko to znamená hodnoty 28 - 112 mm. Oproti mnoha kompaktům je tak zaměřen do širokoúhla, tedy místo klasických 63° pohledu u 36mm objektivu nabízí na nejširším ohnisku úhel zhruba 75°. Je to velmi patrné zejména v interiérové fotografii, kdy lze na fotografii pojmout mnohem více objektů aniž by fotograf musel ustupovat zpátky. Každý známe ten nepříjemný pocit, kdy to už více dozadu nejde. S FinePix F480 budou tyto momenty méně časté.Světelnost objektivu je velmi dobrá na nejširším ohnisku, kde se může pochlubit hodnotou F2,7. Méně však potěší F5,4 na nejdelším ohnisku. Objektiv je chráněn dvojicí lamel, není tedy nutné používat krytku, která se občas zapomene sundat a zbytečně zdržuje. Vepředu je patrný integrovaný blesk, který je jako obvykle poměrně blízko osy objektivu, což není příliš ideální. Ovšem při těchto malých rozměrech fotoaparátu jej není možno jinam umístit. Kromě nápisu o rozsahu zoomu a počtu megapixelů si na přední straně můžeme všimnout už jen světla indikující průběh samospouště.
Horní strana není vzhledem k omezeným funkcím příliš bohatá. Najdeme zde tlačítko pro spuštění fotoaparátu. Je poměrně malé a na první pohled špatně přístupné, nad povrch vystupuje jen neznatelně. To má výhodu v tom, že jej jen těžko omylem aktivujete. Nejprve se mi zdálo, že půjde spustit pouze nehtem (a s ostříhanými nehty může vyvstat docela problém), ale tlačítko je uděláno tak, že jej lze velmi pohodlně zmáčknout i bříškem prstu. Hned vedle je dvoupolohová spoušť s prstencem pro ovládání zoomu. Zde mám trochu výhrady, protože je kovové a i přes ostřejší výstupek po něm prst klouže a přibližování je trochu nepohodlné. Oddálení (zmenšení ohniskové vzdálenosti) již nečiní výraznější problémy, je o něco jistější. Nalevo vedle označení modelu se nachází malý mikrofon.
Levá strana neobsahuje nic, pravá pak USB port, který je chráněn malou plastovou krytkou. Ta je z velmi měkkého a ohebného plastu, uchycení nepůsobí příliš trvanlivým dojmem. Je zde i kryt, po jehož odklopení najdete slot pro xD, SD a SDHC karty a místo pro uložení akumulátoru. Ten je jištěn malinkou žlutou pojistkou, která opravdu nepůsobí ani nejmenším pocitem robustnosti a člověk jen čeká, kdy ji síla pružiny vylomí. Navíc by bylo žádoucí, kdyby se automaticky zajistila při vložení baterie. Takto se musí jednou rukou tisknout baterie proti síle pružiny a pojistka druhou rukou otočit, aby ji správně zajistila. Vespod je pouze stativový šroub.
Konečně se dostáváme k zadní části přístroje. Té dominuje velký 2,7" LCD displej s rozlišením 230 000 pixelů. Jeho čitelnost je velmi dobrá, odezva okamžitá a i pozorovací úhly neurazí. K tomu, co vše na něm lze zobrazit, se vrátíme později. Počet ovladačů je pro danou kategorii typický. K dispozici je kolečko nabízející nejrůznější možnosti fotografování. Jeho nevýhodou je opravdu tvrdý chod, který sice zabraňuje nechtěnému pootočení, ale dělá také docela velké problémy, když fotograf kolečkem otočit chce. Jde to opravdu dost ztuha. Trochu mě překvapil výběr funkcí, který zde lze nalézt, neboť jsou trochu nesourodých skupin (obvykle zde očekávám video, manuální, automatický, makro režim, ale ne přímo specifické režimy jako portrét a podobně). Symbolem fotoaparátu je signalizován plně automatický režim, následuje dětská hlavička, jenž nedovoluje použít blesk a má být určena k focení dětí s přirozeným světlem. Pak je zde stabilizace, oko (pod názvem "ne červené oči", tedy s předbleskem), digitální zoom (natvrdo nastaví 3× digitální zoom a optickým si lze dopomoci), portrét. Pod označením "SP" se skrývají scénické režimy a konečně poslední ikonka kamery značí natáčení videa. Od kolečka směrem nahoru a doleva je zdrsněný povrch s výstupky pro palec a lepší uchycení přístroje.
Ovládání menu je realizováno kruhovým čtyřsměrným ovladačem, který má uprostřed tlačítko Menu/OK pro potvrzování a spuštění menu. Nejprve mě tento ovladač příliš nenadchnul, tvarem připomíná mísu, ale nakonec jsem shledal jeho ovládání velmi příjemným, až na pohyb vlevo. Trochu delší nehet na palci díky vystupujícímu LCD displeji přináší horší dostupnost. Kromě posunu v menu se tímto ovladačem zajišťuje aktivace makro režimu směrem doleva (makro bych čekal právě na kruhovém ovladači), směrem nahoru se mažou snímky, doprava se nastavuje blesk a směrem dolů samospoušť. Nahoře je také malé světlo indikující stav fotoaparátu. Dole pak nalezneme dvě malá tlačítka, vlevo Disp/Back, které slouží pro návrat v menu a změny zobrazení LCD displeje, vpravo pak ikonku přehrávání, jenž spouští prohlížení fotografií. Rovněž se i tímto tlačítkem dá spustit fotoaparát. Musíme jej jen podržet přibližně jednu vteřinu a nastartuje do módu přehrávání.Poněvadž se jedná o malý kompakt, nenalezneme na pravé straně žádný grip a držení fotoaparátu jednou rukou tak je trochu méně nejisté, ale dá se to vcelku jednoduše zvládnout. Já si přístroj pro jistotu dovybavil poutkem na ruku. K otočení kolečka režimů však už musíme přidržet fotoaparát druhou rukou, jinak hrozí vysoké riziko vysmeknutí z ruky.Technické specifikace Fujifilm FinePix F480
SNÍMACÍ PRVEK
Efektivní počet pixelů8,2 Mpx
Velikost snímače1/2,5" CCD
Rozlišení fotografií3264 x 2448, 3264 x 2176, 2304 x 1728, 1600 x 1200, 640 x 480
Rozlišení videa320 x 240 / 30 FPS (nelze zoomovat v průběhu natáčení), mono zvuk
Poměr stran4:3, 3:2
Typ barevného filtruRGB
Formát záznamuJPEG (Exif 2.2), AVI
OPTIKA FOTOAPARÁTU
ZnačkaFUJINON
Optický zoom4x
Rozsah ohnisek (reálný)4,6 - 18,4 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)28 - 112 mm
Světelnost objektivuF2,7 - F5,4
Rozsah clonyF2,7 - F5,4 (wide), F5,4 - F11 (tele)
StabilizátorNe
Možnost použití předsádekNe
Digitální zoomaž 5,1x
ZAOSTŘOVÁNÍ
ZaostřováníAuto Focus (center)
Ostřící vzdálenostnormální: od 40 cm do nekonečně
makro (wide): od 5 cm do 80 cm
makro (tele): od 30 cm do 80 cm
Pomocné zaostřovací světlone
ELEKTRONICKÁ ČÁST
Měření expoziceTTL - 64-zónové
Citlivost ISOAUTO, 100, 200, 400, 800
Rychlost závěrky4 - 1/1500 s (v závislosti na režimu, v automatických 1/4 - 1/1500 s)
Expoziční režimyAuto
Vyvážení bílé barvyAuto, slunce, stín, "denní" zářivka, zářivka "teplá bílá", zářivka "studená bílá", žárovka
Scénické režimyAuto, Dítě, Stabilizace obrazu, Redukce červených očí, Portrét, Krajina, Noční scéna, Sport, Přirozené světlo, Pláž, Ohňostroj, Západ slunce, Květina, Party, Muzeum, Text
Samospoušť2 s, 10 s
Sériové snímáníTop-3
Vestavěný blesk - režimyAuto, Ne červené oči, Nucený blesk, Potlačený blesk, Pomalé synchro, Pomalé synchro + ne červené oči
Vestavěný blesk - dosah0,5 - 4 m (wide), 0,5 - 2,2 m (tele), 0,5 - 0,8 m (makro)
OSTATNÍ
HledáčekNe
LCD displej2,7 palce LCD, rozlišení 230 000 pixelů, 100% pokrytí
Digitální výstupUSB 2.0, AV výstup (NTSC/PAL)
Paměťové kartyxD, SDHC, SD
Interní paměť12 MB
NapájeníLi-Ion akumulátor NP-40N (3,6 V 760 mAh)
Hmotnost140 g
Rozměry95,6 x 55,4 x 23 mm
Barevné variantystříbrná, černá
Standardní příslušenstvínabíječka, Li-Ion akumulátor, AV kabel, USB kabel, šňůrka na ruku, návod, CD se software (FinePix Viewer)
reklama
reklama
reklama