FinePix S5600 Zoom: Menší bratr S9500ky

FinePix S5600 Zoom: Menší bratr S9500ky
, , recenze: specifikace produktu
Společnost Fujifilm definuje digitální fotoaparát Fujifilm FinePix S5600 Zoom jako poloprofesionální EVF zrcadlovku vybavenou Super CCD HR čipem 5té generace s efektivním rozlišením 5,1 Mpix a vysokou citlivostí až 1600 ISO při plném rozlišení. Nedá se jednoznačně říci, že by šlo o nejvybavenější ultrazoom na trhu, má ovšem některé parametry a dovednosti, které zase chybí jeho konkurentům...
K oblíbeným
reklama
Digitální fotoaparát FujiFilm FinePix S5600 Zoom jsme měli na redakční testy v novinářské verzi, proto je bezpředmětné začínat recenzi pohledem do krabice, protože by z toho firma Fuji nevyšla příliš slavně. V té plné, uživatelské, ovšem v balení bude kromě fotoaparátu ještě poutko, 16 MB xD-Picture Card karta, A/V out kabel, USB kabel a 4 x AA alkalické články, bohužel nenabíjecí, což popravdě nechápu, protože 1300 NiMH AA akumulátor stojí řádově desetikoruny, tedy prakticky totéž co velmi kvalitní alkalický článek.

Ačkoliv vizáž aparátu na první pohled příliš nezaujme, není to nijak na škodu věci, protože UZ Fujifilm FinePix S5600 je model určený zkušenému uživateli, který nedá na nějaké laciné pozlátko s nablýskanou kastlí a hledí především na funkce a vlastnosti. Vzhledovou část tedy můžeme uzavřít prostým konstatováním, že se přístroj vážící dle výbavy 370 - 470 g nosí docela slušně, na kapsu u kalhot to ale s ohledem na 10x optiku už bohužel není...

Pro průměrně velkou ruku je pistolový grip na 4 prsty už trochu těsný, nošení na 3 prsty + malíček jako podložka je ale velmi pohodlné a rychle si na něj zvyknete. Přední i zadní část kastle je v místech držení pravé ruky pokryta pogumovanou plochou.

Na gripu se nachází většina ovládacích prvků, jednak tu máme kruhový volič pracovních režimů, dále 2 tlačítka (korekce expozice + speciální snímací módy - série, expoziční bracketing). Také si povšimněte, že páčka kolem spouště neslouží k zoomování, ale přepínání pracovních režimů (Off/Play/Photo). Kulatá věc napravo je velmi silná přisvěcovací lampa autofokusu sloužící též jako indikátor pro samospoušť.

Jak jste již jistě vydedukovali ze šňůrky táhnoucí se ke krytce objektivu, jedná se o krytku plně manuální, která má oproti mechanické minimálně jednu výhodu - její odstranění/nasazení nezatěžuje akumulátor.

Horní strana odhalí ještě výklopný blesk a tajemné tlačítko s otočnou objímkou nalevo od blesku přepínající mezi režimy fokusu - umí S-AF (tradiční zaostření), C-AF (kontinuální ostření) a MF (manuální ostření). Vybraný režim lze zamknout pootočením páčky doprava a zabránit tak náhodnému stisku v průběhu práce. Samotný blesk lze vyklopit manuálně, případně se vyklopí sám v případě neudržitelného času či dle nastavení.

Pravá strana skrývá jednak porty USB mini, DC in a A/V out za tmavě gumovou krytkou, dále slot na paměťové médium typu xD-Picture Card, které je jištěno i uvolňováno tradičním zacvaknutím, mřížka nalevo od slotu je reproduktor a úplně vlevo nahoře je ještě patrný stříbrný mikrofon.V zadní části nalezneme zleva indikační LEDku, EVF hledáček s kolečkem pro dioptrickou korekci, vpravo 2 tlačítka pro (od)zoom (také se s nimi + EV knoflíkem manuálně ostří), pod dvojicí je EVF/LCD přesně podle očekávání přepínající zobrazení mezi elektronickým hledáčkem a displejem. Dokonce i pokud aparát vypneme, zapamatuje si, který z displejů jsme používali a ten při příštím sputění také aktivuje. Ikonka sluníčka přepíná mezi tmavším a světlejším podsvícním displeje. Funguje jak pro displej, tak i EVF. Nemůže chybět ani oblíbený křížový ovladač (vybavený stisknutelným potvrzovacím OK středem), jenž stiskem doleva aktivuje makro, vpravo mění režimy blesku, nahoru maže snímek - to samozřejmě pouze v prohlížecím módu. Tlačítko DISP/BACK cykluje mezi displejem s informacemi o expozici, LCD úplně prázdným (je vidět pouze ruka symbolizující rozmazání) a displejem s informacemi + mřížkou dělící obraz na 3 x 3 čtverce díky níž je možno lépe pracovat s kompozicí. Poslední stisk aktivuje snímání s historií - vidíte náhled na snímek nynější + až 3 fotografie poslední, naříklad při focení objektu z více stran tak stále máte přehled jaké směry jste už odfotili. Poslední tlačítko "F", tak typické pro Fujifilm, vstupuje do menu nejčastěji nastavovaných voleb - změna rozlišení (5M F, 5M, 3:2, 3M, 2M a 03M), ISO (64, 100, 200, 400, 800 a 1600) a podání barev (Chrome, Black & White). Při prohlížení slouží Fko k tisku.

Na spodní straně je dobře patrný plastový závit na stativ a šachta na 4 x AA články v rukojeti gripu jištěná zasunutelnými dvířky.
reklama
Nejnovější články
CIPA 10/20: trh se vrací do normálu, covidové propady skončily CIPA 10/20: trh se vrací do normálu, covidové propady skončily
Začal nový měsíc a s tím přichází statistiky prodejů za minulé měsíce, konkrétně za říjen. Čísla od CIPA ukazují, že koronavirová pandemie už nemá na prodeje fotoaparátů výraznější vliv. Prodeje fotografické techniky rostou.
3.12.2020, aktualita, Milan Šurkala
Czech Press Photo 2020 vyhrál Roman Vondrouš snímkem z pandemie Czech Press Photo 2020 vyhrál Roman Vondrouš snímkem z pandemie
Každoroční fotografická soutěž Czech Press Photo má opět svého vítěze. Letos se jím stal Roman Vondrouš z ČTK se snímkem vztahujícím se k největšímu tématu dnešní doby, koronavirové pandemii.
3.12.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Tamron uvádí objektiv 17-70mm F2.8 RXD pro APS-C CSC Tamron uvádí objektiv 17-70mm F2.8 RXD pro APS-C CSC
Společnost Tamron dnes představila nový APS-C objektiv 17-70mm F/2.8 Di III-A VC RXD (Model B070). Ten je určený pro CSC fotoaparáty značky Sony a nabídne příjemný ohniskový rozsah s velmi dobrou světelností F2,8.
3.12.2020, aktualita, Milan Šurkala
Světelný objektiv Sigma 65mm F2 DG DN Contemporary Světelný objektiv Sigma 65mm F2 DG DN Contemporary
Poslední dnešní novinkou společnosti Sigma je objektiv 65mm F2 DG DN | Contemporary. Má velmi dobrou světelnost F2, krokový zaostřovací motorek a využití najde na APS-C i full frame CSC fotoaparátech.
2.12.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nový objektiv Sigma 35mm F2 DG DN Contemporary Nový objektiv Sigma 35mm F2 DG DN Contemporary
Další novinkou z dílen společnosti Sigma je objektiv Sigma 35mm F2 DG DN | Contemporary. Ten je poměrně kompaktním objektivem se světelností F2 pro fotoaparáty Sony a přístroje s bajonetem L-Mount.
2.12.2020, aktualita, Milan Šurkala