Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fujifilm X-T20: zatraceně dobře fotící APS-C

6.11.2017, Milan Šurkala, recenze
V této recenzi se podíváme na zoubek APS-C CSC fotoaparátu Fujifilm X-T20. Má X-Trans CMOS III snímač s 24 megapixely, podporu 4K videa i výklopný dotykový displej a retro design. Vypadá to, že je nač se těšit.
Fujifilm představil počátkem letošního roku nové CSC X-T20 a my jej dnes důkladně otestujeme. Už papírově vypadá dost slibně. Má totiž poslední generaci 24MPx APS-C X-Trans CMOS III senzoru s hybridním zaostřováním a podporuje i natáčení 4K videa. K dispozici je zde výklopný dotykový displej, sekvenční snímání s rychlostí až 14 fps, OLED hledáček i Wi-Fi připojení. Velmi moderní technologie jsou přitom zabaleny do retro designu, který může rovněž oslovit nemálo zákazníků. Takže, jaká X-T20 vlastně bude?
 
 

Recenze Fujifilm X-T20



Videorecenze fotoaparátu Fujifilm X-T20 s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.

 

Testovaný objektiv

 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků

 
Vybalme tedy fotoaparát z krabice. Musím říci, že mě příjemně překvapily rozměry přístroje. Čekal jsem o něco větší tělo a především větší objektiv. Výsledek je relativně kompaktní, i když ne vyloženě lehký. Tělo je bytelné a zpracování je vynikající, hotový tank. Horší je to s vnitřnostmi a softwarem, který působí 'křehce". Jde o různé problikávání menu nabídek displeje, cvakání clony a různé zvuky, které nebudí velký dojem důvěry a člověk má pocit, zda se náhodou vevnitř něco nerozbilo. 
 
Fujifilm X-T20
 
Pokud jde o ergonomii držení, nebudu moc hýřit nadšením. Dobrý je výstupek na zadní straně, bohužel přední grip je až příliš malý. Nosit dlouhodobě fotoaparát v ruce, to není dobrý nápad a bude vás bolet ruka. Také zadní čtyřsměrný volič je příliš blízko rohu fotoaparátu a budete si jej mačkat dlaní. Pokud jde o ovládání clonovým kroužkem a kroužkem expozičních časů, zde budou staromilci jistě skákat radostí. Osobně toto řešení moc nemusím, ale to subjektivní. Je zde rychlé zapínání automatiky, o němž budeme mluvit později.
 
Pod bajonetem je tlačítko pro odjištění objektivu, podobně jako u Sony je z pohledu fotografa na pravé straně. Naopak na té levé je přepínač zaostřovacích režimů AF-S, AF-C a manuálního ostření MF. Malý grip jsme již popisovali, směrem nahoru je tu ještě dioda samospouště (nebo přisvícení autofokusu) a otočný volič. Ten by měl sloužit např. k nastavení clony (u objektivů bez clonového kroužku), v menu nabídkách prochází velkými záložkami a v režimu prohlížení pak mění zobrazovaný snímek.
 
Fujifilm X-T20 X-Trans CMOS
 
Objektiv Fujinon XC 16-50mm jsme již v minulosti testovali, proto jsme si X-T20 zapůjčili s dražším a mnohem světelnějším setovým objektivem Fujinon XF 18-55mm F2.8-4.0 R LM OIS. I přes svou lepší světelnost (o 1 EV proti běžnému standardu) má relativně kompaktní rozměry, je akorát trochu těžší. Má clonový kroužek, takže clonu ovládáte přímo na objektivu, případně je zde přepínač na clonovou automatiku.
 
Zoomovací kroužek má naprosto hladký chod vhodný i pro extrémně pomalé ostření u videa. A nakonec je tu ještě třetí kroužek pro manuální ostření. To má trochu dlouhé kroky. Kroužek jde hladce, ale zaostření se mění lehce skokově. X-T20 navíc nedrží vždy zaostřenou vzdálenost, u dalšího snímku už je zaostřeno jinak, přestože se kroužku ani nedotknete. S objektivem lze používat 58mm filtry a je vybaven také optickou stabilizací obrazu.
 
Fujifilm X-T20 objektiv
 
Zde vidíte všechny tři kroužky 18-55mm objektivu. Nejblíže tělu je ten clonový, pak je zoomovací a vepředu je zaostřovací. Na levé straně je kolečko, na kterém si můžete vybírat např. sekvenční snímání, umělecké efekty, režim panoramat, bracketing nebo videosekvence. I když speciální manuální režim videa je na podobném kolečku docela běžný, v dnešní době je zarážející, že zde nenajdete žádné tlačítko pro rychlé přímé natáčení. Má to tu nevýhodu, že v případě střídání režimů (fotografií a videa) se může dost často stát to, že po natočení videa zapomenete kolečko v tomto režimu a pak při focení se vám místo pořízení fotky natočí video.
 
Fujifilm X-T20 horní strana
 
Následují sáňky na blesk a ač se to nezdá, je zde i interní vyskakovací blesk. Ten se zapíná malou páčkou u levého kolečka, které jsem popisoval výše.
 
Fujifilm X-T20 blesk
 
Napravo je kolečko expozičních časů. Jak sami vidíte, jsou zde 1EV kroky, což ale nevadí. Zadním voličem totiž můžete tento čas po třetinách EV upravovat (např. při volbě 1/60 sekundy lze zvolit 1/40 až 1/100 sekundy). Vedle tohoto kolečka je přepínač automatického režimu, který je opravdu dost solidní (lepší než režim P). Kolečko korekce expozice lze nastavit na režim C, kdy korekci můžete ovládat rychleji předním rollerem. Nakonec je tu bezproblémová spoušť, kolem které je páčka pro zapnutí přístroje.
 
Fujifilm X-T20 ovládací prvky
 
Vzadu je elektronický OLED hledáček s 0,39" úhlopříčkou a vysokým rozlišením 2,36 milionu bodů (1024×768 RGB pixelů). Má dost slušný obraz i za slabšího světla včetně zvětšení při manuálním ostření. Zvětšení hledáčku je 0,62× po přepočtu, je tedy dost velký, ale nikoli obrovský. Dnešní standard je u CSC už trochu dále, stále to ale překonává drtivou většinu APS-C zrcadlovek. Displej s 3,0" úhlopříčkou je výklopný, směrem nahoru asi o nějakých 110°, dolů pak přibližně o 45°. Pacičku na odklopení bych sice čekal na horní straně displeje, ale i na levé hraně je to bez problémů. Displej je také dotykový, odezvy jsou ale někdy poněkud slabší (ne každý dotyk je plně zaregistrován) a kromě polohování AF bodu (případně okamžitého vyfocení) už téměř nemá dalšího využití, což je škoda.
 
Fujifilm X-T20 displej
 
Nalevo od hledáčku jsou tlačítka pro mazání snímků a vstup do režimu poohlížení, napravo je pak přepínání EVF a LCD (nechal bych to nicméně na dobře fungující automatiku), pak jsou zde tradiční tlačítka AEL a AFL na uzamykání expozice a ostření (lze nastavit, zda budou pracovat trvale nebo jen při držení) a mezi nimi je otočný roller, který lze také zmáčknout. Tomu lze tak přiřadit nějakou funkčnost (např. ISO citlivost, samospoušť a mnoho dalších). V režimu prohlížení zvětšuje snímek, upravuje již také zmíněný expoziční čas.
 
Tlačítko Q spouští quick menu. V tom se dá pohybovat pomocí šipek a volby se pak nastavují zadním rollerem, o kterém byla řeč před pár řádky. Zde by se docela šikla podpora dotykového displeje, budete se ale muset spokojit s tlačítky. Všechna čtyři tlačítka čtyřsměrného ovladače jsou programovatelná. Výhradu mám ale k tomu pravému, které je, jak už jsem říkal dříve, moc blízko kraji a dlaní jej snadno nechtíc zmáčknete. Hlavní menu se pak spustí prostředním tlačítkem. Úplně nakonec je zde tlačítko pro úpravu zobrazení displeje, resp. tlačítko "zpět".
 
Fujifilm X-T20 zadní strana
 
Pod krytkou na levé straně najdete 2,5mm jack pro připojení dálkového ovládání nebo externího mikrofonu, což potěší každého, kdo natáčí profesionálnější video. Dále tu máte micro HDMI (typ D) a micro USB. Ten podporuje i nabíjení baterie přes USB kabel. Dle výrobce to má zabrat 5 hodin. Pokud použijete klasickou nabíječku, která je součástí balení, měli byste se dostat na polovinu (2,5 hodiny).
 
Fujifilm X-T20 porty
 
Docela překvapením je zde to, že závit pro stativ není v ose objektivu
 
Fujifilm X-T20 spodní strana
 
Počítat také musíte s tím, že SD karta se vkládá vedle baterie. Pokud tedy máte fotoaparát na stativu, kartu nevyměníte. Li-Ion akumulátor NP-W126S má napětí 7,2 V a kapacitu 1200 mAh.
 
Fujifilm X-T20 baterie
 
Dostali jsme testovací balení, které plně neodpovídá tomu, které najdete v obchodech. V našem případě to byl fotoaparát, objektiv, krytka objektivu, baterie, popruh a nabíječka s kabelem. Chyběla tak krytka těla nebo manuál.
 
Fujifilm X-T20 příslušenství
 
Fujifilm X-T20 je tedy hodně zajímavým přístrojem. Jeho ovládání je poněkud méně obvyklé s kroužky pro clonu i čas, což už záleží, zda vám to bude či nebude vyhovovat. Další testy si probereme v následujících kapitolách.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.