Fujifilm X100: splněný sen

Fujifilm X100: splněný sen
, , recenze: specifikace produktu
Fujifilm X100 vyvolal při svém uvedení hotovou mánii. Výrobce nestíhá uspokojovat enormní poptávku a my se dnes podíváme, zda je X100 skutečně tak famózní fotoaparát jak v papírových specifikacích. Trefil se Fujifilm skutečně do černého?
K oblíbeným
reklama

Sférické zkreslení


Co se týče zkreslení, nemá fotoaparát problém. Linie jsou rovné, takto nějak by to mělo vypadat.

Vinětace


Na plně otevřené cloně dosahuje vinětace výraznějších 1,2 EV, od F2,8 se ale pohybuje jen těsně nad 0,5 EV, což je na hranici pozorovatelnosti.

Kresba (nejen) v rozích


V této části se podíváme na kresbu objektivu v rozích. Nejprve začneme snímáním na krátkou vzdálenost zhruba 20 centimetrů.


clona F2clona F2,8

clona F4clona F5,6

clona F8clona F11

clona F16

Při snímání na velmi krátkou vzdálenost (zhruba do těch 30 cm) objektiv na nejnižších clonách nekreslí moc hezky. Kresba je buď ostrá, ale velmi nekontrastní, nebo barevně správně, ale rozmazaná. Od clony F4 jsou ale výsledky dobré. Čím dál jste, tím nižší clonu lze použít. Ostatně to uvidíme na snímcích na větší vzdálenost. Výsledky budu prezentovat ve větších výřezech, díky jedinému ohnisku je v recenzi na tyto snímky dost místa.


clona F2clona F2,8clona F4clona F5,6clona F8clona F11clona F16


Jak sami vidíte, už i při plně otevřené cloně F2 je kresba uprostřed i v rozích velmi dobrá, v rozmezí od F4 do F11 je vynikající. Ani při F16 se difrakce příliš neprojevuje, čemuž "pomáhá" i nízká pixelová hustota.


Chromatická aberace


A nyní se budeme věnovat chromatické aberaci.


clona F2clona F4clona F16


Neuvěřitelné. I při plně otevřené cloně F2 se zde nevyskytuje chromatická aberace (resp. je velmi slabá). Skvělá práce.


Nejnovější články
Leica CL dostává další limitovanou edici Urban Jungle Leica CL dostává další limitovanou edici Urban Jungle
Leica představuje další ze svých nesčetných limitovaných edicí svých fotoaparátů. Tentokrát přišel na řadu model CL a limitovaná edice nese název Urban Jungle. Za návrh designu může tentokrát fotograf Jean Pigozzi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Adobe opět navyšuje příjmy, Creative Cloud válí Adobe opět navyšuje příjmy, Creative Cloud válí
Model předplatného je mezi zákazníky velmi úspěšný a u Adobe to platí také. Společnosti se opět významně podařilo navýšit příjmy a jen u služeb nabízených přes předplatná to byl nárůst o velmi pěkných 28 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala22 komentářů
Hasselblad X1D II 50c: rychlejší i mnohem levnější Hasselblad X1D II 50c: rychlejší i mnohem levnější
Hasselblad byl nucen reagovat na konkurenci v podobě středoformátových Fujifilmů GFX a představuje svižnější variantu svého X1D-50c, novinka dostává jméno X1D II 50c. Důležitou změnou je ale především opravdu dramaticky nižší cena.
22.6.2019, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Hasselblad uvádí první zoom XCD 35-75mm f/3.5-4-5 Hasselblad uvádí první zoom XCD 35-75mm f/3.5-4-5
Společnost Hasselblad představila svůj dlouho očekávaný zoomovací objektiv XCD 35-75mm f/3.5-4-5. Sám výrobce tvrdí, že jde o nejlepší objektiv, který kdy vyrobil. Vybaven je i centrální závěrkou.
21.6.2019, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Olympus uvádí 2× telekonvertor MC-20 Olympus uvádí 2× telekonvertor MC-20
Novinkou ve výrobním programu značky Olympus je telekonvertor MC-20. Ten nabízí uživatelům dvojnásobné prodloužení ohniskové vzdálenosti, nechybí mu ani odolnost vůči vlhkosti, prachu a mrazu.
21.6.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář