Fujifilm X100: splněný sen

Fujifilm X100: splněný sen
, , recenze: specifikace produktu
Fujifilm X100 vyvolal při svém uvedení hotovou mánii. Výrobce nestíhá uspokojovat enormní poptávku a my se dnes podíváme, zda je X100 skutečně tak famózní fotoaparát jak v papírových specifikacích. Trefil se Fujifilm skutečně do černého?
K oblíbeným
reklama

Sférické zkreslení


Co se týče zkreslení, nemá fotoaparát problém. Linie jsou rovné, takto nějak by to mělo vypadat.

Vinětace


Na plně otevřené cloně dosahuje vinětace výraznějších 1,2 EV, od F2,8 se ale pohybuje jen těsně nad 0,5 EV, což je na hranici pozorovatelnosti.

Kresba (nejen) v rozích


V této části se podíváme na kresbu objektivu v rozích. Nejprve začneme snímáním na krátkou vzdálenost zhruba 20 centimetrů.


clona F2clona F2,8

clona F4clona F5,6

clona F8clona F11

clona F16

Při snímání na velmi krátkou vzdálenost (zhruba do těch 30 cm) objektiv na nejnižších clonách nekreslí moc hezky. Kresba je buď ostrá, ale velmi nekontrastní, nebo barevně správně, ale rozmazaná. Od clony F4 jsou ale výsledky dobré. Čím dál jste, tím nižší clonu lze použít. Ostatně to uvidíme na snímcích na větší vzdálenost. Výsledky budu prezentovat ve větších výřezech, díky jedinému ohnisku je v recenzi na tyto snímky dost místa.


clona F2clona F2,8clona F4clona F5,6clona F8clona F11clona F16


Jak sami vidíte, už i při plně otevřené cloně F2 je kresba uprostřed i v rozích velmi dobrá, v rozmezí od F4 do F11 je vynikající. Ani při F16 se difrakce příliš neprojevuje, čemuž "pomáhá" i nízká pixelová hustota.


Chromatická aberace


A nyní se budeme věnovat chromatické aberaci.


clona F2clona F4clona F16


Neuvěřitelné. I při plně otevřené cloně F2 se zde nevyskytuje chromatická aberace (resp. je velmi slabá). Skvělá práce.


reklama
Nejnovější články
Canon spustí bezplatnou cloudovou službu image.canon Canon spustí bezplatnou cloudovou službu image.canon
Novinkou společnosti Canon je nová bezplatná cloudová služba image.canon. Ta má dovolit dočasnou zálohu dat, jako jsou 4K videosekvence nebo RAWy, nabídne také snadný přesun na další služby.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Lomography chystá Petzval 80.5mm f/1.9 MkII s nastavitelným swirl bokehem Lomography chystá Petzval 80.5mm f/1.9 MkII s nastavitelným swirl bokehem
Společnost Lomography chystá další objektiv pro zrcadlovky, který se snaží zadotovat z kampaně na Kickstarteru. Tentokrát jde o model Petzval 80.5 f/.19 MkII, který slibuje nastavitelný swirl bokeh.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Samyang uvedl cine objektivy Xeen CF 16mm T2.6 a 35mm T1.5 Samyang uvedl cine objektivy Xeen CF 16mm T2.6 a 35mm T1.5
Společnost Samyang rozšířila nabídku svých video objektivů Xeen o dva nové modely CF 16mm T2.6 a CF 35mm T1.5. Mají podporovat nejen Super 35 (APS-C), ale i full frame fotoaparáty a videokamery.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Samsung poodhalil informace o 108MPx Nonacell čipu pro Galaxy S20 Ultra Samsung poodhalil informace o 108MPx Nonacell čipu pro Galaxy S20 Ultra
Samsung před pár dny uvedl nový smartphone Galaxy S20 Ultra, který nabídne hlavní snímač se 108MPx rozlišením. ISOCELL Bright HM1 přináší technologii Nonacell a slučování 9 pixelů dohromady pro ještě lepší HDR.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Veletrh CP+ 2020 zrušen kvůli koronaviru Covid-19 Veletrh CP+ 2020 zrušen kvůli koronaviru Covid-19
Koronavirus Covid-19 (2019-nCoV) má na svědomí další zrušení. Koncem února se totiž nebude konat fotografický veletrh CP+ 2020. Ten měl proběhnout v Japonsku, kde před pár dny zaznamenali první úmrtí spojené s tímto virem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala