Fujifilm X100: splněný sen

Fujifilm X100: splněný sen
, , recenze: specifikace produktu
Fujifilm X100 vyvolal při svém uvedení hotovou mánii. Výrobce nestíhá uspokojovat enormní poptávku a my se dnes podíváme, zda je X100 skutečně tak famózní fotoaparát jak v papírových specifikacích. Trefil se Fujifilm skutečně do černého?
K oblíbeným
reklama

Sférické zkreslení


Co se týče zkreslení, nemá fotoaparát problém. Linie jsou rovné, takto nějak by to mělo vypadat.

Vinětace


Na plně otevřené cloně dosahuje vinětace výraznějších 1,2 EV, od F2,8 se ale pohybuje jen těsně nad 0,5 EV, což je na hranici pozorovatelnosti.

Kresba (nejen) v rozích


V této části se podíváme na kresbu objektivu v rozích. Nejprve začneme snímáním na krátkou vzdálenost zhruba 20 centimetrů.


clona F2clona F2,8

clona F4clona F5,6

clona F8clona F11

clona F16

Při snímání na velmi krátkou vzdálenost (zhruba do těch 30 cm) objektiv na nejnižších clonách nekreslí moc hezky. Kresba je buď ostrá, ale velmi nekontrastní, nebo barevně správně, ale rozmazaná. Od clony F4 jsou ale výsledky dobré. Čím dál jste, tím nižší clonu lze použít. Ostatně to uvidíme na snímcích na větší vzdálenost. Výsledky budu prezentovat ve větších výřezech, díky jedinému ohnisku je v recenzi na tyto snímky dost místa.


clona F2clona F2,8clona F4clona F5,6clona F8clona F11clona F16


Jak sami vidíte, už i při plně otevřené cloně F2 je kresba uprostřed i v rozích velmi dobrá, v rozmezí od F4 do F11 je vynikající. Ani při F16 se difrakce příliš neprojevuje, čemuž "pomáhá" i nízká pixelová hustota.


Chromatická aberace


A nyní se budeme věnovat chromatické aberaci.


clona F2clona F4clona F16


Neuvěřitelné. I při plně otevřené cloně F2 se zde nevyskytuje chromatická aberace (resp. je velmi slabá). Skvělá práce.


Nejnovější články
Doporučené fotoaparáty: září 2019 Doporučené fotoaparáty: září 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, návod, Milan Šurkala54 komentářů
Zoner Photo Studio X v podzimní aktualizaci: nejen lepší správa barev Zoner Photo Studio X v podzimní aktualizaci: nejen lepší správa barev
Dnes byla vydána další pravidelná aktualizace oblíbeného Zoner Photo Studia X. Přináší např. kompletně přepracovanou správu barev, kombinovatelné presety pro export, rychlé náhledy i nové koláže a kalendáře.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Kodak uvádí odolný Pixpro WPZ2 a ultrazoom AZ1000 Kodak uvádí odolný Pixpro WPZ2 a ultrazoom AZ1000
Kodak uvádí do nabídky svých fotoaparátů dva nové modely. Jedním z nich je outdoorový kompakt WPZ2 se 4× optickým zoomem a rok po prvním představení se dostává do prodeje 102× ultrazoom Pixpro AZ1000.
16.9.2019, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Let dronem: cesta do íránského vězení, páru hrozí 10 let Let dronem: cesta do íránského vězení, páru hrozí 10 let
Lety s drony jsou v mnoha zemích čím dál více kontrolovány a je potřeba si dát velký pozor, kde si člověk může co dovolit. Nevyplatilo se to jednomu australskému páru, kterému za létání dronem v Íránu hrozí 10 let vězení.
14.9.2019, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Panasonic ukázal kameru se svým 8K organickým čipem Panasonic ukázal kameru se svým 8K organickým čipem
Organický snímač Panasonicu se přetřásá už hodně dlouho a nyní se konečně dostává do reálného produktu. Kamera AK-SHB800 totiž tento čip s 8K rozlišením dostala a s tím jsme se dozvěděli i několik dalších informací.
14.9.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář