www.digimanie.cz
>
>
>
>

Fujinon XF 23mm F2 R WR

Fujinon XF 23mm F2 R WR
, , recenze
Fujifilm má pro svůj CSC systém i pěkně širokou nabídku pevných světelných skel. Dnes se podíváme na jedno z nich, model Fujinon XF 23mm F2 R WR. Po přepočtu nabídne ekvivalent 35mm ohniskové vzdálenosti.
K oblíbeným
reklama

Sférické a poduškovité zkreslení

 
Vyzkoušeli jsme míru zkreslení objektivu, přičemž zde není žádný důvod k nespokojenosti. JPEGy i RAWy, které vypadnou z fotoaparátu (bez i po korekci), trpí na v podstatě neznatelné zkreslení s hodnotou -0,2 %.
 
Fujinon XF 23mm F2 R WR zkreslení
 
JPEG/RAW s korekcí zkreslení
 

Fujinon XF 23mm F2 R WR

 
RAW bez korekce zkreslení (RAW Therapee)
 
 

Vinětace

 
Budeme se věnovat také ztmavení rohů (vinětaci). Ta byla vyzkoušena na bílé ploše s clonami po 1EV krocích.

Fujinon XF 23mm F2 R WR průběh vinětace
 
Vinětace umí být patrná na nízkých clonách. Při F2,8 dosahuje až 1,2 EV, navíc je trochu náhlejší. S cloněním ale klesá a od F4 včetně se už pohybuje okolo v podstatě neznatelných 0,4 EV.
 
 

Chromatická aberace

 
Na kontrastnějších hranách ještě vyzkoušíme chromatickou aberaci. Ta může způsobovat barevné změny na kontrastních hranách.
 
 
clona F2
 
 
clona F4
 
 
clona F8
 
 
clona F16
 
Jak vidíme, s chromatickou aberací nemá objektiv vážnějších problémů. Kontury jsou jen lehce namodralé.

reklama
Nejnovější články
Patenty Canonu ukazují RF 18mm F1.0 a další extrémy Patenty Canonu ukazují RF 18mm F1.0 a další extrémy
Canon si nechal patentovat další čtyři zajímavé návrhy objektivů. V tomto případě jde o širokoúhlé objektivy s vynikající světelností F1,4, F1,2 a v jednom případě dokonce extrémní hodnotou F1,0. A to navíc u 18mm objektivu!
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Nikon Coolpix B600: kamarád do přírody Nikon Coolpix B600: kamarád do přírody
Nikon v poslední době trochu přeorganizoval nabídku svých ultrazoomů a vytvořil model Coolpix B600. Ten je kombinací předchozích modelů B500 a B700. Nabídne 16MPx rozlišení i velmi slušný 60× optický zoom. Jaký však bude?
14.11.2019, recenze, Milan Šurkala5 komentářů
Finance u Nikonu: přes dramatický pokles je stále v zisku Finance u Nikonu: přes dramatický pokles je stále v zisku
Poslední finanční výsledky Nikon asi akcionáře a fanoušky společnosti moc nepotěšily. I když je celá společnost a dokonce i fotografická divize stále v zisku, čísla jsou o mnoho horší než v předchozím roce.
13.11.2019, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Zeiss Supreme Prime Radiance, objektivy se záměrnými odlesky v protisvětle Zeiss Supreme Prime Radiance, objektivy se záměrnými odlesky v protisvětle
Vyrábět objektivy, které mají záměrně zvýrazněné odlesky v protisvětle, nezní moc smysluplně. Pravdou však je, že ve filmu mohou odlesky působivě dotvářet atmosféru, a proto mají objektivy Superme Prime Radiance vrstvy T*Blue.
12.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Neopatrný indický fotograf zemřel při focení slonů. Ušlapali ho Neopatrný indický fotograf zemřel při focení slonů. Ušlapali ho
Chodit moc blízko k divokým zvířatům není příliš bezpečné. Přesvědčil se o tom indický fotograf, který fotil divoké slony. Ze své chyby se ale nepoučí, stádo ho ušlapalo a na následky zranění zemřel.
12.11.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář