www.digimanie.cz
>
>
>
>

Fujinon XF 23mm F2 R WR

Fujinon XF 23mm F2 R WR
, , recenze
Fujifilm má pro svůj CSC systém i pěkně širokou nabídku pevných světelných skel. Dnes se podíváme na jedno z nich, model Fujinon XF 23mm F2 R WR. Po přepočtu nabídne ekvivalent 35mm ohniskové vzdálenosti.
K oblíbeným
reklama

Sférické a poduškovité zkreslení

 
Vyzkoušeli jsme míru zkreslení objektivu, přičemž zde není žádný důvod k nespokojenosti. JPEGy i RAWy, které vypadnou z fotoaparátu (bez i po korekci), trpí na v podstatě neznatelné zkreslení s hodnotou -0,2 %.
 
Fujinon XF 23mm F2 R WR zkreslení
 
JPEG/RAW s korekcí zkreslení
 

Fujinon XF 23mm F2 R WR

 
RAW bez korekce zkreslení (RAW Therapee)
 
 

Vinětace

 
Budeme se věnovat také ztmavení rohů (vinětaci). Ta byla vyzkoušena na bílé ploše s clonami po 1EV krocích.

Fujinon XF 23mm F2 R WR průběh vinětace
 
Vinětace umí být patrná na nízkých clonách. Při F2,8 dosahuje až 1,2 EV, navíc je trochu náhlejší. S cloněním ale klesá a od F4 včetně se už pohybuje okolo v podstatě neznatelných 0,4 EV.
 
 

Chromatická aberace

 
Na kontrastnějších hranách ještě vyzkoušíme chromatickou aberaci. Ta může způsobovat barevné změny na kontrastních hranách.
 
 
clona F2
 
 
clona F4
 
 
clona F8
 
 
clona F16
 
Jak vidíme, s chromatickou aberací nemá objektiv vážnějších problémů. Kontury jsou jen lehce namodralé.

Nejnovější články
Na CD se našlo 2400 fotek s tragédií World Trade Center Na CD se našlo 2400 fotek s tragédií World Trade Center
Při prodeji nemovitosti v USA byla objevena CD, na kterých se našel nečekaný obsah. Bylo zde téměř 2400 fotografií dokumentujících události, které nastaly po tragickém 11. září v New Yorku. Ty jsou nyní dostupné online na Flickru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Canon uvedl 120MPx APS-H a 2,7MPx full frame čip Canon uvedl 120MPx APS-H a 2,7MPx full frame čip
Canon představil dvě novinky na poli průmyslových snímačů. Máme tu APS-H čip s velmi vysokým rozlišením 120 megapixelů a dále ještě větší full frame čip, jehož rozlišení je naopak velmi nízkých 2,7 MPx.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Techart TZE-01, adaptér pro FF CSC Nikonu a objektivy Sony FE Techart TZE-01, adaptér pro FF CSC Nikonu a objektivy Sony FE
Majitelé full frame CSC od Nikonu mají zatím omezený výběr nativních objektivů, mohou ale využít různé adaptéry. Nikon jim nabízí adaptér pro své DSLR objektivy, společnost Techart nyní přidává adaptér pro objektivy Sony FE.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Meike uvádí 11+18mm makrokroužky pro Canon EOS R Meike uvádí 11+18mm makrokroužky pro Canon EOS R
Společnost Meike z Hongkongu představuje užitečné příslušenství pro full frame CSC fotoaparáty Canon EOS R a EOS RP. Jde o makro kroužky s délkou 11 a 18 mm, které mohou být použity i současně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Hasselblad uvádí digitální stěnu CFV II 50C a tělo 907X Hasselblad uvádí digitální stěnu CFV II 50C a tělo 907X
Od společnosti Hasselblad jsme se dočkali velkého množství novinek a mezi nimi je i digitální stěna CFV II 50C a velmi malé středoformátové tělo 907X, které podporuje nové XCD objektivy. Výsledkem je na svou třídu velmi malý fotoaparát.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře