www.digimanie.cz
>
>
>
>

Fujinon XF 23mm F2 R WR

Fujinon XF 23mm F2 R WR
, , recenze
Fujifilm má pro svůj CSC systém i pěkně širokou nabídku pevných světelných skel. Dnes se podíváme na jedno z nich, model Fujinon XF 23mm F2 R WR. Po přepočtu nabídne ekvivalent 35mm ohniskové vzdálenosti.
K oblíbeným
reklama

Sférické a poduškovité zkreslení

 
Vyzkoušeli jsme míru zkreslení objektivu, přičemž zde není žádný důvod k nespokojenosti. JPEGy i RAWy, které vypadnou z fotoaparátu (bez i po korekci), trpí na v podstatě neznatelné zkreslení s hodnotou -0,2 %.
 
Fujinon XF 23mm F2 R WR zkreslení
 
JPEG/RAW s korekcí zkreslení
 

Fujinon XF 23mm F2 R WR

 
RAW bez korekce zkreslení (RAW Therapee)
 
 

Vinětace

 
Budeme se věnovat také ztmavení rohů (vinětaci). Ta byla vyzkoušena na bílé ploše s clonami po 1EV krocích.

Fujinon XF 23mm F2 R WR průběh vinětace
 
Vinětace umí být patrná na nízkých clonách. Při F2,8 dosahuje až 1,2 EV, navíc je trochu náhlejší. S cloněním ale klesá a od F4 včetně se už pohybuje okolo v podstatě neznatelných 0,4 EV.
 
 

Chromatická aberace

 
Na kontrastnějších hranách ještě vyzkoušíme chromatickou aberaci. Ta může způsobovat barevné změny na kontrastních hranách.
 
 
clona F2
 
 
clona F4
 
 
clona F8
 
 
clona F16
 
Jak vidíme, s chromatickou aberací nemá objektiv vážnějších problémů. Kontury jsou jen lehce namodralé.

reklama
Nejnovější články
Tamron uvedl full frame objektiv 70-180mm F2.8 Di III VXD Tamron uvedl full frame objektiv 70-180mm F2.8 Di III VXD
Tamron dnes přichází s novým full frame objektivem 70-180mm F2.8 Di III VXD určeným pro bajonet Sony FE. K zaostřování používá nově vyvinuté lineární motorky VXD (Voice-coil eXtreme-torque Drive).
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Canon uvádí letní a studentský cashback Canon uvádí letní a studentský cashback
Společnost Canon spustila v těchto dnech hned dva cashbacky. Ten letní se týká objektivů, fotoaparátů i jednoho blesku a vrací až 7700 Kč. Druhý je platný jen pro studenty, zahrnuje více produktů a nabídne maximálně 7600 Kč.
3.4.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Fotograf používá veřejné webkamery k zachycení vylidněných italských měst Fotograf používá veřejné webkamery k zachycení vylidněných italských měst
Fotografové to v současné době pandemie COVID-19 nemají jednoduché, někteří z nich se tedy snaží vymýšlet netradiční projekty, které můžou vytvářet i z domova. Tím se řídí i fotograf, který používá webkamery k zachycení italských měst v nynější situaci.
2.4.2020, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
CIPA 02/2020: kompakty rychle mizí z trhu CIPA 02/2020: kompakty rychle mizí z trhu
Máme zde únorová čísla dodávek fotoaparátů na trh a nejsou to vůbec pěkné hodnoty. CSC se docela drží, DSLR ale stále padají a naprostou pohromou byl únor pro kompakty. Ty výrazně spadly meziročně i proti letošnímu lednu.
2.4.2020, aktualita, Milan Šurkala27 komentářů
ProGrade Digital uvádí čtečky CFexpress pro USB 3.2 a Thunderbolt 3 ProGrade Digital uvádí čtečky CFexpress pro USB 3.2 a Thunderbolt 3
Profesionálové využívající karty CFexpress budou moci využít nových rychlých čteček paměťových karet od společnosti ProGrade Digital. Ty jsou určené pro rozhraní Thunderbolt 3 nebo USB 3.2 Gen2.
1.4.2020, aktualita, Milan Šurkala