reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

G500: rychlý pětimegapixel se dvěma sloty

17.5.2004, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Nedávno jste si mohli na Digimanii přečíst podrobnou recenzi na model G400 od společnosti Minolta a dnes vám představíme mladšího bratříčka – fotopřístroj G500. Novinka patří už do pětimegapixelové kategorie, ovšem to není zdaleka jediná změna. Liší se především designem (který je více "konicový" – novinka je totiž prakticky identická s modelem Konica Revio KD-510Z), který je podle mého názoru ještě povedenější než u čtyřstovky a novinka má také daleko lepší ovládání, které bylo u G400-ky skutečně mírně řečeno nepraktické.
Kapitoly článku:
  1. G500: rychlý pětimegapixel se dvěma sloty
  2. Ovládání a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
Na druhou stranu si naštěstí novinka ponechala možná to nejpraktičtější, čím disponovala čtyřstovka, tedy zdvojení paměťového prostoru pomocí dvou slotů: pro Secure Digital karty a pro "soňácké" Memory Sticky (navíc přibyla 2 MB vnitřní paměť). Fotografie se tedy dají ukládat ve dvou kompresních poměrech pouze ve formátu JPEG. V balení objevíte 32 MB SD kartu. Pětistovka je jinak předchozí čtyřstovce velmi podobná, je ovšem těžší (200 gramů bez karet a akumulátoru), přičemž rozměry jsou 94 x 56 x 30 milimetrů.

DiMAGE G500 je, jak už jsme uvedli a jak i označení napovídá, vybavena CCD snímačem, který obsahuje přibližně 5,36 milionů obrazových buněk, ze kterých model využije asi pět milionů, což postačí k tomu, že maximální fotografie získaná při snímání má rozlišení 2592 x 1944 bodů. Podle aktuální potřeby lze využít i tři nižší rozlišení: 2048 x 1536, 1600 x 1200 a 640 x 480 bodů. Citlivost snímače se pohybuje v dostatečném rozmezí: od 50 do 400 ISO. Čip umožňuje ovšem snímat nejenom statické snímky, ale také natočit ozvučený videozáznam, a to ve formátu AVI Motion JPEG a v rozlišení 320 x 240 bodů při rychlosti patnáct snímků za sekundu. Jeho délka je ovšem limitována pouhými třiceti sekundami. Integrovaný blesk má maximální dosah 3,5 metru při širokoúhlém záběru, což je na kompakt slušný průměr.


Pracovat s G500-kou je skutečná radost, protože žádný "úkon" provedený s ní vás zbytečně nezdrží. Posuďte sami: snímat můžete začít přibližně po 1,5 sekundě po zapnutí, zpoždění spouště je minimální (bez namáčknutí maximálně do půl sekundy) a snímek v maximálním rozlišení při nejmenší kompresi se ukládá přibližně pět až sedm sekund. S takovým modelem vám prostě žádná fotografováníhodná událost neunikne. Rychlost ovšem není u digitálního fotopřístroje pochopitelně všechno, o obrazovém výkonu se však podrobněji dočtete v části této recenze nazvané "Praktické zkušenosti".

U každého fotoaparátu, a tedy pochopitelně i u toho digitálního, je důležité, jakou optickou soustavou je vybaven. G500-ka disponuje objektivem nabízejícím až trojnásobný optický zoom s rozsahem ohniskových vzdáleností od 8 do 24 milimetrů (ekvivalent je potom od 39 do 117 milimetrů). Jeho světelnost je spíš průměrná, ovšem pro malé kompakty typická: od F2,8 do F4,9. Optické přiblížení lze ještě doplnit o až trojnásobný zoom digitální. Naopak Makro režim nabízí velice slušnou minimální vzdálenost, z jaké již můžete snímat různé objekty – od šesti centimetrů. Jinak ostří optika od padesáti centimetrů až do nekonečna. Ostřit lze manuálně nebo můžete nechat pracovat rychle pracující autofokus. Přes průměrnou světelnost objektivu se nám dařilo v drtivé většině případů pořídit i v místnosti při horších světelných podmínkách ostré a jasné fotografie. Pouze jsme si všimli na snímcích nepřehlédnutelné soudkovitosti, což je ovšem u takto "mrňavých" objektivů jev velice častý.
Z dalších parametrů vás upozorníme především na rychlost závěrky, která se pohybuje v rozsahu od jedné do 1/2000 sekundy v automatickém režimu, při manuální expozici pak dokonce od 1/1000 do patnácti sekund. Jinak můžete pochopitelně vykalibrovat teplotu bílé pomocí čtyř přednastavených hodnot (Slunečno, Zataženo, Zářivka, Žárovka), ovšem není dostupné její manuální nastavení.


Model DiMAGE G500 kromě korekce expozice v rozsahu +- 1,5 V po třetinových krocích nabízí i manuální nastavení expozičních parametrů (clony a času). Manuál je ovšem v tomto ohledu mírně limitovaný, protože si můžete vybrat při širokoúhlém snímání pouze ze dvou poloh clony (F2,8 nebo F4,7), při teleobjektivu pak F4,9 nebo F8,3. Snímek lze dále upravovat hned v pěti úrovních kontrastu, ostrosti a sytosti. Fotopřístroj je udržován v chodu firemním Li-Ion akumulátorem a pro připojení k počítači slouží pomalejší rozhraní USB 1.1.


Specifikace Minolta DiMAGE G500
Počet efektivních pixelů5 milionů
Snímací prvek CCDProkládaný snímač CCD 1/1,8 palce, celkem 5,36 milionů snímacích elementů
CitlivostAutomatická a ekvivalentní ISO 50, 100, 200, 400
Ohnisková vzdálenost8–24 mm (odpovídá 39–117 mm pro 35mm kinofilm)
SvětelnostF2,8 až F4,9
Ostřící rozsahod 50 cm, v Makro režimu od 6 cm
ZaostřováníVideo AF, aretace zaostření k dispozici
Vyvážení bíléAutomatické, předvolené (Denní světlo, Zataženo, Žárovky, Zářivky)
Měření expoziceVáhové se zdůrazněním středu a bodové
ZávěrkaCCD elektronická programovaná, 1/2000 - 15 sekund
Ovládání expoziceAutomatická expozice, expozice s clonovou prioritou, manuální expozice
Kompenzace expozice±1,5 EV v krocích po 1/3 expozičního stupně (EV)
Režimy bleskuautomatický blesk, vyrovnávací blesk, redukce červených očí a vypnutý blesk
HledáčekOptický
Záznamové médiumPaměťové karty SD (MMC), Memory Stick, 2 MB vnitřní paměť
Formáty souborůJPEG, Motion JPEG (AVI), WAVE
Obrazové efektyStandard, Black and white (Černobílý) a Sepia (Sépie)
Velikosti snímků2592 x 1944, 2048 x 1536

,

1600 x 1200, 640 x 480 bodů
Stupně kvalityFine, Normal
Formátováníano
LCD displejBarevný zobrazovač TFT LCD s úhlopříčkou 1,5 palce, počet pixelů: 118 000
SamospoušťZpoždění cca 10 nebo 3 sekundy
Videosekvence320 x 240, 15 snímků/s, doba záznamu maximálně třicet sekund
Digitální zoomaž trojnásobný
Baterielithium-ionový akumulátor
RozhraníUSB 1.1
Rozměry (ŠxVxH)94 x 56 x 30 milimetrů
Hmotnost200 gramů (bez karty a baterie)
Standardní příslušenstvířemínek, kabel USB, 16MB paměťová karta SD, lithium-ionový akumulátor NP-600, nabíječka a CD s DiMAGE Viewer

reklama
reklama