Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Gigabyte Aero 16 XE5: s panelem AMOLED nejen na práci

1.2.2023, Milan Šurkala, recenze
Gigabyte Aero 16 XE5: s panelem AMOLED nejen na práci
Na trhu s notebooky pro profesionály figuruje už i značka Gigabyte. Ta nabízí model Aero 16 XE5, který disponuje 16" panelem AMOLED s certifikací Pantone. Čekat tak můžeme výborný kontrast i přesné barvy. Nechybí ale ani výkonný hardware.
Kapitoly článku:
Přestože si pro profesionální grafické nasazení zpravidla představujeme jako ideální prostředek PC sestavu s výkonným hardwarem a kvalitním grafickým monitorem, toto můžete dostat i v mnohem mobilnějším balení. Na trhu se objevuje zvýšené množství notebooků, které míří na profesionální grafické nasazení a zdaleka nejde jen o platformu macOS a MacBooky Pro. Jednou ze společností, která představila takový notebook, je i Gigabyte. Ta má v nabídce laptopy Aero 16, přičemž nám se do redakce dostal model Aero 16 XE5 s AMOLED displejem s rozlišením 3840×2400 px.
 
Gigabyte Aero 16 XE5
 
Jde o 16" verzi se 14jádrovým procesorem Intel Core i7-12700H (Alder Lake) s kombinací 6 výkonných a 8 úsporných jader. Dosahuje max. frekvence až 4,7 GHz, má 45W TDP a 115W max. spotřebu MTP. Vysoký výkon je zajištěn grafickou kartou GeForce RTX 3070 Ti 8GB GDDR6, která je však nastavena na max. takt 1035 MHz a 105W spotřebu (nejnižší možnou pro tuto řadu karet). Nehraje si tedy na co nejvyšší grafický výkon, nicméně stále díky tomu dokáže velmi solidně akcelerovat různé aplikace, které dokážou využívat např. technologii Nvidia Cuda nebo OpenCL. V našem případě byl notebook osazen 16 GB paměti RAM DDR5-4800 (u notebooku pro tvůrce bych čekal spíše 32 GB) a dvěma extrémně rychlými 1TB SSD (celkem tedy 2 TB) na PCIe Gen4.
 
Gigabyte Aero 16 XE5
 
Jde o pracovní notebook s výkonným hardwarem, takže nečekejte úplného drobka. Hmotnost 2,3 kg není vysoká, vzhledem k výkonu je to solidní číslo. Osobně mi přišel být trochu těžším, než co by napovídaly papírové hodnoty, ale to je také dáno tím, že v posledních letech jsem zvyklý pracovat (ne však na grafických úlohách) na malém ultrabooku, který má pouze pasivní chlazení. Aero 16 XE5 má hliníkové tělo s velmi dobrým zpracováním a při běžné práci lehkého charakteru se jen jemně zahřívá a není ani moc hlučný.
 
Pokud si nainstalujete Gigabyte Control Center (GCC), můžete se přepínat mezi několika profily. Např. v režimu Eco a nenáročné práci ve Windows (např. psaní této recenze) umí běžet chvílemi i naprosto pasivně. Nezvládne to ale trvale, občas na chvíli zapne ventilátory na cca 2000 rpm, aby po chvíli zase ztichl (toto také závisí na tom, zda jedete na baterii nebo ze sítě). Pokud jede pasivně, pak počítejte s tím, že se pod dlaněmi začne více zahřívat. V režimu Normal (zpravidla mezi 2000 a 2800 rpm) je hluk mírný, slyšíte hlubší foukání větru, ale také v pozadí poněkud vyšší, ale stále poměrně tichý tón (jsou zde dva ventilátory). Když zapnete režim Turbo, máte pocit, že notebook vzlétne, naštěstí se ale při běžném řízení na takové otáčky (mezi 5600 až 5750 rpm) nedostanete.
 
Gigabyte Aero 16 XE5
 
Notebook má sice 16" displej, ale klávesnice je jen standardní bez numerické části, což bych při takové velikosti už asi nečekal. Je však pravda, že se stále zmenšujícími se rámečky displeje se notebooky zmenšují a už ani u 16" verzí by na numerickou klávesnici nebylo moc místa. Klávesnice je podsvícená bílým světlem, což je dnes už standard a velmi užitečná věc. Na klávesnici se mi velmi dobře psalo, má velmi tichý chod, pouze mezerník byl trochu hlučnější. Počítejte s tím, že Enter je jednořádkový a není úplně na kraji klávesnice, což může ze začátku mást. To je ale u notebooků běžné, že každý z nich má trochu jiné rozlišení. Klávesnice je univerzální bez českých znaků.
 
Touchpad je rozměrný a dobře se s ním pracuje, stisky obou tlačítek jsou přirozené a tady lze také chválit. Osobně se mi moc nezamlouval možná až moc technický design (nicméně mnozí další z něj byli nadšeni a moc se jim líbil) a jeho problémem je poněkud ostrá spodní hrana, která při dlouhodobém psaní poněkud "řeže".
 
Po stranách klávesnice jsou dva 2W reproduktory s podporou DTS:X Ultra. Na notebook to není špatné, hrají rozhodně lépe než 2W reproduktory v mém monitoru BenQ PD2720U, ale zázraky nečekejte. Přidat na kvalitě můžete nastavením ve Windows (studiová kvalita na 192 kHz), nicméně i tak jim chybí výraznější basy. Pokud stříháte video a více se roztočí větráčky, tak i když nejsou příliš hlasité, asi bych doporučil používat sluchátka. Jemné zvuky ve videu mohou zaniknout v šumu větráků a už je budete těžko rozlišovat.
 
Gigabyte Aero 16 XE5
 
Hlavním lákadlem notebooku je ale jistě jeho 16" displej AMOLED. Nabízí 4K rozlišení a pozitivní zprávou je, že nemá poměr stran 16:9, ale dokonce 16:10. Jeho rozlišení je tak 3840×2400 px a nabízí více místa na výšku proti standardním displejům. Jeho obraz je krásně jemný a rozlišení je tak vysoké (a úhlopříčka relativně malá), že vám Windows sám nastaví 250% zvětšení obrazu. Pak ale pochopitelně přijdete o mnoho pixelů, které byste mohli využít pro více zobrazených prvků, a tak jsem osobně používal 150 nebo 175 %. To mi přišlo být rozumným kompromisem.
 
Gigabyte Aero 16 XE5 přes KVM Switch
 Gigabyte Aero 16 XE5 připojený přes USB-C s DP výstupem k 27" IPS monitoru BenQ PD2720U
 
Displej podporuje VESA DisplayHDR 500 True Black a líbilo se mi, že zde nevstupuje do hry žádný ABL (Automatic Brightness Limiter). Ten např. u monitoru Aorus FO48U vykazoval výrazně odlišný jas podle procentuálního zastoupení bílé (bílá v malé ploše vyloženě křičela, ale celoplošně bílý monitor byl spíše jen šedivý). To se zde neděje a bílá má vždy stejný jas, a to ať v malé ploše nebo celoplošně (měřeno i expozimetrem fotoaparátu, který v obou případech naměřil stejnou expozici). Maximální jas je i při celoplošném zobrazení dostatečně vysoký (byť konkurence nabízí i více) a osobně jsem provozoval notebook někde na cca 30 % maxima. Hráče zklame jen 60Hz frekvence a absence synchronizačních technologií.
 
Monitor má certifikaci X-Rite, je od výroby kalibrovaný a má také certifikaci Pantone Validated Color Accuracy. V GCC si lze vybrat barevný profil monitoru, a to nativní (sRGB), 5800K, 6000K, 6500K, 6800K a Pantone, přičemž tento výběr automaticky nastaví i adekvátní barevný profil v prostředí Windows. Na monitoru jde vidět, že je mířen na profesionály, a tak navzdory tomu, že jde o AMOLED, to nepřehání s nekonečným kontrastem a barevnou líbivostí. Černá je černá, to ano, ale vše právě tak akorát, aby to bylo lepší než u LCD, ale zároveň se vše netopilo v nekonečném kontrastu a monitor byl schopen prokreslit všechny potřebné odstíny šedé.
 

Ukázky blikání displeje při různém jasu (slow-motion, 5× zpomalené).
 
Pokud jde o blikání obrazu při stáhnutém jasu, to jsem osobně nepozoroval ani při nejnižším nastavení, ale tohle už závisí hodně na tom, jaké máte oči. Proto jsem sáhl k fotoaparátu a natočil slow-motion video při 150 fps přehrávané 5krát pomaleji. Na něm jde vidět, že výraznější blikání je u monitoru dosahováno při 0-20% nastavení jasu. Od 30% nastavení včetně je už blikání výrazně nižší. Jak ale říkám, osobně jsem toto nepozoroval ani při nejnižších nastaveních.
 
Gigabyte Aero 16 XE5
 
Nad displejem vidíte malou HD webkameru (s rozlišením 1280×720 pixelů), která podporuje funkci Windows Hello. Vedle kamerky jsou dva mikrofony. Vše je ukryto ve štěrbině, takž si kamerku jen tak nezapatláte.
 
Gigabyte Aero 16 XE5 webkamera
 klikněte pro zvětšení
 
Stinnou stránkou je nízké rozlišení kamerky a obraz je i pro dané rozlišení docela podprůměrný. Především jsou obličeje neostré a hodně odšuměné, takže obraz sice nezrní, což je fajn, ale zase nemá žádné detaily a vlasy jsou v podstatě jen šmouhou.
 
Gigabyte Aero 16 XE5
 
Na levé straně notebooku vidíme jeden 3,5mm audio jack a port USB-C 3.2 s podporou výstupu DisplayPort. Pokud tak potřebujete pracovat např. na větším monitoru, můžete s jeho pomocí poslat výstup na profesionální grafickou obrazovku s větší úhlopříčkou a nebýt omezováni malými rozměry 16" monitoru na notebooku. S pomocí tohoto propojení s externím monitorem můžete s mnohými moderními monitory využít i funkci KVM Switch a ovládat notebook pomocí klávesnice a myši připojenými do monitoru.
 
Tři černé otvory mohou vypadat jako USB-A, ale ve skutečnosti jde o výdechy ventilátorů. Pokud pracujete s myší v náročnějších aplikacích, počítejte s poměrně teplým vzduchem foukaným na obě strany, což není vždy úplně příjemné (předpokládám, že v létě to přispěje k hodně zpoceným rukám).
 
Gigabyte Aero 16 XE5
 
Na pravé straně vidíme také tři výdechy a napájecí konektor. Notebook si dokáže vzít poměrně velké množství energie, a tak se sem připojuje 230W adaptér. Opravdu je hodně těžký a zběžným vážením na kuchyňské vážením vyskočila hmotnost přes 560 gramů. Dále tu máme dva porty Thunderbolt 4. Jeden z nich by měl podporovat Power Delivery, nicméně výrobce doporučuje alespoň 80W napájení. Můj monitor podporuje max. 65W PD přes Thunderbolt 3 a v ani jednom z portů se mi nepovedlo Power Delivery rozchodit (patrně problémem kabelu). Jedinou možností napájení byl v mém případě těžký adaptér.
 
Gigabyte Aero 16 XE5
 
Jak vidíte z nabídky portů, v podstatě tu máme tři porty USB-C a to je vše. Gigabyte nás tak vrací do doby USB adaptérů, za které si to pěkně slízl před lety Apple. Dostáváte tu tak redukci Aero Hub s USB-C kabelem, která dovolí připojit jedno zařízení USB-A, RJ-45 pro Ethernet, MiniDP a HDMI. Pokud tak chcete připojit myš, což obvykle znamená port USB-A, budete muset využít redukci. Naštěstí jsou dnes už k dispozici i myši s portem USB-C, kde tento problém odpadne. Nepochopitelným překvapením je u notebooku pro tvůrce absence čtečky paměťových karet. Tu bych čekal snad u každého notebooku a u zařízení, které míří na tvůrce, obzvlášť. Takže to bude chtít další čarování s redukcemi.
 
Řešení je několik, např. čtečka karet do USB portu, takže pak musíte vyhodit myš, připojit čtečku (a mít tak redukci v redukci), přenést data a vše přehodit zpět (pokud je čtečka i myš do portu USB-A). Můžete připojit fotoaparát přímo kabelem, ale to jsme zase obvykle na USB-A koncovce do počítače. A USB-A tu není. Je tu sice Aero Hub, ale tam se zase dostáváme ke stejnému problému jako minule, že je v něm nejspíš myš (pokud nejste připojení přes KVM Switch, nebo nemáte myš do USB-C, což na druhou stranu není zas tak nepřekonatelný výdaj). Jste-li jedni z těch šťastnějších a máte už k fotoaparátu kabel USB-C/USB-C, je po problému. Nikdy bych neřekl, jak velkým problémem může být přetáhnout pár videí z fotoaparátu do notebooku, a to navíc notebooku pro tvůrce (nakonec to v mém případě vyřešila nabíječka z iPadu s oběma koncovkami USB-C). Další možností je pak Wi-Fi. Aero Hub lze připojit i přímo do USB portu bez kabelu. To jsem ale měl obvykle pocit, že se adaptér z portu vytrhne.
 
Gigabyte Aero 16 XE5
 
V příslušenství najdete již zmíněný Aero Hub s krátkým USB-C/USB-C kabelem, nabíjecí adaptér a látkový hadřík. Na fotce pak chybí krabička s manuálem (ta byla v balení také obsažena).
 
Gigabyte Aero 16 XE5
 
Základní seznámení s notebookem máme za sebou. V dalších kapitolách se podíváme např. na to, jakých výkonů dosahuje, jak se s ním pracuje v grafických aplikacích, jako je střih videa nebo úprava fotek, také si trochu zahrajeme hry. Tak se podíváme na spotřeby a teploty.
 
Technické specifikace: Gigabyte Aero 16 XE5
Operační systém Windows 11 Pro
Procesor Intel Core i7-12700H (6P+8E, základní takt 2,3 GHz, max. Turbo 4,7 GHz P-Core, 3,5 GHz E-Core), 45W PBP, 115W MBP)
GPU integrovaná Intel Iris Xe Graphics
GPU dedikovaná Nvidia GeForce RTX 3070 Ti Laptop (8GB GDDR6, základní takt 1035 MHz, max. 105W, Max-Q)
Displej 16,0" Samsung AMOLED (3840×2400 pixelů, 100% DCI-P3, DisplayHDR 500, Pantone Validated)
Operační paměť
2×8GB DDR5-4800 CL40
Úložiště 2×1TB SSD (M.2 2280 NVMe PCIe Gen 4)
Klávesnice mezinárodní bez českých znaků, bílé podsvícení
Porty 2×Thunderbolt 4 (DP, jeden podporuje PD), USB 3.2 Gen2 (DP-Alt), 3,5 combo audio jack, DC
Audio 2×2W DTS:X Ultra, mikrofon
Bezdrátová komunikace Intel Wi-Fi 6E AX210 (802.11ax), Bluetooth 5.2
Webkamera HD kamera (1280×720 pixelů), dva mikrofony, podpora Windows Hello
Bezpečnost Podpora TPM, PTT
Baterie Li-Pol 99Wh
Síťový adaptér 230W
Rozměry 35,6×24,85×2,25 cm
Hmotnost 2,3 kg
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.