Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

HP Photosmart 945: levné EVFko s digitálním bleskem

16.12.2003, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Poslední z velké „podzimní“ vlny EVFek je model HP Photosmart 945. Není ale přímým konkurentem dvojice DiMAGE Z1 a FinePix S 5000, protože patří do jiné kategorie. Navíc je v prodeji za velice zajímavou cenu. Jinak model nabízí celou řadu expozičních režimů, ovšem plně pod kontrolou expozici mít nebudete. Se zmíněnou dvojicí se může spíše měřit díky kvalitní optice. Naopak jsme u 945 objevili jednu velice praktickou a originální funkci, totiž digital flash.
Kapitoly článku:
  1. HP Photosmart 945: levné EVFko s digitálním bleskem
  2. Ovládání a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
Pokud sledujete již delší dobu vývoj v digitální fotografii, tak jste si jistě dobře všimli, že společnost Hewlett-Packard získávala dříve zákazníky na svou stranu jednoduchými, často pouze automatickými, modely za lákavou cenu. Ovšem existence modelu Photosmart 945 naznačuje, že i digitální fotografičtí fajnšmekři by už neměli nabídku HP-čka jen tak s ohrnutým nosem přehlídnout. Novinka totiž nabízí kvalitní optickou soustavu od Fuji a celou řadu zajímavých funkcí. Nové HP-čko působí oproti dvojici Z1 - S 5000 robustněji a také daleko konzervativněji. To potvrzují také jeho rozměry (123 x 85 x 85 milimetrů) a hmotnost 400 gramů (bez baterií). Modelu HP 945 sluší především „profesionální“ černá barva.

Tato novinka je vybavena CCD snímačem s více než pěti miliony buněk (přesně 5,24 milionů), ovšem efektivně se jich při fotografování využije pouze přibližně 5,1 milionů. Citlivost tohoto snímače je (stejně jako například u Z1) maximálně 400 ISO, nastavit se dá se od 100 ISO. Rychlost závěrky má solidní rozsah (třeba oproti S 5000) od 1/2000 až do šestnácti sekund. Co mi velmi chybělo, bylo to, že model prakticky vynechává hned tři rozlišení – dvou, tří a čtyřmegapixelové – a nabízí tak pouze maximální pětimegapixelové a základní megapixelové. Určitě dvoumegapixelové by se často hodilo, kdy budete mít například již málo místa na kartě, přesto by toto rozlišení bohatě stačilo na fotografie 10 x 15 centimetrů.

Použitá optická soustava je na úrovni, určitou zárukou kvality by mělo být i to, že je celá od Fuji. Rozsah ohniskových vzdáleností je od 37 do 300 milimetrů při výborné světelnosti F2,8 až F3,1. Přestože tyto parametry slibují mnohé, tak nám se podařilo docela často pořídit s HP-čkem rozmazanou fotografii. Na vině může být pomalejší autofokus, někdy stačí o něco horší světelné podmínky a se zaostřováním, především při teleobjektivu, jsme měli často problémy. Pokud to vezmeme z reálného hlediska, prostě za nízkou cenu (pod dvacet tisíc korun za pětimegapixel s osminásobným optickým zoomem!) jednoduše asi nezískáte ideální fotopřístroj.


Ovšem tento model nabízí i několik velice zajímavých funkcí, které nenajdete ani u dražší a tedy svým způsobem vyspělejší konkurence. Naše poznámka míří především k funkci nazvané „digital flash“. Tato funkce umí projasnit tmavé části snímku, což oceníte především na záběrech pořízených za ostrého slunečního svitu, kdy máte například druhou půlku snímku ve stínu. Bez použití digital flashe by zůstala uvedená část ve stínu úplně tmavá. Tato funkce je dostupná dokonce ve dvou stupních, takže si určitě vyberete podle aktuální situace. Je sice pravda, že na fotografii, kdy jsme použili maximální digital flash, už se dal vystopovat mírný šum, přesto je tato funkce na první pohled nenápadná, přesto výjimečně praktická. Celý proces je dodatečný a čistě softwarový, přesto často poslouží lépe, než kdybyste danou scénu fotografovali s bleskem.

Snímky i videozáznam (v rozlišení 288 x 208 bodů) se zapisují na paměťové karty typu Secure Digital ve formátu JPEG. Ocenili jsme, že fotopřístroj je vybaven rychlejším USB 2.0 konektorem pro přenos snímků do počítače. K pohodlnějšímu přenosu můžete dokonce použít i synchronizační kolébku, kterou si ovšem musíte dokoupit samostatně.


Specifikace HP Photosmart 945
Počet efektivních pixelů5,1 milionů
Snímací prvek CCDProgresivní snímač CCD 1/1,8 palce, celkem 5,24 milionu snímacích elementů
CitlivostAutomatická a ruční ekvivalentní ISO 100, 200, 400
Ohnisková vzdálenost7,6–61 mm (odpovídá 37–300 mm pro 35mm kinofilm)
SvětelnostF2,8 až F3,1
Ostřící rozsahod 50 cm, v Makro režimu od 10 cm
Zaostřováníautomatické a manuální zaostřování, zaostření pomocí přisvícení
Vyvážení bíléAutomatické, přednastavené (Denní světlo, Žárovky, Zářivky, Stín), manuální
Měření expoziceVícesegmentové, váhové se zdůrazněním středu a bodové
Závěrka1/2000 až 16 sekund
Ovládání expoziceAutomatická expozice, expozice s clonovou prioritou, expozice s časovou prioritou
Kompenzace expozice±3 EV v krocích po 1/3 expozičního stupně (EV)
Režimy bleskuAutomatický blesk, redukce jevu "červených očí", vždy vypnutý blesk, vždy zapnutý blesk, noc a noc s potlačením jevu červených očí
Hledáčekelektronický s dioptrickou korekcí
Záznamové médiumPaměťové karty SD (Secure Digital)
Formáty souborůJPEG, Motion JPEG (Mov)
Obrazové efektySepia, černobílý snímek
Velikosti snímků2608 × 1952, 1296 × 976
Stupně kvalityNejlepší, lepší, dobrý
Formátováníano
LCD displejBarevný 2palcový displej TFT. Celkový počet pixelů: 180 000.
Samospoušťano
Videosekvence288 × 208 bodů, max. délka 60 sekund
Digitální zoomaž sedminásobný
BaterieČtyři napájecí články AA: Alkalické, NiMH
RozhraníUSB 2.0
Rozměry (ŠxVxH)123 × 85 × 85 milimetrů
Hmotnost400 gramů bez baterií a paměťové karty
Standardní příslušenstvíAV kabel, 32 MB paměťová karta SD, Kabel USB, HP Photo & Imaging software, čtyři alkalické baterie velikosti AA a AC 6V adaptér.