Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jak pracuje nejmenší ultrazoom?

26.5.2006, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Nový Lumix TZ1 od Panasonicu je připraven pro méně náročné digitální fotografy, kteří se přesto chtějí pokusit o lehce špionážní fotografie. To jim jistě dosytosti zajistí až desetinásobný optický zoom, navíc opticky stabilizovaný. Jinak je novinka jednoduchý expoziční automat, takže práci s ním zvládne po pár minutách i technický analfabet. To ovšem neznamená, že by se s TZ1 nedaly pořídit velmi kvalitní fotografie...
Kapitoly článku:
Díky zabudované optické stabilizaci pořídíte s ultrazoomem Lumix TZ1 jenom málokdy rozmazaný snímek. Nejenom, že při snímání na dlouhém ohnisku, kdy se už většinou jemně se chvějící ruka na ostrosti snímku projeví, zklidňuje optická stabilizace obrazu (dva režimy MEGA O.I.S. - stabilizace aktivována jen při expozici nebo průběžně), ale také minimální zpoždění spouště a rychlý autofocus přispějí svým dílem k téměř bezstarostnému fotografování s velmi dobrými výsledky.

Zabudovaný CCD snímač (1/2,5") je šestimegapixelový, přesto efektivně využít umí automatika pouze pět milionů obrazových buněk, což souvisí s konstrukcí speciální optické části. Maximální rozlišení snímku je tedy 2560 x 1920 bodů. Fotografie se ukládají pouze ve formátu JPEG, řadu uživatelů potěší formáty 3:2 a 16:9. Model umí zachytit i videosekvence se zvukem v rozlišení VGA 640 x 480 a to maximální rychlostí 30 snímků za sekundu. Video se ukládá ve formátu MOV (QuickTime Motion JPEG). Citlivost snímače lze manuálně nastavit na tyto hodnoty ISO: 80, 100, 200, 400 a 800.



Ovládání tohoto vskutku kapesního fotoaparátu (rozměry112 x 58,1 x 40,2 milimetrů při hmotnosti 262 gramů i s akumulátorem a kartou) je jednoduché, což souvisí s tím, že se jedná o expoziční automat. Více vám o tom, jak se s modelem pracuje prozradíme v kapitole Ovládání a další popis modelu.

Tato novinka je neobvyklou kombinací velmi kvalitní optické části (viz dále) a jednoduchého expozičního automatu. U tohoto modelu nelze nastavovat manuálně clonu ani čas, k dispozici je pouze kompenzace expozice, která usměrňuje nastavení automatu požadovaným směrem. Kompenzovat je možné po třetinách o 2 EV nahoru i dolů (+/- 2EV). Měření expozice probíhá zonálně, s důrazem na střed nebo bodové. K dispozici je i expoziční bracketing, který využijete v situacích, kdy nejste jisti správnou expozicí. Pomoci vám může také hned 18 přednastavených scén (například Sport, Portrét, Krajina nebo Svíčka či Ohňostroj). Závěrka se pohybuje od 1/2000 sekundy až do 8 sekund. Kalibrovat teplotu bílé vám pomůže jenom trojice přednastavených hodnot (denní světlo, oblačno, žárovka), takže překvapivě chybí zářivka, na druhou stranu můžete bílou nastavit i manuálně. Při fotografování velmi dynamických scén vám jistě přijde vhod kontinuální snímání, které zvládá zachytit rychlostí až tří snímků za sekundu pětici snímků za sebou (a to v maximálním rozlišení). Komunikaci s okolím zajišťují konektory A/V out, USB (2.0) a DC in. Data se ukládají buď do 14 MB vnitřní paměti, anebo na paměťové karty Secure Digital (MMC).



Objektiv Leica DC Vario-Elmarit je 10-násobný optický zoom, kdy rozsah ohniskových vzdáleností se pohybuje od 5,2 mm do 52 mm (ekvivalent od 35 do 350 mm) solidní světelnosti F2,8 - 4,2. Optika ostří běžně od 40 centimetrů, v Makro režimu pak zaostříte na předměty již z pěti cm. Pasivní devítibodový autofocus je překvapivě svižný. Ostření může být jednorázové nebo kontinuální.

Jelikož při zapnutí modelu nevyjíždí objektiv do prostoru, je start relativně velmi svižný. Jinak novinka ostří velice rychle a to i v hoších světelných podmínkách (například v interiéru), protože spolehlivě pracuje přisvětlovací lampa. Rychlý je také zápis na kartu, kdy i pětimegapixelový snímek, který má někdy až 1,5 MB se uloží za pár sekund. Zpoždění spouště je při namáčknutí skutečně minimální (do 0,2 sekundy).

Rychlost provozu

Pořízení prvního snímku1,1 s
Snímek s namáčknutím spouště< 0,2 s
Snímek bez namáčknutí< 0,4 s