www.digimanie.cz
>
>
>
>
>
>

Kompakt nebo smartphone? Co za 4500 Kč fotí lépe?

Kompakt nebo smartphone? Co za 4500 Kč fotí lépe?
, , recenze
Kompakty se dnes už moc neprodávají a mohou za to i stále lepší fotoaparáty v telefonech. Proto se dnes podíváme, jaké jsou mezi oběma koncepcemi rozdíly. Co umí kompakt Nikon Coolpix A300 a telefon Xiaomi Mi4C za 4500 Kč? Bude smartphone lepší nebo ne?
K oblíbeným
reklama
Začneme hned zostra, digitálním šumem. Pokud jde o velikost čipu a pixelů, měl by na tom být lépe kompakt od Nikonu. Má 1/2,3" čip, a přestože je rozlišení čipu lehce přes 20 megapixelů, jeho pixely mají velikost 1,2 mikrometru. U Xiaomi Mi 4C najdeme menší 1/3" CMOS BSI senzor s rozlišením přes 13 megapixelů, což znamená nejen menší rozlišení, ale také trochu menší 1,12mikrometrové pixely. Nyní se tedy podíváme na výsledky v nativním rozlišení a později i při konverzi na stejné výstupní rozlišení. Začneme u citlivosti ISO 100 (Nikon sice podporuje i ISO 80, ale tam není kvalita nějak závratně vyšší a budeme studovat ty citlivosti, které mají oba přístroje společné).ISO 100 (kompakt Nikon)ISO 100 (smartphone Xiaomi)Zde je dobře vidět, že kompakt má mnohem vyšší rozlišení (1:1 výřez se jeví být přiblíženým). Přesto mi přijde, že smartphone má v tomto případě mnohem lepší zpracování obrazu. Zejména nedochází k tak nepříjemnému třepení linií.ISO 200 (kompakt Nikon)ISO 200 (smartphone Xiaomi)U citlivosti ISO 200 se smartphone opět jeví být lepším. Jeho odšumování sice má tendenci rozmývat některé plochy, ale ponechává lepší detaily, a to i přesto, že má nižší rozlišení.ISO 400 (kompakt Nikon)ISO 400 (smartphone Xiaomi)ISO 400 situaci nijak moc nemění, kompakt v tomto případě silně odšumuje, telefon pak sice přichází trochu o barvy, které jsou nevýrazné, působí ale přesto vyváženěji.ISO 800 (kompakt Nikon)ISO 800 (smartphone Xiaomi)Zatímco výsledek z kompaktu vypadá být v podstatě nepoužitelný, obraz ze smartphonu je sice poměrně barevně nevýrazný, ale stále překvapivě kvalitní (na dané poměry)ISO 1600 (kompakt Nikon)ISO 1600 (smartphone Xiaomi)Citlivost ISO 1600 vytváří u Nikonu nepoužitelnou patlanici, zatímco smartphone Xiaomi sice přichází o barvy a vytváří artefakty, pořád ale dává koukatelný obraz.ISO 3200 (kompakt Nikon)ISO 3200 (smartphone Xiaomi)Nejvyšší citlivost ISO 3200 je špatná v obou případech. U Nikonu je ISO 3200 omezeno na snížené rozlišení. Ani Xiaomi už ale není dobře použitelné, tady je šum opravdu velmi vysoký.

Vyšší rozlišení Nikonu nicméně teoreticky může Nikonu ve srovnání pomoci. I když per-pixel kvalita je slabší (ačkoli by teoreticky být neměla), je jasné, že při prezentaci snímku na pevně dané velikosti ploše (např. monitor nebo výtisk) potřebujeme tyto výsledky standardizovat. Podíváme se tedy na výřezy snímků, kdy fotografiím bylo sníženo rozlišení na pevně danou hodnotu 12 megapixelů. Podíváme se tedy, jaký je výsledek na předem dané stejné ploše.


ISO šum autíčka

výřezy snímků konvertovaných na standardizované 12MPx rozlišeníPři prezentaci na stejně velké ploše to pro Nikon nevypadá tak špatně jako v předchozím srovnání, přesto jde ale vidět, že na všech citlivostech dává smartphone Xiaomi Mi 4C méně zašuměný, méně roztřepený a detailnější obraz. Překvapivé vítězství pro smartphone přestože má menší senzor s menším rozlišením i pixely. Ještě se jednou podíváme na totéž, konkrétně na zachování detailů na vousech plyšového zajíce. Zhodnotíme pouze snímky konvertované na 12MPx rozlišení.


ISO šum zajíc

výřezy snímků konvertovaných na standardizované 12MPx rozlišeníI zde jde dost dobře vidět, které zařízení má navrch. Podstatně menší patlání obrazu a lepší zachování obrazu zde poskytuje smartphone od Xiaomi. Upozorňuji ale, že jde o výsledky těchto dvou konkrétních zařízení a u jiné kombinace telefonu a kompaktu to může dopadnout úplně jinak.

reklama
Nejnovější články
DxO PhotoLab 4 přináší AI do odšumování i demozaikování DxO PhotoLab 4 přináší AI do odšumování i demozaikování
DxO uvádí novou generaci svého softwaru PhotoLab 4. Ten přináší především výrazné využití systémů umělé inteligence. DeepPRIME zavádí AI i do takových věcí, jako je odšumování nebo demozaikování.
23.10.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Instagram má problém: cenzuruje spoře oděné ženy, štíhlé mu ale nevadí Instagram má problém: cenzuruje spoře oděné ženy, štíhlé mu ale nevadí
Sociální síť Instagram čelí kritice za dvojí metr při posuzování lidské nahoty. Spoře oděné (resp. šikovně zakryté) ženské tělo nevadí, pokud je štíhlé. Ostatní ženy mohou mít ale smůlu a takové příspěvky nezřídka odstraňuje.
23.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Adobe uvádí vektorový editor Illustrator pro iPad Adobe uvádí vektorový editor Illustrator pro iPad
Adobe postupně předělává své aplikace i pro platformu tabletů Apple iPad. Už nějakou dobu je k dispozici Lightroom, nedávno přibyl také Photoshop. Nově se dostává i na vektorový editor Illustrator for iPad.
22.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
DJI Pocket 2 dostává větší 1/1,7" snímač a 4K 60p DJI Pocket 2 dostává větší 1/1,7" snímač a 4K 60p
Společnost DJI přichází s druhou generací svého 3osého gimbalu s integrovanou kamerou Pocket 2. Novinka dostává větší CMOS senzor typu 1/1,7" s 64MPx rozlišením a možností natáčet 4K 60p video.
21.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Canon uvedl dva APS-H senzory s 250 MPx Canon uvedl dva APS-H senzory s 250 MPx
Canon přichází na trh se dvěma novými senzory LI8020SAC a LI8020SAM, které na APS-H velikost nabízí opravdu extrémně vysoké rozlišení 250 megapixelů. To je 19568×12588 pixelů, důraz je nicméně dán na práci s ROI.
20.10.2020, aktualita, Milan Šurkala