www.digimanie.cz
>
>
>
>
>
>

Kompakt nebo smartphone? Co za 4500 Kč fotí lépe?

Kompakt nebo smartphone? Co za 4500 Kč fotí lépe?
, , recenze
Kompakty se dnes už moc neprodávají a mohou za to i stále lepší fotoaparáty v telefonech. Proto se dnes podíváme, jaké jsou mezi oběma koncepcemi rozdíly. Co umí kompakt Nikon Coolpix A300 a telefon Xiaomi Mi4C za 4500 Kč? Bude smartphone lepší nebo ne?
K oblíbeným
reklama
Začneme hned zostra, digitálním šumem. Pokud jde o velikost čipu a pixelů, měl by na tom být lépe kompakt od Nikonu. Má 1/2,3" čip, a přestože je rozlišení čipu lehce přes 20 megapixelů, jeho pixely mají velikost 1,2 mikrometru. U Xiaomi Mi 4C najdeme menší 1/3" CMOS BSI senzor s rozlišením přes 13 megapixelů, což znamená nejen menší rozlišení, ale také trochu menší 1,12mikrometrové pixely. Nyní se tedy podíváme na výsledky v nativním rozlišení a později i při konverzi na stejné výstupní rozlišení. Začneme u citlivosti ISO 100 (Nikon sice podporuje i ISO 80, ale tam není kvalita nějak závratně vyšší a budeme studovat ty citlivosti, které mají oba přístroje společné).ISO 100 (kompakt Nikon)ISO 100 (smartphone Xiaomi)Zde je dobře vidět, že kompakt má mnohem vyšší rozlišení (1:1 výřez se jeví být přiblíženým). Přesto mi přijde, že smartphone má v tomto případě mnohem lepší zpracování obrazu. Zejména nedochází k tak nepříjemnému třepení linií.ISO 200 (kompakt Nikon)ISO 200 (smartphone Xiaomi)U citlivosti ISO 200 se smartphone opět jeví být lepším. Jeho odšumování sice má tendenci rozmývat některé plochy, ale ponechává lepší detaily, a to i přesto, že má nižší rozlišení.ISO 400 (kompakt Nikon)ISO 400 (smartphone Xiaomi)ISO 400 situaci nijak moc nemění, kompakt v tomto případě silně odšumuje, telefon pak sice přichází trochu o barvy, které jsou nevýrazné, působí ale přesto vyváženěji.ISO 800 (kompakt Nikon)ISO 800 (smartphone Xiaomi)Zatímco výsledek z kompaktu vypadá být v podstatě nepoužitelný, obraz ze smartphonu je sice poměrně barevně nevýrazný, ale stále překvapivě kvalitní (na dané poměry)ISO 1600 (kompakt Nikon)ISO 1600 (smartphone Xiaomi)Citlivost ISO 1600 vytváří u Nikonu nepoužitelnou patlanici, zatímco smartphone Xiaomi sice přichází o barvy a vytváří artefakty, pořád ale dává koukatelný obraz.ISO 3200 (kompakt Nikon)ISO 3200 (smartphone Xiaomi)Nejvyšší citlivost ISO 3200 je špatná v obou případech. U Nikonu je ISO 3200 omezeno na snížené rozlišení. Ani Xiaomi už ale není dobře použitelné, tady je šum opravdu velmi vysoký.

Vyšší rozlišení Nikonu nicméně teoreticky může Nikonu ve srovnání pomoci. I když per-pixel kvalita je slabší (ačkoli by teoreticky být neměla), je jasné, že při prezentaci snímku na pevně dané velikosti ploše (např. monitor nebo výtisk) potřebujeme tyto výsledky standardizovat. Podíváme se tedy na výřezy snímků, kdy fotografiím bylo sníženo rozlišení na pevně danou hodnotu 12 megapixelů. Podíváme se tedy, jaký je výsledek na předem dané stejné ploše.


ISO šum autíčka

výřezy snímků konvertovaných na standardizované 12MPx rozlišeníPři prezentaci na stejně velké ploše to pro Nikon nevypadá tak špatně jako v předchozím srovnání, přesto jde ale vidět, že na všech citlivostech dává smartphone Xiaomi Mi 4C méně zašuměný, méně roztřepený a detailnější obraz. Překvapivé vítězství pro smartphone přestože má menší senzor s menším rozlišením i pixely. Ještě se jednou podíváme na totéž, konkrétně na zachování detailů na vousech plyšového zajíce. Zhodnotíme pouze snímky konvertované na 12MPx rozlišení.


ISO šum zajíc

výřezy snímků konvertovaných na standardizované 12MPx rozlišeníI zde jde dost dobře vidět, které zařízení má navrch. Podstatně menší patlání obrazu a lepší zachování obrazu zde poskytuje smartphone od Xiaomi. Upozorňuji ale, že jde o výsledky těchto dvou konkrétních zařízení a u jiné kombinace telefonu a kompaktu to může dopadnout úplně jinak.

Nejnovější články
Sony A7R IV dostává 61MPx FF čip s 15EV DR Sony A7R IV dostává 61MPx FF čip s 15EV DR
Sony dnes představilo nový full frame fotoaparát A7R IV (ILCE-7RM4), který přináší zbrusu nový full frame čip se 61MPx rozlišením. Slibuje také nadprůměrný 15EV dynamický rozsah a vylepšené hybridní zaostřování.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
I'm Back MF: levná digitální stěna pro středoformát s 1/2,33" čipem I'm Back MF: levná digitální stěna pro středoformát s 1/2,33" čipem
Na Kickstarteru se objevila vskutku netradiční koncepce digitální stěny pro středoformáty s vysokou kompatibilitou s různými systémy. Ta bude stát jen pár set dolarů, cenou za to ale bude jen maličký 1/2,33" CMOS snímač.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Canon PowerShot SX740 HS: bytelný univerzál Canon PowerShot SX740 HS: bytelný univerzál
V dnešní recenzi se podíváme na zoubek kapesnímu ultrazoomu Canon PowerShot SX740 HS. Ten nabídne velkorysý 40× optický zoom, podporu 4K videosekvencí i možnost manuálního ovládání expozice.
15.7.2019, recenze, Milan Šurkala25 komentářů
Laowa 15mm F2 a 10-18mm i pro Nikon Z a Canon RF Laowa 15mm F2 a 10-18mm i pro Nikon Z a Canon RF
Venus Optics má už poměrně širokou nabídku objektivů a nyní oznamuje další dvě "novinky". Jde sice už o známé objektivy 15mm F2 Zero-D a 10-18mm F4.5-5.6, ty ale budou nově dostupné i pro Nikon Z a 15mm verze i pro Canon RF.
14.7.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony uvedlo USB hub MRW-S3 a nové SDXC karty Tough Sony uvedlo USB hub MRW-S3 a nové SDXC karty Tough
Sony přichází s novými produkty pro rychlejší workflow při zpracovávání fotografií. Jednak je to Multifunction USB Hub MRW-S3 schopný dosahovat rychlosti až 1000 MB/s, jednak nové karty SDXC Tough.
13.7.2019, aktualita, Milan Šurkala