www.digimanie.cz
>
>
>
>
>
>

Kompakt nebo smartphone? Co za 4500 Kč fotí lépe?

Kompakt nebo smartphone? Co za 4500 Kč fotí lépe?
, , recenze
Kompakty se dnes už moc neprodávají a mohou za to i stále lepší fotoaparáty v telefonech. Proto se dnes podíváme, jaké jsou mezi oběma koncepcemi rozdíly. Co umí kompakt Nikon Coolpix A300 a telefon Xiaomi Mi4C za 4500 Kč? Bude smartphone lepší nebo ne?
K oblíbeným
reklama

Makro a hloubka ostrosti


Dále se podíváme na schopnosti makra a možnosti mazání pozadí. To obvykle není nejlepší stránkou ani u kompaktů, ani u smartphonů.


Průběh ostřících vzdáleností


Tahle disciplína ale hodně záleží na konkrétním objektivu. Můžeme najít jak výborné, tak i velmi špatné fotoaparáty na makro a totéž platí i pro smartphony. V tomto případě vidíte, že makro režim v kompaktu je přeci jen lepší (cca 3-4 centimetry versus 7 cm u telefonu)


Průběh zvětšení objektivu


Totéž je dobře vidět na grafu zvětšení. U kompaktu Coolpix A300 můžete jít až na 1,1× přepočtené zvětšení, Xiaomi Mi 4C končí na 0,5× zvětšení. Problém je navíc v tom, že u smartphonu musíte fotit při širokém úhlu záběru, kvůli čemuž se hůře komponuje.


Makro Nikon Coolpix A300 1

kompakt Nikon Coolpix A300, klikněte pro zvětšeníMakro Xiaomi Mi4C 1

smartphone Xiaomi Mi 4C, klikněte pro zvětšeníI když je výsledek ze smartphonu dosti pěkný, přeci jen je vidět mnohem lepší makro u kompaktu.


Makro Nikon Coolpix A300 2

kompakt Nikon Coolpix A300, klikněte pro zvětšeníMakro Xiaomi Mi4C 2

smartphone Xiaomi Mi 4C, klikněte pro zvětšeníI zde jde vidět lepší makro z kompaktu. Umí totiž ostřit z kratších vzdáleností s delší ohniskovou vzdáleností. Zvětšení je tedy lepší a navzdory znatelně horší světelnosti dokáže výrazněji mazat pozadí. Nicméně pokud jde o stejný úhel záběru, pak to pozadí paradoxně lépe rozmaže smartphone.


Rychlost


Když se podíváte na tabulku s rychlostmi, je vidět, že kompakt od Nikonu v tomto případě telefonu nemůže naprosto konkurovat. Co se týče prvního snímku, to se těžko porovnává, protože vše závisí na tom, jak rychle odemknete telefon (u Mi 4C to jde udělat rychlým poklepáním na displej). Ostření závisí na tom, zda to necháte na předostření (pak je to řádově rychlejší než kompakt) nebo opravdu vynutíte opětovné zaostření a pak je to naopak o polovinu pomalejší než v případě kompaktu A300.

 
Nikon Coolpix A300
Xiaomi Mi 4C
První snímek
3,4 sekundy
1,05 sekundy (z odemčeného telefonu)
2,2 sekundy (ze zamčeného telefonu s vypnutým displejem)
Snímek bez namáčknutí
od 0,6 až 0,7 sekundy
0,1 až 1,3 sekundy
Prodleva mezi snímky
4,1 sekundy
0,35 sekundy
Sekvenční snímání
0,5 fps
12,55 fps

U dalších disciplín je nicméně vítězství mobilního telefonu drtivé. Prodleva mezi snímky je o jeden desítkový řád jinde, sekvenční snímání je u telefonu 25krát rychlejší. Holt rychlejší CMOS snímač i procesor se musí někde projevit.


Videosekvence


Pokud se bavíme o videosekvencích, jde o další disciplínu, kde se při cenách pod 5 tisíc korun projeví architektura senzorů. Zatímco u telefonů najdete výhradně CMOS senzory, levné kompakty této cenové kategorie jsou obvykle vybaveny CCD senzory. A to se projevuje na kvalitě videosekvencí.

Xiaomi Mi 4C tak umí natáčet Full HD videosekvence s rozlišením 1920×1080 pixelů při 30 snímcích za sekundu, což samo o sobě není vůbec výjimečné a čekal bych i 60 fps. K dispozici máte i zpomalené videosekvence s rozlišením 1280×720 pixelů při 120 fps. Naproti tomu Coolpix A300 kvůli CCD snímači zvládne maximálně jen HD video. Tedy rozlišení 1280×720 pixelů při 30 snímcích za sekundu.Srovnání kvality videa z obou přístrojů.

Pokud srovnáme tyto dva přístroje, pak se od sebe ve videu opravdu dost liší. Telefon nemá optickou stabilizaci, ale zase má podstatně svižnější autofokus. Při přeostřování ale obraz hodně pulzuje. Coolpix A300 naproti tomu dává mnohem stabilnější obraz, ale autofokusu se opravdu moc nechce. Navíc nemá dotykovou obrazovku, takže není možné si vybrat bod, na který chcete ostřit. Za horšího světla jsou nicméně výsledky z obou docela špatné.

reklama
Nejnovější články
Vysoce světelný 7artisans Photoelectric 50mm f/1.05 pro full frame Vysoce světelný 7artisans Photoelectric 50mm f/1.05 pro full frame
Společnost 7artisans přichází s dalším vysoce světelným objektivem. Jde o 50mm verzi se světelností F1,05, která je určena pro všechny full frame CSC bajonety na trhu. A ani cena nepatří mezi ty nejvyšší.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Meike uvádí objektiv rybí oko 8mm F3.5 i pro Nikon Z a Canon RF Meike uvádí objektiv rybí oko 8mm F3.5 i pro Nikon Z a Canon RF
Meike rozšiřuje počet bajonetů, pro které se vyrábí objektiv typu rybí oko, model 8mm f/3.5. Nyní bude k dispozici i pro Nikon Z a Canon RF. Je sice určen pro APS-C, ale na full frame tělech může vytvořit cirkulární efekt.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Lexar microSDXC Silver UHS-I 1066x s přenosovou rychlostí až 160 MB/s Lexar microSDXC Silver UHS-I 1066x s přenosovou rychlostí až 160 MB/s
Lexar přichází s novými paměťovými kartami microSDXC UHS-I Silver 1066x. Ty sice mají jen UHS-I rozhraní, ale přesto dosahují velmi vysokých přenosových rychlostí při sekvenčním čtení až 160 MB/s.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Lensbaby uvedlo Spark 2.0 s Optic Swap objektivem Sweet 50 Lensbaby uvedlo Spark 2.0 s Optic Swap objektivem Sweet 50
Lensbaby uvedlo novou generaci svého Spark 2.0. Novinka přináší nastavitelnou 12lamelovou clonu až do F22 a je dodávána s pevným objektivem Sweet 50. Je tedy kompatibilní s celým systémem Optic Swap.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Firmware 4.00 pro Fujifilm X-T3 přináší významné zlepšení autofokusu Firmware 4.00 pro Fujifilm X-T3 přináší významné zlepšení autofokusu
Společnost Fujifilm přichází s novým firmwarem verze 4.00 pro svůj APS-C CSC fotoaparát X-T3. Ten významným způsobem vylepšuje autofokus, který by se svým výkonem měl podobat tomu na vlajkové lodi X-T4.
28.10.2020, aktualita, Milan Šurkala